Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '10

 
Kategori
Yazılım
Okunma Sayısı
1802
 

F16 ların yazılım modernizasyonu ve düşman tanımlama yazımlarını;

F16 ların yazılım modernizasyonu ve düşman tanımlama yazımlarını;
 

F16 ların yazılım modernizasyonu ve düşman tanımlama yazımları


Evet hatırlarsınız ve hatırladığınızda üzülürsünüz ya, hani 3 sivil ve 1 asker kökenli mühendisin Aselsan güdümünde yürütülen, F16 ların yazılım modernizasyonu ve düşman tanımlama yazımlarını; uçak, helikopter, jet, roket vs. gibi yurt dışından (muhtemelende "Stratejik :P Ortak"lardan alınan ) alınan her türlü savunma araçlarının, herhangi bir zamanda uydu kontrolü ile sıfırlanması ve işe yaramaz hale getirilmesini engellemek üzere çalışan ve geliştiren bir projemiz vardı. O kahraman bilim insanlarımızın ölümüne de neden olan ve söz konusu mühendislerimizin kesinlikle şüpheli ve sistemli ölüm haberleriyle akıbetini merak ettiğimiz o proje, evet onunla ilgili müjdeli bir haberimiz var. Buyrun;

"AselPod bulacak F-16'lar vuracak
Terörle mücadelede de kullanılan savaş uçaklarında gözetleme ve hedef tayin etme sistemlerini yabancı kaynaklardan alan Türkiye, çok önemli milli bir projeyi bitirmek üzere.

F-16'ların gece şartlarında 'gündüz gibi' operasyon yapmasına imkân veren ve Türk mühendisler tarafından üretilen AselPod (keşif ve gözetleme sistemi) için geri sayım başladı. Bu sistem sayesinde uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama kabiliyetleri en üst düzeye çıkarılacak. Özellikle gece operasyonlarında pilotlar büyük rahatlığa kavuşacak.

F-16'ların gece şartlarında 'gündüz gibi' operasyon yapmasına imkân veren ve Türk mühendisler tarafından üretilen AselPod sistemi sayesinde uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetleri en üst düzeye taşınacak, özellikle gece operasyonlarında pilotlar büyük rahatlığa kavuşacak.

Teröristler ve düşman unsurlar artık milli bir sistemle tespit edilebilecek. Savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre, ilk AselPod 2011'in Haziran ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 100. kuruluş yıldönümünde TSK'ya teslim edilecek. ABD, İsrail ve Fransa'nın ardından Türkiye bu kritik sistemi üreten 4. ülke olacak. Öte yandan AselPod'da, gündüz ve gece kameralarının yanı sıra lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek sistemde, lazer hedef İşaretleme ve mesafe ölçme cihazı da yer alacak. İlk olarak 4 AselPod üretilecek, projenin ikinci aşamasında 16 podun daha TSK'ya kazandırılması bekleniyor.

Milli pod üretemi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Aselsan arasında 2006 yılında sözleşme imzalandı. Projenin şu anki büyüklüğünün yaklaşık 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor. TSK, F-16 ve F-4 savaş uçaklarında LANTIRN (Low altitude navigation and targeting infraRed for night-Gece için alçak irtifa seyrüsefer ve hedefleme kızılötesi ışını) sistemini kullanıyor.

HEDEFLER ISKALANMAYACAK

SSM ve Aselsan tarafından yürütülen projenin nihayete ermesiyle birlikte, bu sistemin yerini yüzde yüz yerli tasarım olan ve milli imkânlarla geliştirilen AselPod alacak. AselPod'da pilota gece görüş ve hedefleme kabiliyeti sağlayacak termal kamera ve görüş kabiliyetini artıracak yüksek büyütmeli gündüz kamerası yer alacak. Lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek lazer hedef işaretleme ve mesafe ölçme cihazı da sistemin özelliklerinden biri. Bu sayede Türk savaş pilotları güdümlü bomba ve füzelerle hedefleri büyük isabetle vurabilecek. AselPod, hedefleri video üzerinden otomatik olarak izleyecek ve hedef konum bilgilerini tespit ederek ekrana yansıtacak.
ZAMAN-06/09/2010
EMRE SONCAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 920
Kayıt tarihi
: 10.08.10
 
 

Rock'N Roll & Karşılıklı  Sevgi Saygı & Tıp & İnsan Kaynakları & Yaşam &Yardımlaşma &Teknoloji & ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster