Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
299
 

Ezoterizm ve İnisiyasyon

Ezoterizm ve İnisiyasyon
 

Ezoterizm kelime anlamı olarak içrek, gizli öğreticilik demektir. Az sayıda insanla sınırlı gibi anlamlara gelir. Bu noktada Batınilikle neredeyse aynı anlamdadır. Batınilik gizli olan bilgiyi o bilgiyi idrak edebilecek ve taşıyabilecek olana yani seçilmiş olana, bir noktada hak edene vermektir.
Olayların ve inançların içyüzlerini, derinliğini ve saklı olan gerçekleri gizli bir yerde gizlice vermektir.
 
Ezoterik bilgilerin kökeni tüm batıni, mistik alanların da kökü olarak gösterilen batan iki kıtaya dayandırılır. Mu ve Atlantis’e, yani bu bilgilerin kökeni Tufan öncesi dönemlere dayanır bu dönemlerin altında da Sirius kültü vardır.
 
Ezoterik ilimlerin halka herkese anlatılmamasının sebebi halkın her şeyi anlayamayacak olması ya da bu bilgileri yanlış anlayarak tepki göstermeleri olarak gösterilebilir. Bu yüzden tarih boyunca kültürü, dini, milliyeti ne olursa olsun tüm ezoterik topluluklar sessiz ve gizli olmuşlardır.
Antik Yunan döneminde Pythagoras’ın müridleri de sessizlik yemini etmişlerdi. 
 
‘Sükut , ikrardan gelir’ gibi kültürümüze ait sözler vardır.
Örneğin bazı kadim söylemler
 ‘Dilimi hep tuttum.’
‘Ekmeğinizi bile sessizlik içerisinde yiyiniz.’
Bu noktada söylememesi gerekeni söylediği için halk ve otoriteler tarafından cezalandırılan tüm filozofların hikayeleri, Hallac-ı Mansur ‘un Ene’l Hak olayı da bu noktada birtakım derslerdir.
 
Ezoterik öğretiler sembolizm ve kültleri kullanır. Sezgiye dayalı ilimlerdir. Zahiri değil batınidir.
Her ezoterik oluşum kendine ait sembolleri ve sembolik dili kullanır. Tabiri caizse kendi jargonları vardır. Dini yapılar dini kavramları kullanırken ve ibadetleri ritüel olarak kullanıyorken, Masonlar gibi yapılar  kendi tarihsel kaynaklarındaki sembolleri ve kabalistik ritüelleri kullanır.
Semboller ve ritüeller ezoterik yapılanmalar için olmazsa olmazdır. Semboller ise çeşitli ve sonsuz olabilen bir güce sahiptir. Ancak yine de kullanılan çoğu sembol insanların ortak kolektif bilinçaltlarına ait olan kültürel sembollerdir.
 
Ezoterik yapılar öğrenci daha doğru ifadeyle mürid kabul ederken inisiyasyon süreciyle alım yaparlar. Bu inisiyasyon ise tamamen yapılanmanın kendi kurallarıdır.
İnisiyasyon Latince İnitiatio kelimesinden gelir. Tedris, irşad yol gösterme, kabul etme gibi anlamlarda kullanılır. Bu bir biçimde karşılıklı kabuldür. Mürid’in ikrarı yapının ise kabulü, onayıdır.
 
İnisiyasyon aynı zamanda bir süreçtir. Olgunlaşma sürecidir. Bazı kadim yapılarda tarihi bazı belgelere göre yıllar süren inisiyasyon süreçleri vardır. Bu bir aydınlanma çabasıdır. Hakikati kabul edebilecek hale gelme.ruhsal tekamül , duygusal asalet ve akıl derinliği, zeka keskinliği, feraset sahibi olma. Bu noktaya gelen kişiye artık bilgiler çeşitli şekillerle aktarılır. Kah sezgisel yolla, kah rüyalarla ya da açıkça ifade edilerek veyahut sembollerle aktarılır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 367
Kayıt tarihi
: 20.03.18
 
 

 Sosyolog, Aile ve Evlilik Danışmanı, Pozitif Psikoterapi Danışmanı, Astrolog.     ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster