Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
35
 

EZBERE KORKAKLAR YAŞAR?

İnsanlar özellikle de insanlarımız elbette (diğer ulusları tam olarak tanıdığım söylenmez ne de olsa) hep bir kurtarıcı bekliyorlar. Biri gelsin şıp diye sorunlarını çözsün diğeri gelsin hemen ve derhal doğruları söylesin, özellikle belli bir kesim var ki sınava girseler kendi kâğıtlarına bakmadan başkasının kâğıdına bakıyorlar. Durum öyle vahim ki sınav başladı, önce kâğıdını okusan olmaz mı? Hayır, “ben beyinsizim demenin dışavurumunu bundan daha güzel ne anlatabilir ki? Zaman zaman kişisel tanıma anketleri oluyor, kişi anket olduğunu unutup yanındakinin kâğıdında ne yazdıysa aynısı yazacağım derken, yanındakinin adını yazanlar var. Bu kadar da olmaz ama oluyor.

İnsanı önce kendi iradesi kurtarır. Elbette iyi örnekler insana rehberlik eder. Çocukluk, çevre, aile kısacası her şeyin kişinin gelişiminde etkisi vardır ama her konuda ben bilmem, bilemem diyen en basit kanunları kuralları bilmeyen, illa birilerine soran insanlar, kamu görevlileri biliyorum, elinin altında kanun maddesi var; bak işte. Olur, mu ya yanlış yaparsam? Ezbere yapılan o kadar çok iş var ki hayatımızda, saymakla bitmez… Kurban nasıl kesilir? Hocaya sor, zekât nasıl verilir hocaya sor, cenaze nasıl yıkanır hocaya sor. Din böyle de diğer işler farklı mı değil aslında bir millet nasıl ki ezbere inanmayı seçmişse, ezbere seviyor, ezbere geziyor, başkası yaptı diye yapıyor,  yahu bu beyin size niye verildi? Elbette beyni olan illa ki beynini tam kullanacak değil ama temel konularda beyini bu toplumda doğru kullanmayı öğretebilse başka bir şey öğretmemiz gerekmez. Başkası neden seni kurtarsın be kardeşim. Hele de sırtına binmeyi meslek edinmiş siyasetçiler ve ben gerçekte hiçbir iş yapmadığı, yapılamasına yardım dahi etmediği halde başkasının sırtına (hepimizin) binmeyi meslek edinmiş adamlar, insanlar ne diye bize sahici akıl verecekmiş? Niye versin yani?

Ezberden eyleme geçmek zordur. Düşüp kalkmayı hata yapıp o hataların cezalarını ödeyebilme özsaygısına sahip olmak gerekir. Ezberci olunca suçlu bulmak kolaydır. Kitap okuma eylemi (zorunlu değil ki, okuma kardeşim) bile bizde ezbere yapılan bir eylemdir, entelektüel gibi toplantılarda “şunu okudun mu”, “ay bende (-de ayrı) okudum, öyle güzeldi ki, -ya ben de okudum ama bende hiç kitap yok cümlesinin öğelerini bulunuz. Ezbere yaşam korkakların ve kendi davranışlarının sorumluluğunu almaktan aciz ödlek ve özgüven sahibi olmayan kişi ve toplumların yaşam şeklidir. Ezbere yaşayan toplumlar, ezbere ve farkında olmadan ölürler. Ezberle Cennet’e gidilir mi diye sorarsanız? Yok, gidip de dönen ki derim? Ya ezbere inanırsınız, ya da olur mu canım Allah akıl verdi, insan diye yarattı hem onu kullanma hem de yaşa da denilebilir. Tercih meselesi tabi

Birgül EKİM bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1974
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 166
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster