Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '17

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
552
 

Facebook, video içerikli sosyal ağ için ilk adımı atıyor

Televizyonlar ve Apple TV gibi diğer cihazlar için video tabanlı yeni bir uygulama hazırladığı belirtilen Facebook, geliştirilecek bu uygulama ile birlikte kullanıcıların daha fazla video içeriklere kullanmasını istiyor.
Video reklamlar için yeni ve hiç olmadığı kadar iddialı bir platform hazırlayan Facebook, kendi orjinal içeriklerinin de üretmeye başlayabilir.

Mobil TV isimli bir iş kolu oluşturulmuştu

Wall Street Journal’ın konuya ilişkin kaynaklardan aktardığına göre, Facebook, reklam gelirlerinin artmaya devam etmesi için video tabanlı bir sosyal ağa dönüşmeyi hedefliyor. Haberden anlaşılana göre, Facebook'un bugüne kadar yaptığı video güncellemeleri buz dağının sadece görünen tarafı. Yaklaşık 2 yıl önce video içerik geliştirmelerine ağırlık vermeye başlayan Facebook için, geçtiğimiz yıl o kadar önemli hale geldi ki, bazı işçileri platformu "Mobil TV" diye adlandırmaya başlamıştı. Kullanıcılara ilk aşamada istedikleri videoyu izlemesini sağlayan ve benzer videolar sunan Facebook, kısa bir süre önce canlı video özelliğini aktif etti; şimdi ise sıra yüksek kaliteli içeriklerde.

Oluşturulması amaçlanan yüksek kaliteli video içerikleri, televizyon  benzeri, 10 dakikadan uzun senaryo dahilinde programlar, spor ya da eğlence içeriklerini kapsamaktadır. Facebook ile ilgili geçen yılın sonuna doğru, orjinal içeriklere maddi destek vereceği dedikoduları ortaya çıkmıştı.

Facebook'un yeni video planları ile ilgili orjinal içerik süreci, şirketinKüresel Stratejiler Bölümü Başkanı olarak görev yapan Ricky Van Veentarafından kontrol ediliyor. Van Veen, Facebook'a ünlü College Humor sitesinden transfer olmuştu.

Habere göre Facebook'un video tabanlı hale gelme prosedürü şirketin tüm ürün ve servislerine ilişkin yapılacak..Facebook, geçen hafta Instagram Stories’e benzer bir ürün üzerinde testlere başlamıştı. Instagram Stories şirketin Snapchat klonlama girişimleri yapması nedeniyle de oldukça eleştirilmişti ancak plan sanılandan daha büyükmüş.. Facebook 90 saniye ve üzeri uzunluktaki videoları haber nezdinde ileri çıkararak, video reklamlarının da daha çok izlenmesini amaçlayacak.

Tüm Facebook ürünleri kapsam dahilinde

Video reklamlar konusunda yakın zamanda video ortasında görünen reklamları sunan Facebook, bunları henüz canlı yayınlar için kullanmaya başlamadı fakat bu formatın tüm videolara uygulanması bekleniyor. TV yayınlarını hatırlatan reklam formatı, bir videonun en az 20 saniye izlenmesi halinde 15 saniyelik video reklamlar gösterilmesini sağlayacak. FacebookYouTube’dan farklı olarak videodan önce gösterilen reklamların etki yaratmadığını ve bu yöntemin yanlış olduğunu düşünüyor.

Facebook'un yeni video merkezli uygulaması, orjinal ve ücretli video içeriklerine ev sahipliği yapacak. Facebook, bunun için ilgili geliştirmelere ve pilot testler için yazılım şirketleriyle görüşmeye devam ediyor.
Dünya üzerindeki reklam harcamalarının istatistiklerine bakarsak, rakamların bu yıl ilk kez TV reklam harcamalarını geride bırakması bekleniyor. Ancak Facebook, oyunun kurallarını değiştirmeye hazırlanıyor.

Ahmet TÜRKKAN

http://www.androhaber.net/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 6373
Kayıt tarihi
: 16.02.16
 
 

Ben androhaber.net sahibi Ahmet Türkkan ve Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster