Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '18

 
Kategori
Anne-Babalar
 

Eyvah! Çocuğum Ergen!

Eyvah! Çocuğum Ergen!
 

Çocuklar hormonları vasıtasıyla yetişkin olmaya adım atarken fiziksel bir değişime uğrar ve duygularda iniş çıkışlar yaşarlar. Duygularının neden sürekli değiştiği sorulduğunda ise bunu açıklayamazlar.
Ergenlik dönemindeki çocuklar soyut düşünmenin yoğun olduğu bu dönemde kendilerine bir kimlik kazandırma arayışına girerek bilişsel, sosyal ve duygusal açıdan da olgunlaşırlar.
Ebeveynlerin etkisinin azaldığı daha çok çevrenin çocuğun yaşamı üzerinde hakim olduğu bu dönemde çocuk kendi kendine ben kimim, kime benzemeliyim, başkalarına nasıl görünmeliyim gibi sorular sorduğu dönemdir. 
Ön ergenlik 12-15 orta ergenlik 15-18 ve ileri ergenlik 18-22 yaşları arasında görülmektedir.
 
Ön Ergenlik döneminde çocuk vücudunda gerçekleşen fizyolojik değişimleri kabul eder ve anlamlandırır.
Orta Ergenlik döneminde çocuk soyut düşünerek  kişilik ve kimlik oluşumunu tamamlar.
İleri Ergenlik döneminde ise çocuk kuşaklar arası farkı anlamaya çalışır kabul eder ya da kurallara karşı savunma direnci oluşturur.
Ergenlik döneminde karşılaşılan problemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 
Yoğun Duygusallık 
Özellikle bu dönemde okulçağı çocuğuna yapılan karşılaştırmalar, suçlamalar ve fiziksel değerlendirmeler çocukta yoğun duygusallığı etkileyecektir.
Şişmanlık 
Bu dönemde hormonal olarak çok yeme isteğine karşı aile mutlaka bir pedagogla süreci takip etmeli ve çok yemenin duygusal bir açlıktan kaynaklı olup olmadığı analiz edilmelidir.
Sıfır Beden İsteği
Ergenliğin erken dönemlerinde özellikle kız çocuklarında görülen sıfır beden olma isteği vücuttaki kilo almaya karşı dirençle beraber toplum tarafından kabul görme isteğidir. İlerleyen dönemlerde engel olunmazsa Anorexia Nervosa’ya neden olabilir.
Akne Vulgaris
Ergenlik dönemi bazı hormonların artmasıyla kıllanma ve yağlanma ile meydana gelen kıl diplerinin iltihaplanması ile meydana gelen bir hastalık türüdür.
Kurallara Karşı Gelme
Bu dönemdeki çocuk soyut düşünmeye başlar ve sürekli neden diye sorgular.Kuşaklar arası farktan kaynaklı kurallara karşı direnç oluşturur.
Kimlik taklit etme (herhangi bir sanatçı gibi yaşıyor olma hali)
Ergenliğin son dönemi sosyalleşen çocuk çevresindeki herkesi gözlemler ve saygı duyulan itaat edilen kişilere karşı merak duyar .Yaşından büyük kişilerle samimi olur ve onlara özen duyarak taklit eder. 
Yaşından büyük kadın ya da erkekle diyalog kurma
Ergenliğin son döneminde kız çocuklarının baba ile olan iletişim biçimi kadar erkek çocuğunun da anne ile olan iletişimi oldukça önem taşır. Özellikle cinsel istismarcılar bu dönemin özelliklerini iyi bildiklerinden sosyal medyada rahatlıkla çocukları kandırabilir ve onlara kolayca erişebilirler.
Onları bu dönemde anlayan, dinleyen, kendi oluşturdukları kişiliğe saygı duyan ve değer veren birini arayan ergen çocuklar için yaşamın bu dönemi oldukça önemlidir.
 
Aileler neler yapmalı?
Öncelikle ergenlik dönemi ile mücadele edemiyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalı ve süreci takip ettirmelisiniz. Zira bu dönem hem kişilik gelişimi hem de fizyolojik değişim açısından büyük önem arz etmektedir.
Çocuğu asla başkaları ile kıyaslayarak değersizleştirmeyiniz.
Çocuğun ilgi ve yeteneklerine önem veriniz. (Eğer o matematik kursuna değil yüzme kursuna ilgi duyuyorsa yüzmeye gönderiniz vb.)
Ben dili kullanınız. (Sen bana yüksek sesle bağırdığında ben kendimi oldukça mutsuz hissediyorum vb.)
Fırsatlar sununuz. Yanlış davranışlarını düzeltmesi için fırsat ve zaman yaratınız.
Arkadaş çevresi ile tanışarak onları kabul ediniz .Aksi halde gizli şekilde buluşacaktır. (Beğenmediğiniz tavırlar sergileyen arkadaşlarına karşı düşüncelerinizi uygun bir dille paylaşınız.)
Harcamalarını kontrol ediniz.
Aniden öfkelenip sinirlendiğinde bunun hormonal olduğunu unutmadan konuşmak için sakinleşmeni bekleyeceğim şeklinde tepkilerle gerici ortamdan sakınınız.
 
Pedagog
 Sümeyra Yapıcı
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 703
Kayıt tarihi
: 12.06.17
 
 

Merhabalar ben Sümeyra Yapıcı Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Gaziantep Üniversitesi Food Engi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster