Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '16

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
100
 

Ezber Bozduran Satırlar: Yüzük

Ezber Bozduran Satırlar: Yüzük
 

Geçen Aralık ayından bu yana "yüzük" fikri üzerinde düşünüyorum! Neden erkekler kadınlara bir yüzük vererek evlenme teklif eder? Onu sevdiğinden mi? Hayır! Düşüncelerimin başında benim de ilk izlenimim bu oldu, ve ben henüz bu geleneğin eşsiz sırrını keşfetmiş değildim.


Bir kadın bir adamı derinden sevdiğinde erkeğin hayatında bazı garip şeyler oluyor: Eğer eşitlikçi düşünürseniz kolayca bu değişimi fark edebilirsiniz. Aşık olmadan önce hayat o kadar basit ki bir erkek için, temel ihtiyaçlarını kabul edilir düzeyde karşılayacak kadar şeye yer var. Aşk ona -bir şekilde- hayatında yeni bir adım atması için yeni yetenekler kazandırıyor. Bu adım bir erkeğin hayatında doğal olarak gerçekleşirse, geri dönülmüyor. Başlangıçta rahatsız edici bir duygu bu aslında. Durum ciddi hale geldiğinde yeteneklerini kontrol edip hislerine inanırsa, ona bu hisleri yaşatan kişinin mutluluğu olmak istiyor. Duygular erkekler için biraz farklı bir dil. O nedenle bu noktada hayatının kadınına bu aşka olan inancını anlatmak için kelimelerden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Onun gibi bir yüzük ile bunu dile getiriyor; güçlü, güzel ve eşsiz. Çünkü o da bir elmas gibi güzel, onun aşkı benzersiz, ve kalbi bir taş gibi güçlü. İstediği gibi bir yüzük ile aşkını doğru bir şekilde ifade ederse bu hamle kendi hayatını onun hayatına daha yakın kılıyor. Bu, öyle bir hamle ki tek bir hareket ile en özel duyguları anlatabilen hayatının iltifatı.
 

Kadınlar iltifat edilmeyi severler. Hayatının erkeği onu böylesine yücelttiği zaman, o da onun dünyasını daha değerli hale getirir. O nedenle de bir kadın erkeğinden, birlikte başlayacakları hayatın geri kalanı için en iyi iltifatı ister. Yüzük her ikisi için tam bir denge kurar; sözsüz ve paha biçilmez.


Sevgililer Günü’nde ve tüm diğer günlerde elmas yüzük ile bir çok evlenme teklifi yapılıyor. Yüzüğün her bir aşk için ayrı bir hikayesi olduğunu düşününce, bu ortak dil ile bir erkeğin iyiliğini anlamak kadın için daha kolay olduğunda, hayatının erkeğinin bu duygusal paylaşımı bir kadının mutluluğu için yeterli olmaz mı?


Saygılarımla!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 149
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 634
Kayıt tarihi
: 07.04.10
 
 

Sazsız söze ezgiler diziyoruz, birer birer. "Kim" olduğumuzun belli olmadığı bu dünyada K..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster