Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
20
 

Ezber MUTLU, mutlu mutlu

Ezbere, ezbere bir hayat yaşıyorsun.

Ailenin verdiği ezberlerle, okulun, sokağın, arkadaşlarının, işinin, eşinin, statünün, tümünün esaretinde, gerçek hayata, hayatına temas etmeden yaşıyorsun, yazık ki ne yazık, ezbere, ezber bir hayat seninkisi, yıkıl!

Berbat bir oluşsun sen!

Oluş yanlış bir tanımlama oldu, oluş için olmuş olmak gerekir, sen olamadın, ezberde, ezber kaldın! Aldıklarını bir kenara koyup, yeni bir senle, düş düş, düşün düşün sahneye çıkmalıydın; hani nerde o cesaret!

Korkun kokuyor.

Verili olanlar bana yeter ile ancak yeterince yaşadığını sanırsın, gerçek yüzüne biri aynayı tuttu mu; aynadan önce sen kırılırsın, parça parça düşersin hayattan, hayatından; sonrası, yokluk. Yokluk orada kalıcı, mesele oraya nasıl bir senle vardığın.

Sımsıkıcı bir sensin sen sende.

Bu saatten sonra bütün saatleri geri almanın sana bir hayrı dokunmaz. Yaş geçmiş, hatta senin hayat geçip gitmiş! Bittiğn net. Hani son bir nefes hayrım olsun diyorsan, dokunsun bana, hayata, hayatıma ve ardımda kalanlara, artık ne ve kim ise onlar, bütün için, bütünlük; ezberleri, kimden ve nerden almış olursanız olun, hepsini atın çöpe!

Çöp, çöp olduğu için belki de senden daha anlamlı yaşamıştır kısa hayatını, çöp bile.

Benim hayatım uzun mu oldu, aslında kısa; bütün ezberleri mi yaşadım ben, aslında yaşadığımı sandım; tüh! olmamış mı bana, geç de olsa anladım! demenin ne anlamı var değil mi tam şimdi, hem de bu yaşta, daha acı. Aynayı hayatıma tutmasaydın be!

Ben öyle ezber ezber, hani ezber mutlu, mutlu mutlu, ŞEY edip gitseydim.

Ş.Y.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Şahin Bey, Öncelikle sizleri tebrik ederken başarılarınızın devamını dilerim. Ben, denemenin ne olup ne olmadığını bilen; ama yazmasını beceremeyen biriyim. Benim yapmak istediğimi; ancak beceremediğimi sizin yaptığınızı görüyor ve bir emekli öğretmen olarak bundan memnun oluyorum. Her güzel yazı gibi sizin yazılar da içimi açıyor. Geriye doğru 5-6 yazınızı okudum. Kısa, özlü ve deneme gibi deneme. Övdüğümü sanmayın. Ben övenlerden de övgüyü sevenlerden de hoşlanmam. Ben, kendimce doğru bulduğumu yazıyorum. Uzun zaman sonra uğradığım bloglarda, üzülerek gördüm ki okuyucu pek yok. Gerçi hiçbir yerde, hiçbir zaman doğru dürüst okuyucu olamadık; ama galiba bugünlerde bir başkalık, bir tuhaflık var. Aslında, okunurdu okunmazdı diye fazla düşünmemek gerek, gerek de yine de morali bozuluyor insanın. Onun için samimiyetle soruyorum: Okuyucularımızın sayısını artırmak için ne yapabiliriz? Hayırlı günler dileğiyle selâmlar... Sabahattin Gencal, Emekli Öğretmen, 15.09.2020 Not: Bu yazıyı mesaj yerinden göndermesini beceremediğim için yorum olarak gönderiyorum.

Sabahattin Gencal 
 15.09.2020 17:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 646
Toplam yorum
: 508
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 405
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

İzmir.  Aşk ve Şiir. Müzik. Kitap. Varlık ve Sözcükler ve .... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster