Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Klinik Psikolog Aile Oyun Terapisti Berrak YÖRÜK

http://blog.milliyet.com.tr/pskberrakyoruk

05 Eylül '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
199
 

Eyvah! Çocuğum Okula başlıyor

Eyvah! Çocuğum Okula başlıyor
 

okulda ilk günüm


Yepyeni bir eğitim yılının gelmesiyle okula ilk kez gidecek veya önceki senelerde adaptasyon sürecinde problem yaşayan çocukların ebeveynlerini kaygı sarmış durumda. Haliyle ebeveyndeki kaygı çocuğa yansımıyor değil.

Bu yüzden konumuza ebeveynlerin kaygıları ile başlıyoruz.

Çocuğum okula alışabilecek mi?

Ne kadar sürede alışacak?

Öncelikle her çocuğun uyum sürecinin birbirinden farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden çocuğunuzu sınıf arkadaşları veya çevrenizdeki çocuklarla karşılaştırılmamalısınız. Öncelikle paniğe kapılmadan çocuğunuzu dinleyerek neler hissettiğini doğru bir şekilde anlamaya çalışın. Çünkü onu doğru anlarsanız kaygıları ile ilgili doğru destekler verebilirsiniz. Tam bir uyum süreci için minimum bir ayı gözden çıkarmanız gereklidir.

Çocuğumun öğretmenleriyle iletişimi nasıl olacak?

Birbirlerini sevebilecekler mi?

Bu konuda kaygı yaşamıyorsanız çocuğunuz yaşayacağı yeni deneyimlere odaklanacaktır. Öğretmeni çocuğunuzun göstereceği gelişim aşamalarında her zaman sizin ve çocuğunuzun yanında olduğunu hissettirecek ve rehberi olacaktır. Tabi ki öğretmen veli ve öğrenci üçgenini kurmak zaman ve tecrübeye dayalıdır. Bu süreci sağlam bir zemine oturtmak öğretmen ve velinin elindedir.

Çocuğum öz bakım becerilerini kendisi karşılayabilecek mi?

Çocuğunuz zaten bir grupta olacağı ve yıl içerisinde sınıf arkadaşlarıyla sürekli  birlikte etkinlikler yapacağı için sınıf arkadaşlarıyla iletişim halinde olacaktır. Bu iletişim öğrenciye yeni arkadaşlıklar kazandıracaktır.

Çocuğum derslerde başarılı olabilecek mi?

Başarılı olma ve potansiyelini keşfetme konusunda sizin çocuğunuza vereceğiniz destek çok önemli. Yetişkinler bile başarı yolunda zorluk yaşayabiliyorken , çocukların güçlük çekmeleri normal bir durumdur. Bu durumda ebeveynlerinin desteklerini hissetmeye gereksinim duyacaklardır. Aynı zaman da içerisinde kendi algılarına güvenmeye başlayıp, özgüvenleri gelişeceğinden başarıları da artacaktır.

Peki Çocuğun Aklındaki Sorular Neler

Okul Nasıl Bir Yerdir?

Okulda Ne Yapmalıyım? Ne Yapmamalıyım?

Okul kavramını çocuğunuzun yaşına göre indirgeyerek anlatırsanız soru işaretlerinin bir bölümünü daha okula başlamadan gidermiş olursunuz. Okul öncesinde öğretmenin belirlediği saatlerde, ilkokulda ise teneffüs saatlerinde arkadaşlarıyla birlikte oyun oynayabilecekleri bilgisini paylaşmanız motive edici olacaktır.

Öğretmenlerim Bana Nasıl Davranacak ?

Yanlış Birşey Yaptığımda Ne Olacak? Öğetmenim Bana Kızacak mı?

Öncelikle çocuğunuzda öğretmen bana kötü mü davranacak gibi bir kaygının oluşmaması için öğretmen kavramını tanıtırken bir otorite figürü gibi tanıtmaktan kaçınmalısınız.

Önerilerimiz…

İlk hafta çocuğunuza okulda ne yaptın, ne yedin, benzeri dikkat çekici sorular sormaktan kaçının. Çünkü bu tarz sorular kaygı olmayan çocukta bile kaygıya neden olabilir.

Çocuğunuz korktuğunda ve ağladığında neden korkuyorsun, ağlayacak ne var, sen artık büyüdün, ve benzeri eleştirel cümlelerle cevap vermeyin. Çocuğunuzu anladığınızı hissettirecek cümleler söylerseniz adaptasyon sürecinin sağlıklı başlamasına birlikte adım atmış olacaksınız. Örneğin , “biliyorum okul ortamı seni biraz endişelendirdi, seni anlıyorum ama okuluna alışacaksın ve böyle alıştıktan sonra böyle hissetmeyeceksin’’ diyebilirsiniz.

Okul hakkında abartılı yorumlardan kaçının.

İlk bir ay boyunca çocuğunuzu alacağınız saatler konusunda dikkatli olun ve geç kalmamaya özen gösterin. Geç kalacağınız günler elbette olacaktır fakat böyle günlerde bile mutlaka 1 gün öncesinden bunu çocuğunuza açıklayın ki geç kaldığınızda çocuğunuz annem babam beni unuttu, okulda kalacağım düşüncesiyle okula gelme konusunda korkuları depreşmesin.

Çocuğunuza okula gitmesiyle ilgili kararlı ve tutarlı bir tavır gösterin. Ağladığında eve gideceğiz ama yarın tekrar geleceğiz benzeri cümlelerden kaçının. Örneğin, ‘’benimle gelmek istediğini biliyorum ama okula gitmen gerekiyor ben işe nasıl gidiyorsam seninde okula gitmen gerekiyor’’ ve benzeri cümleler kurabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki; Kaygınızı yansıtırsanız çocuğunuz okula karşı kaygılanacak ve kaygıya kapılacaktır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 333
Kayıt tarihi
: 28.05.15
 
 

Girne Amerikan Üniversitesi İngilizce Psikoloji Bölümü lisans,  İstanbul Gelişim Üniversitesi Kli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster