Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '10

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
584
 

F klavye mi Q klavye mi?

F klavye mi Q klavye mi?
 

F Klavye


Merhaba,

F klavye mi Q klavye mi tartışması arada sırada gündeme gelir biliyorsunuz. Türk Dili'ne uygun klavye F klavyedir bilirsiniz. Hatta bu durum onaylanmıştır da. Şimdi bu konu tekrar gündemde.Keşke aynı hükümet, devlet kurumlarında kullanılacak işletim sistemini seçerken de aynı duyarlılığı gösterebilse. Keşke yabancı markalara milyonlarca dolar

Hükümet F klavyeyi yaygınlaştırmak için bazı girişimlerde bulunuyor. Artık burada üretilen veya ithal edilen bilgisayarların F klavyeli alternatifi de satışa sunulmak zorunda olacakmış. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, yeni neslin F klavyeye alışkın olarak yetişmesini sağlamak için projeler geliştirmeyi düşünüyor.

Hiç F klavye kullanmamış insanların hayatı, karşılarına birden F klavye çıkınca zorlaşabilir ama kullana kullana alışacaklardır. Bu konular önemlidir. Yani hükümetlerin bilişim konularında projelerinin ve politikalarının olması çok önemlidir.

Ödeyeceğimize Pardus'umuzu kullansak...

Ne güzel olur.

Sevgiler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türk Dili'ne uygunmuş. Türk Dili kaldımı ki. Dilimiz tam bir kuşatma altında. Bu duruma bir çare bulsunlar. Klavye sonra. Ekmek yok, tereyağ istiyorlar. Selamlar.

Ş ODABAŞI 
 09.03.2010 21:28
 

Aslında çok da büyütmeye gerek var mı bilmiyorum. Zaten klavyeler arası geçiş yapmak mümkün olabiliyor. Yani en azından bu bana yetiyor. 10 parmak F kullanıyorum klavyem Q. Hatta böylesi daha daha iyi bence. Hangi bilgisayara gitsem ayarları yapıp kullanabiliyorum. Saygılar.

Mümine Tayan Coşkun 
 09.03.2010 21:13
 

...kullananlar genelde 10 parmak yazanlardır. Örneğin benim diz üstü bilgisayarım Q klavye olmasına rağmen, ben klavye seçeneklerini F ye çevirip, bakmadan süratli yazabiliyorum. Tabii benim gibi eskiler, bu şekilde yazmayı daktilolarda öğrendiler. Ama Türkçe'de en çok kullanılan harflerin en kuvvetli parmaklarda bulunması esasıyla dizayn edilen F klavye bakmadan yazanlar için idealdir. Selamlar...

Erol Özışık 
 09.03.2010 16:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 1563
Kayıt tarihi
: 17.03.09
 
 

İnternet ve bilişim teknolojileri konularına ilgi duyan, yenilikleri takip eden ve bu yenilikleri pa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster