Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '07

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
820
 

Eyvah !!!.. Beyin hücrelerim azalıyor...

Eyvah !!!.. Beyin hücrelerim azalıyor...
 

Unutkanlık çağımızın genç, yaşlı tehdit eden sinsi bir rahatsızlığı. . . Kimi duysam, son zamanlarda çok unutkan oldum diyor. . Bu genç yaşlı fark etmiyor hemen hemen her yaş grubundan duyabiliyorum. . . Uzmanlar unutkanlığı, beyin hücrelerinin azalması sonucu ortaya çıktığını söylüyorlar. . . Bunun sebebi olarak da, stres ve dengesiz beslenmeyi gösteriyorlar. . .

Mümkünü var mı günümüz şartlarında stressiz bir gün geçirebilmek. . İlk başta ağır yaşam koşulları, geçim derdi, iş hayatında ki olumsuzluklar, sokakta trafik sorunu neredeyse günümüzün her anı stres ve sinir harbiyle geçmekte.

Uzmanlar unutkanlığın bir diğer sebebini de dengesiz beslenmeye bağlıyorlar. Hızlı yaşam akışı, kişileri dengesiz beslenmeye, fast food yiyeceklere, öğünsüz yemek yemelere yöneltmekte. . Bu durum da sağlığı olumsuz etkilemekte.

Uzmanlar unutkanlığımızı kontrol altına alabileceğimizi söylüyorlar. . Eğer unutkanlığımızın başka bir sebebi yoksa, stressiz bir hayat sürmeyi ve sağlığa zararlı beslenme şeklinden vazgeçerek önlem alabileceğimizi belirtiyorlar. . Sebze ve meyve ye bol bol tüketerek, zihinsel faaliyetlerimizi artırarak, bulmaca çözerek, hafızayı sürekli yeni bir şeylerle meşgul tutmakla unutkanlığı önleyebileceğimizi söylüyorlar. .

Uzmanlar ‘’Belleğin kurtarıcıları’’ olarak A, E, ve C vitaminleri, B kompleks vitaminlerini ve Mineral olarak da Kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır, çinko iyot, demir olduğunu belirtiyorlar. .

Unutkanlık önemli bir sorun, Alzheimer hastalığına çevirme olasılı yüksek, bu sebepten dolayı pek mümkün olmasa da stresten uzak durarak, dengeli beslenerek ve gerekli olan vitamin ve mineral takviyesi ile unutkanlığımızın önüne geçebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3659
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster