Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
27477
 

Eyvahh, çocuğum okula gitmek istemiyor

Eyvahh, çocuğum okula gitmek istemiyor
 

Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da okula gitmede isteksiz görünmesidir. Genellikle 5- 8 yaşları arasındaki çocuklarda görüldüğü gibi 11- 14 yaşlarında da görülebilmektedir. Okul fobisi olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini bedensel yakınmalarla dile getirir ve anne babalarını iknaya çalışırlar. Bu bedensel yakınmalar çoğu zaman gerçekten olmaktadır ve okula gitme bahsi kapandığı zaman etkisi kaybolmaktadır.

Okul fobisi olan çocukların mide bulantısı, karın ya da baş ağrısı şeklindeki bedensel şikayetleri genellikle sabahları uyanır uyanmaz görülmekte okula gitmemelerine karar verildiğinde ise kendiliğinden kaybolmaktadır. Eğer çocuk öğleden sonra okula gidecekse bu şikayetler öğleden sonra görülmektedir.

Okul Fobisinin Nedenleri

Her fobi gibi okul fobisinde de kalıtımsal ve yapısal etkenlerden çok, psikolojik yaşantılar daha önemli yer tutmaktadır. Okul fobisi nedensiz gözükse de, korkuyu oluşturan bazı temel etkenler vardır. Bunların başında aşırı koruyucu aile tutumları gelmektedir. Okul fobisi olan çocukların daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülmektedir. Bu tür anneler sürekli çocuklarını gözetir ve tüm isteklerini yerine getirirler. Çocuklarını gözlerinin önünden bir an olsun ayırmak istemeyen koruyucu anneler özellikle çocuklarının bedensel rahatsızlıklarıyla yakından ilgilidirler.

Aşırı koruma sonucu annelerine bağımlı hale gelen çocuklarda anneden ayrı kalma korkusu (Bunaltısı) okul fobisiyle yakından ilgilidir. Çocuk anneden ayrı kaldığında annesine ya da kendisine bir şeyler olacağı endişesini yaşar. Böyle bir durumda bedensel şikayetlerde bulunan çocuk bazen hırçınlık nöbetlerine girer ve sürekli ağlayabilir.

Çocuğun okuldaki arkadaşları arasında pasif kalacağı ve başarılı olamayacağı gibi korkuları da okul fobisine neden olabilir. Çocuk kendisini derslerle ilgili konularda yetersiz görebilir. Bu durumda çocuk bu endişelerinin doğru olmadığına ikna edilmelidir.

Ayrılık endişesi, değişikliğe olan uyum güçlüğü ve sıkıtılar da okul fobisinin nedenlerinden sayılabileceği gibi anne ve babanın hastalığı ya da evde hırsızlık olması vb. nedenler de çocuğun evden uzaklaşmasını engelleyen etkenlerden olabilirler.

Anne- Babaya Tavsiyeler

Çocuklarınızı daha okula başlamadan okul konusunda güzel şeylerden bahsedin ve onları okula özendirin. Bu konuda kendi okul yaşantılarınızdaki güzel örnekler de faydalı olabilir. Kesinlikle çocuğunuzu arkadaşlarıyla karşılaştırma gayretine girmeyin. Ayrıca öğretmeniyle birlikte okul gezilerek okulun güzel yanları çocuğa anlatılarak okulun sevilmesine çalışılabilir.

Çocuğa içinde bulunduğu durumu anladığımız ve ona yardımcı olacağımız mesajını vermeliyiz. Çocuğa yönelik eleştiriye dayalı, aşağılayan, korkutan ve onu sindirmeye çalışılan yaklaşımlar başarıya ulaşamayacağı gibi daha sonra oluşacak daha büyük sorunlara neden olabilir. Bazen bu tür yaklaşımlar başarıya ulaşmış gibi görünse de çocuklar üzerinde ileride sorun olabilecek olumsuz bir iz bırakabilmektedir.

Uzmanların çoğu, çocuğun okula dönmesinden önce sorunun nedenlerini anlamaya çalışmak ve endişelerini azaltmak amacıyla bir süre için psikoterapi yapılmasının faydalı olacağı görüşündedirler.

Bu tür bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin dikkat etmesi gereken hususları şöyle sıralayabiliriz;

1. Çocuğun fiziksel yakınmaları varsa kontrol etmek için doktora götürün.

2. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyarak duyduğu kaygı ve endişeyi anlamaya çalışınız.

3. Sınıf çalışmalarının zorluğundan, sıkıcılığından veya okul arkadaşları ve öğretmeni ile ilgili konulardan şikayet ediyorsa okulu ziyaret edin.

4. Çocuğunuzu okula gitme zorluğu nedeniyle cezalandırmayın, küçük düşürücü sözlerle aşağılamayın. Çocuğun bunaltısı ile oluşan belirtileri şımarıklık, ilgi çekme arzusu ya da sizi kızdırmak için yapılan davranışlar olarak yorumlamaktan kaçınınız.

5. Okula devam etme konusunda karalı davranın. Sabahları yakınmaya ve yavaş hareket etmeye devam etseler bile giyinmesine, servise binmesine yardımcı olun.

6. Okula devam etmesi ve muhalefet etmemesi karşılığında evde ya da okulda başka ayrıcalıklar vermek gibi bir takım ödüller sunun.

7. Sabırlı, tutarlı ve kararalı bir tavır içinde olunuz. Sorunu görmezlikten görmek ve bir sonraki yıla havale etmek sadece çözümü zorlaştırır.

8. Bir kere bile olsa çocuğun kazanmasına izin verilirse sorunun daha kötüleşeceği unutulmamalıdır.

9. Eğer durum çok zor ise; çocuğunuzla okula gelin fakat derse girmeyin. Okula gelişleri sistematik olarak azaltın. Örneğin; ilk hafta tam gün, ikinci hafta yarım gün, üçüncü hafta okula uğrayarak görüşme, dördüncü ve diğer haftalar arada bir uğrama.

10. Çocuğunuzun size güvenmesi çok önemlidir. O derste iken veya oyuna dalmışken bırakıp ayrılmayınız. Bu işinizi daha da zorlaştıracaktır. Çocuğunuz gideceğiniz vakti bilmelidir.

11. Çocuğunuz okula gitmek istemediğini söylüyor ve okulda kalamıyorsa bir çocuk psikiyatrisinden de yardım alabilirsiniz. Okul fobisi, hekim, aile ve öğretmenin işbirliği ile çözüme kavuşturulabilir bir sorundur.

Başarı mutluluk ve huzur dolu günler dileklerimle üç şeyden asla vazgeçmeyin; SEVMEKTEN, GÜLÜMSEMEKTEN ve de HEDEFLERİNİZDEN...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR, KIZIM 4,5 YASINDA BU YIL ÖZEL BİR ANAOKULUNA BAŞLADI İLK BASLARDADA OKULA GÖNDERMEKTE ZORLANDIM AMA SONRA ALIŞTI.LAKİN 2 AYDIR OKULA GİTMESİNE RAGMEN ŞİMDİ TEKRAR SUDAN SEBEPLER UYDURARAK OKULA GİTMEK İSTEMİYOR.ÇOK AGLIYOR.ÖGRETMENLERLE KONUSTUM ÜZERİNE ÇOK DÜŞÜYORLAR.AKSAM EVE GELDİGİNDE ÇOK MUTLU AMA SABAH KALKINCA AGLAMA KRİZLERİNE GİRİYOR.GÖNDERMİYORUM BAZEN AMA SORUN BÜYÜYOR.ZORLA SERVİSE BİNDİRİYORUM (AGLARKEN)BU KEZDE PSİKOLOJİSİ ETKİLENİR DİYE KORKUYORUM.BABASI OKULDAN ALMAM KONUSUNDA BASKI YAPIYOR.EGER ALIRSAM BABANESİNDE KALACAK.NASIL DAVRANMALIYIM :(

designer.1 
 18.09.2009 12:14
Cevap :
Merhaba, www.rehberlikportali.com sitesinde yeterince bilgi ve destek alabileceğiniz sayfa ve birimler bulunmaktadır. Başarılar...  30.09.2009 13:50
 

cocuğum 7 yasında, 1.sınıfa gidiyor. daha önce ana sınıfına da gitmişti. daha önceleri böyle bir prolemimiz yoktu. uslu uyumlu derslerşne calısan ödevlerini düzenli olarak yapan, sorumluluklarını bilen bşr öğrencidir. Ancak bazı zamanlarda okula nedensiz gitmek istemiyor. ağlıyor, ağlamaktan kusuyor, hiç bizi üzmezken bu nedenle bizi cok üzüyor. Öğretmeni sınıfta hiçbir sorununun olmadığını söylüyor. birde okulda basarısız olmaktan, yanlış yapmaktan cok korkuyor. Aile içi şiddet ve geçimsizlik yok. biz bir cıkar yol bulamadık. yardım ederseniz seviniriz. şimdiden ilginize teşekkurler.

esra TASKIRAN 
 07.12.2007 20:26
Cevap :
Merhaba, Geç yanıt verdiğim için üzgünüm. Umarım bu süre içerisinde sorununuzu çözmüşsünüzdür. Öğretmenine uyum sağlayamamış ya da öğretmeninin herhangi bir davranışı onu küstürmüş olabilir, öğretmen de bu davranışının farkında olmayabilir. Okulda ya da arkadaşları ile meydana gelen olumsuz bir yaşantı geçirmiş olabilir. Deslerde zorlanıyor ve başarısızlığı kabullenmiyor olabilir. Size aşırı bağımlı ve okuldayken onu bırakacağınız kaygısı yaşıyor olabilir. Bu ve benzeri nedenler olabilir. Öncelikle neden bir şekilde tespit edilmeli ve tespit edilen neden/nedenlere yönelik önlemler alınmalı. Gerekirsi bir psikolojik danışmandan destek almanız yararlı olabilir.  25.01.2008 23:40
 

5'ine yeni giren kızım kreşin 3'cü gününden beri okula zorla gidiyordu.bugün hiç gitmedi.günlerdir anlatıp ikna etmeye çalışıyorum.arada ben götürüyorum.ama netice sıfır.her yolu deniyorum olmuyor.ne yapmalıyım

filiz çelik 
 26.09.2007 13:45
Cevap :
Uzman desteği almanızı öneririm (Psikolojik Danışman/Psikolog)...  13.10.2007 21:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 11972
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, Psikolojik Danış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster