Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
470
 

Eylem yapanı linç edelim o zaman!!!

Eylem yapanı linç edelim o zaman!!!
 

Türk Ulaşım Sen Genel Merkezi ile Birleşik Taşımacılık Sendikası, 25 Kasım'da Türkiye genelinde gerçekleştirdiği bir günlük iş bırakma eylemine katıldıkları için görevden alınan 16 sendika üyesinin göreve iadesi için 15 Aralık'ta bir rötarlı kalkış eylemi başlatmıştı.

Seferlerin aksaması ve eylemcilerin başka makinistleri trenleri kullanmaları yönünde uyarmaları üzerine polis garda yoğun güvenlik önlemi almıştı. Haydarpaşa ve Sakarya'daki garların da aralarında bulunduğu birçok hatta kalkışlar rötarlı yapıldı.

Haydarpaşa Garı’nda eylem başlatan sendika üyelerine müdahale eden polis, 3 kişiyi gözaltına aldı. Garda güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri, burada toplanarak basın açıklaması yapan Türkiye Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Ulaşım-Sen) ile Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası(BTS) üyelerine, seferleri engelledikleri gerekçesiyle garı terketmeleri yönünde uyardı.

Uyarıları dikkate almayan ve şarkı söyleyerek halay çekmeyi sürdüren gruba polis ekipleri müdahale etti. Çevik kuvvet polisleri, gruptakileri kalkanlarla iterek garın dışına çıkardılar. Bu sırada yaşanan arbedede kimi basın mensupları da polisin müdahalesine maruz kaldı.

Eylemcilerin polis ekipleri ve TCDD görevlileri tarafından uzaklaştırılmalarının ardından, 23.30’da hareket etmesi gereken Fatih Ekspresi 00.40, 23.50’de sefere çıkması gereken İç Anadolu Mavi Treni de 01.40’ta hareket etti.

TCDD görevlileri, İç Anadolu Mavi Treni ile Fatih Ekspresi’nde görevli olup, eyleme katılarak işe gelmeyen ve trenlerin kalkışını engelleyen makinist, kondüktör ve güvenlik görevlileri hakkında tutanak tutarak, savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdiler.

Öte yandan TCDD'nin açığa aldığı 16 çalışanının geri alınmasını isteyen makinistler Eskişehir'de trenleri durdurdu. Geceyarısı Eskişehir Garı'na gelen KESK ve Türkiye Kamu Sen üyesi yaklaşık 100 işçi alkış ve ıslıklarla açığa alınan arkadaşlarının eski yerlerine alınmasını isterken basın açıklaması yaptı.

Bu arada Eskişehir-Ankara arası karşılıklı olarak günde 15 sefer yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT) bu sabahtan itibaren normal seferlerini sürdürürken buradaki makinistler eyleme katılmayacakları açıklandı.

Türk Ulaşım-Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı İsmail Çiftçi, eylemin süresiz olduğunu belirterek, '16 arkadaşımız göreve iade edilmediği müddetçe eylem devam edecek. Biz göreve hazırız ama ortamı geren yöneticilerdir. Yolcuları mağdur ediyorlar" dedi.

BTS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş da 'Arkadaşlarımızın hukuksuz bir şekilde görevden alınması' nedeniyle bu eylemi gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, "25 Kasımdaki uyarı eyleminde çalışanların yüzde 80’i eyleme katıldı ama 16 arkadaşımız görevden alındı. Ortada böyle bir hukuksuzluk var. Yöneticilerin yanlıştan dönmelerini ve arkadaşlarımızın derhal göreve iadelerini istiyoruz' diye konuştu.

Ayrıca birçok yerde eylemler devam ediyor.

BTS’den yapılan açıklamaya göre, trenlerin hareketleriyle ilgili son durum şöyle:

Ankara’dan hareket eden 9 Eylül Ekspresi Eskişehir’den hareket etti.

Ankara-Haydarpaşa arasında sefer yapan Anadolu Ekspresi’nin ise tren personelin istirahat alması nedeniyle Ankara’dan kondüktörsüz olarak yola çıktı. Ankara Gar Müdür Yardımcısı Mehmet Yılmaz tren şefi olarak görev yaptı.

Eskişehir’de kalan trendeki yolcular otobüslerle devam ettirildi.

Doğu Ekspresi Eskişehir’de durdu. Yolcular otobüslerle alındı.

Ankara-Adana arasındaki Çukurova Ekspresi’nde de makinist dışında tren personelinin görev bırakması nedeniyle tren Kırıkkale’de kaldı.

Çiftehan İstasyonu’nun kapalı olması nedeniyle Çukurova Ekspresi’nin yolcuları otobüslerle yolculuklarına devam ettirildi.

Ankara’dan 16.00’da hareket eden Karesi Ekspresi’nin Balıkesir’de kalması nedeniyle yolcular otobüslerle bindirildi.

Ankara’dan 16.00’da hareket eden İzmir Mavi treni Balıkesir’de kaldı. Anadolu, Fatih, İç Anadolu Mavi Trenleri Haydarpaşa’dan çıkarılmadı.

Ankara Ekspresi'ni 1. Bölge Müdürlüğü Cer Müdürü Nihat Aslan mevzuata aykırı bir şekilde yanına bir makinist alarak yola çıkardı.

***

Tekel işçilerine yapılan muamele yapılsaydı olaylar çok daha büyüebilirdi.

Bu ülkede insanlar haklarını eylem yaparak bile dile getiremiyorlar.

Sadece 16 kişinin işlerine geri dönmesini istemişlerdi. Dayanışma içindelerdi yani.

İşin en acı yani ise eylemin olacağını bildiği halde Haydarpaşa Tren İstasyonu'nda eylem yapan görevli kişilere laf atıp küfür eden 2 vatandaştı.

Haber için gittiğim garda böyle bir manzara görmek kötüydü. "İşin ne senin", "Eşek gibi işinin başına geçip hareket ettireceksin o treni", "Ben seni varya ......" gibisinden bir sürü laf yedi adamlar. Ne uğruna? Haklarını aramak uğruna.

Bu ülkenin sağ duyulu vatandaşlara, insanlara ihtiyacı var.

Can AKBULAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2341
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiyim. Yazılarımla, paylaşımlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster