Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
838
 

Ey Ruh...

Ey Ruh...
 

www.uefa.com


Maçtan sonra Bülent Korkmaz'la röportaj yapan spiker çiçeği burnunda hocaya, "Galatasaray ruhu geri mi geldi" diye sordu. Eski kaptan, yeni hoca her daim abi Bülent Korkmaz da, "O ruh hep vardı, önemli olan onun ortaya çıkmasını sağlamaktı" diye yanıtladı.

Artık kabul etmek gerekir ki, Türk futbolunun kimilerinin motivasyon, bizlerin ise doğrudan "gaz" dediğimiz psikolojik etmenlere dayalı bir yapısı var. Bu yapıyı başımıza musalat eden ekibin en önemli elemanlarından biri olan Bülent Korkmaz'ın başında olduğu takımın, aranan ruhu bulması beklenildiğinden de kısa sürdü. Bir kaç haftadır uyuşuk futbolun esiri olan futbolcular, kenarda Skibbe'yi değil de Korkmaz'ı görünce umumi ev önünde halka tatlısı yemişcesine saldırmaya başladırlar. Üç günde yaşanan değişikliğin izahını başka türlü bilmem nasıl yaparız?

Pek tabi her şey psiko-futbol yaklaşımıyla açıklanamaz; özellikle Meira gibi bir adamın var olduğu defansın alanım kaplanım edebiyatıyla ayakta kalamayacağını dün akşam bir kez daha gördük. Bir önceki yazımda, Bülent Korkmaz'ın en büyük şansızlığının Servet'in kırılan tarak kemikleri olduğunu söylemiştim. Şimdi ise, en büyük şanslarından birinin, klübede motive olmayı bekleyen Emre Güngör olduğunu söylüyorum. Meira artık defansın değişmezi olmamalı. İki Emre, Servet iyileşene kadar bu işi kotarabilirler. Meira da kendisine ödenen Avroların hatırına Ayhan ve Topal'ın alternatifi olarak defansın önünde zaman zaman takılabilir.

Korkmaz'ın saha kenarında oluşunun, özellikle Arda ve Sabri üzerindeki etkisi Galatasaray'a turu getirdi. Abilerine saygıda kusur etmeyen neslin elemanları olarak mükemmel işler yaptılar. Kewell az ama öz iş yaptı. Zaten böyle oyuncular bu golleri atsınlar diye varlar. Lincoln yine çok koştu, çok iyi paslar attı, onsuz olmayacağını bir kez daha ispatladı. Baros belki de ilk kez gol atmadığı bir maçta bu denli etkili oynadı.

Kaleci De Santcis yine oyuna son derece yoğunlaşmış bir şekilde oynadı; ama öylesine affedilmez hatalar yaptı ki, sonuç az daha Fenerbahçe ve Kocaeli maçlarındaki gibi olacaktı. Onların telafisi var, ama bu maçın yoktu. Maç biter bitmez Sabri'ye mengene gibi yapışarak, onu öpücüklere boğan İtalyan yaptığı hataların farkına varmıştı neyse ki...

Ey Ruh...Geldiysen 4 kez gol olsun! Sonuç : 4-3

Ey Ruh...Geldiysen Cimbom Şampiyon olsun! Sonuç: Coming Soon*


*Pek yakında

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 914 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 985
Kayıt tarihi
: 10.10.08
 
 

1980 İstanbul doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe ardından Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster