Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '11

 
Kategori
Efsaneler
Okunma Sayısı
7435
 

Ezo Gelin: Efsanesi - filmi - dizisi - türküsü - çorbası - hayat hikayesi: 1909 -1956...

Ezo Gelin: Efsanesi - filmi - dizisi - türküsü - çorbası - hayat hikayesi: 1909 -1956...
 

Ezo Gelin'i önce türküsü ile tanıdım: 

Ezo gelin, benim olsan seni vermem feleğe
Güzel yosmam başın için salma beni dileğe
Anası huridir de kendi benzer de meleğe
Nenneyle de ah bahtı karam nenneyle

Çık Suriye dağlarına bizim ele eleyle
Gel bahtı karam gel sıladan ayrı yazılım gel
 

Sonra Fatma Girik ile filmi geldi.1973 yılı yapımı. Çok sonraları da 2-3 sene önce Shov TV'de Nurgül Yeşilçay ile TV dizisi... 

Ne zaman çıktı bilmiyorum ama '' Ezo Gelin Çorbası '' hep vardı. Sofralarımızı şenlendiren.
Hep kendisini bir masal, bir efsane zannediyordum. Ama değilmiş. Sizler ve ben gibi kanlı canlı bir insanmış 1909 - 1956 yılları arasında yaşamış. Güzelliği aşkı ve vatan hasreti ile dillere destan, türkülere konu olan ezo Gelin'in hikayesini şöyle: 

Onu tanıyanlar, güzelliğini anlatmakta kelimeler bulamıyorlarmış. İnsanlar bakmaya doyamazmış. Öyle güzelmiş Ezo Gelin. Bir yaz günü kapısını çalan bir tas ayran isteyen gurbetçi bir çerçi, güzelliği karşısında şaşırıp Ezo'nun uzattığı ayran tasını yere düşürmüş. 

Asıl adı Zöhre Bozgeyik olan EzoGelin, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Dokuzyol ( Uruş ) Köyünde doğmuş. 7 kardeşmişler. Neden Ezo denildiğini bilinmeyen Zöhre, daha çocukken bütün köyün sevgisini kazanmış. Büyüdükçe de güzelliği dikati çekmiş. Taliplisi çokmuş. Sonunda kısmet yakındaki Bekedin köyünde oturan Şiddo Hanefi namı ile tanınan Hanefi Açıkgöz'e çıkmış. 20 yaşındaki Ezo Gelin ekonomik nedenlerle berdel usulü ile bu Hanefi ile evlendirilmiş. Evllilikleri pek uzun sürmemiş. 17 ay sonra Ezo Gelin banba evine dönmüş. 5-6 sene ağabeyi Zeynel'in yanında kalmış. Güzelliği de dilden dile dolaşmaya devam ediyormuş. Deve katırcıları onu görmek için yollarını değiştirirmiş. 

Sonra, Suriye'nin Kozbaş köyünde oturan teyzesinin oğlu Abuzer Memey ( Mehmet ) ile yine berdel usulü ile ikinci evliliğini yapmış. 1936 yılında bir bahar günü akrabalarından bir kaç kadın ve erkekle ağlayarak Suriye'ye doğru yola çıkmış. Kadınlı erkekli bütün köylü Ezo'nun Suriye'ye gelin gitmesine karşı çıkmış. İlk eşi Hanefi Ezo'nun gitmesini kabullenemiş ve tepelere çıkıp Suriye'ye yönelerek, ikinci eşinin varlığını da unutarak yanık türküler öylemiş. Herhalde '' Ezo Gelin Türküsü '' buradan geliyor olmalı. Ezo Gelin'in ününün yayılmasında bu türkünün rol oynadığı düşünülüyor. 

Ezo Gelin'in 6 kızı dünyaya gelmiş ve bunlardan yalnızca biri yaşamış. Yokluk içindeki çileli yaşamı nedeniyle Verem hastalığına yakalanmış. Hastaneye kaldırılmış. Burada hastane yemeklerini yiyemediği için kendi çorbasını yapmış. Bu çorbanın kokusu bütün hastaneyi sardığı için meşhur olmuş. İşte '' Ezo Gelin Çorbası'' da buradan geliyor olmalı 

Öleceğini hisseden Ezo Gelin kocasına '' Öldüğümde beni Türkiye'ye götürebilirsen oraya akrabalarımın yanına göm, eğer zorluk çıkarsa Bozhöyük köyünün tepesine, mezar taşım Türkiye'ye bakacak şekilde gömdür. Sağlığımda doya doya seyredemediğim Türkiye'yi bari mezarımdan seyredeyim. Mezar taşıma da şunları yazdır: Bahtı kara Ezo Gelin burada yatıyor. Türkiye'ye doyamadan gurbet ellerinde veremden öldü '' vasiyetinde bulunur. !956 yılında hayata veda eder. Cenazesi vasiyeti üzerine Bozhöyük'ün Türkiye'ye bakan tarafına defnedilir. 

1999 yılında cenazesi Türkiye'de doğduğu Dokuzyol köyüne nakledilir. 5000 kişinin katıldığı bir törenle... 

NOT: Ezo Gelin'in hayatı ile ilgili bilgiler Önder Şenyapılı'nın KİMDİR ? NEDİR ? KAÇTIR isimli eserinden alınmışır 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1592
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1842
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster