Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
107
 

EZBERE SÖYLENENLER

EZBERE LAFLAR

 

Bir kişiye, bir topluma, hatta bir şehre tam da anlamadan doğru veya yanlış demek ne kadar da kolay bir ezberlik ifadedir.

Bir kişi ya da zümre hakkında tam olarak karar verebilmek sorumluluk taşıyan kişiler için kolay olmasa gerek. Tabi belli bir zümrenin, grubun fikri silahşoru olarak görevi gereği o işi yapıyorsa, yaptıysa o zaman başka.

Böyle bir durum bence insanı köpekleştirir. Buradaki köpekleşme ifadesi bir hakaret ifadesinden ziyade geri planda yapılan bir ön çalışma sonucu kişinin istendik çıktılar, davranışları ifade etmesidir ki lütfen bu durum hakaret ifadesi olarak alınmasın. İstendik davranışlar kimi zaman doğruya ulaşmak amacıyla eğitimi ifade etse de kötü niyetli organizayonlar bu durumu genellikle toplumları yıkmak içten çökertmek hatta yok etmek için kullandıkları teknikleri de ifade eder. Statü olarak da malum köpekler kendilerini sahiplenen ve onlara et, yiyecek ikram eden insanların ahlaki durumlarını sorgulamazlar. Adam seri katil dahi olsa bu konuda hayvancağız bir sorgulama yapmaksızın sahibinin emir ve talimatlarını aldığı eğitim doğrultusunda yerine getirir.

Biz insanlar ise maddi çıkarlarımız, birtakım taraftarlık ve aidiyet duygusuyla karar verirsek; doğru bir çalışma yapmış olamayız. Kalem ehli olarak sorumluluk taşıyan hemen herkes elbette doğru olmayanı eleştirirken sözünün nereye gideceğini, geçmiş, şimdiki zaman, gelecekte olası sonuçlarını da süzerek yazmalıdır.

Yazmazsa ne olur? Yazmazsa da olur tabi, yanlış yönlendirme insana bilinçli yapılıyorsa başka, bilinçsiz yapılıyorsa farklı sorumluluklar yükler.

Şahsen bilmediğim veya kesin olarak emin olmadığım bir konuda kesin sonuçlar çıkarmanın uygun düşmeyeceğini düşünmekteyim.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1978
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 167
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster