Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2303
 

Facebook FarmVille Kapatılmış!..

Facebook FarmVille Kapatılmış!..
 

İnanılır gibi değil?

Gerçekten kapatılmış…

Üzerine de yazılmış… 5651 sayılı yasa uyarınca katalog şuçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 02.10.2009 tarih ve falanca nolu kararı gereğince kapatılmıştır.

Evet aynen böyle yazmışlar.

Belli ki biri katalog suçu işlemiş.

Suçlu belli, suçu belli, cezası da bellidir.

Ancak ben suçlu değilim… Suça iştirak etmedim…

Suçun ne olduğunu da bilmiyorum.

Hatta katalog suçu nedir onu da bilmiyorum!..

Ben masumum! Ama cezalandırılıyorum.

Sizin gibi…

Temel insan haklarımdan olan iletişim hakkım, birileri hata yaptı diye elimden alınıyor.

Hukukçu değilim…

İşin hukuki ve teknik boyutunu da bilmiyorum…

Bildiğim ben suçlu değilim…

Suçlu değilsem, suçluyla aynı muameleyi görmemem gerektiğini düşünüyorum. Yeni de başlamıştım… Buğday, kabak, çilek ekip biçmiştim…

Kazandığım altınlarla tarlaları mı genişlettim. Sonra fasulye ektim. Sevdiğim meyveleri diktim.

Günler geçti…

Hasat vakti geldi. Tarlaya gittim… Bir de ne göreyim. Tarla kapalı. Kapatmışlar… Giremiyorum… Kapıya da yukarıdaki yazıyı asmışlar.

Facebook oyunları arasında yer alan FarmVille’den söz ettiğimi ilgililer anlamıştır.

FarmVille’de gününde hasat edilemeyen meyve sebze çürüyüp ziyan oluyor. Böyle masum bir oyun nasıl ard niyetli amaçlara alet edilmiş olabilir. Anlamakta güçlük çekiyorum. Geldiğimiz nokta sanal suçlarla mücadele konusunda yeni, çağdaş düzenlemelere ihtiyaç olduğunun açık kanıtıdır.

Üzgünüm.

Musa Özcan

Saat 15.02'de bunları yazmışız. Facbook FarmVille'in kapatıldığının kanıtı olarak da kapatma kararının yer aldığı yazının yer aldığı fotoğrafı kullanmışız.

Aradan birkaç saat geçti. Birşeyler oldu.

FarmVille erişim yasağı kalktı. Siteye artık girilebiliyor.

Az önce ektiğim tarlaları biçtim. Olgun ürünleri topladım. Neyseki yasak uzun sürmedi. Ürünlerim çürümedi.

Kafamı kucalayan soru.

Aradan geçen birkaç saatlik zaman diliminde ne oldu da bağ çözüldü? Yasak neden kalktı?

Yoksa MB'nin gücü bir kez daha mı kendisini gösterdi? MB'den yazımızı okuyan yetkili hatayı anlayıp düzeltti mi?

Yok, yok öyle olmamıştır.

Bizimkisi züğürt tesellisi işte...

Neyse, önemli olan yanlıştan, hatadan kısa sürede dönülmüş olması...

Sevindirci oldu..:-))

Ve bu blog yayımlandıktan birkaç dakika sonra Milliyet İnt'te çıkan haber ile Ekşi Sözlükten ilginç yorumlar...

Farmville'de yasaklı listede

Facebook'ın en popüler oyunlarından Farmville'e erişim engellendi. Farmville'nin hangi nedenler erişime kapandığı ile hakkında bilgi verilmiyor.Bu sabah siteye girmek isteyen kullanıcılar oyuna erişim sağlayamadılar.Oyuncuların koyun, inek güttüğü, çiftlik idare ettiği bu oyunun ya da yayınlandığı site olan zynga.com'un neden sakıncalı bulunduğuna dair bir bilgi verilmiyor.Facebook hesabını açıp oyunu oynamaya çalışan oyuncular şu uyarıyla karşılaşıyorlar: "5651 sayılı yasa uyarınca katalog suçlar kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuksal değerlendirme sonucunda; bu internet sitesi (zynga.com) hakkında Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 02/10/2009 tarih ve 421.02.02.2009-272446 nolu kararı gereğince İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.(After technical analysis and legal evaluation based on the catalog crimes of the Law no 5651, Administrative measure has been taken for this website (zynga.com) according to decision no 421.02.02.2009-272446 dated 02/10/2009 of "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı") http://www.tib.gov.tr | http://www.ihbarweb.org.tr"

Engellemenin aynı firmaya ait Texas Hold'em Poker oyununa uygulanan erişim yasağından etkilenmiş olması mümkün. Zira firmanın sitesi engellendiğinde, işlettiği tüm oyunlar da bundan etkilenebiliyor.

Sanal alemde Farmville yasağına ilk tepkiler her zamanki gibi Ekşi Sözlük'ten geldi.

İşte sözlükteki girişlerden seçmeler...

- tonlarca meyve sebzenin çürümesine sebep olacaktır. yazık günah.

-(bkz: yakarım bu gezegeni) - hükümet düşürür.

- farmville katliamı.

-bir takım kullanıcıların çiftliklerine hint keneviri ektiğinin tespit edilmesi ile, uyuşturucu kullanımı ve ticareti kapsamında engellenmiştir. çiftliklerde yapılan aramalarda eroin ve kokaine de rastlanmıştır. türk polisi araştırmayı sürdürmektedir.

-iç mihrakların işidir. ülke gençlerinin tarım yapıp kendi kendine yeten ülke olmamızı engellemek istiyorlar.

-cem garipoğlu'nun 194 günlük firarı sırasında bu çiftliklerden birinde saklandığı yönünde şüphe uyanmıştır. delil karartmayı engellemek için, kovuşturma bitene kadar ihtiyadi tedbir kararı kapsamında farmville'e erişim engellenmiştir.

- sabah sabah beni acı bir tebessüme gark edip, gelecek hakkında büyük endişeler duymamı sağlamıştır.

-imf başkanına atılan ayakkabıdan hemen sonra olması manidardır. küresel agalar alırız tarlalarınızı elinizden demek istiyor.

başbakanım mahsülümüz tarlada kaldı çürüyor - ananı da al git - tarlaya ektim soğan - lan ?! - hep mi güzel oluyor senin anandan doğan -bir cumartesi sabahında bünyede soğuk duş etkisi yaratan olay. tamam her şeyi kapattınız anladık da, zavallı farmville'in ne suçu vardı? işte bu yüzden çiftçi her zaman mağdurdur bu ülkede..

-"esegin kulagina su kacirmak" dedikleri gibi bir "giri$im".* -toprak mahsulleri ofisi duruma acilen el koymalidir.

sanalda olsa ciftci ciftcidir.

hani kara gun dostuydunuz? -siz yokken hayvanlarınız aleni seks yapıyormuş, komuşlarınız bunu hiç sansürsüz izliyormuş.. bi bakıyorsunuz hayvanlara bir tane eklenmiş, bi bakıyosunuz bi tane eksilmiş! devlet buna bişey yapması lazımdı. size de yaranılmıyor arkadaş. ahlak namus sıfır! -5651 sayili kanunun ne (...) oldugunu oldugunu merak ettiren engellemedir. allah askina hukukçu arkadaslar bir el atsinlar da nasil bi bahane oldugunu bilelim bari.

- ülkede bazı işlerin çığırından çıktığının göstergesi olmaya aday; tepkisiz insanlar topluluğu olduğumuzdan son da olmayacak fermanların son halkası.

-son derece haksız bir gerekçeyle engellenmiş. memlekette tarım yerlerde sürünüyor. sertifikalı ya da sertifikasız şu oyundan özenip de üç beş kişi bir kaç karış yere iki domates ekse ekonomi çökecek sanki. çökmez korkmayın teğet geçer.

hayır italyan çiftçiler itiraz etse anlayacağım. artık herşeyi ithal ediyoruz biz. elmalar arjantinden, muzlar muz cumhuriyetlerinden arpa buğday başka bir yerlerden ithal ediliyor. tohumlarını israilden alıyorsun. bir de herşeyin kabahatlisi şurda üç gündür oynadığımız sanal tarla oyunu öyle mi? çiftçiye ananı da al git diyen farmville miydi? -kadın çiftçilerin uygunsuz kıyafetleri yüzündendir. gençlerin ahlakını bozan bu durum aynı zamanda erkekleri cinsel tahrik unsuru oluşturmaktadır. aynı zamanda tavukları rotate yaparsanız alenen götü gözükmektedir. bu da büyük bir tahrik unsuru oluşturmakta. türk aile yapısı ve toplum ahlakına ayrıkı bu unsurlar sebebiyle çiftliklere erişim engellenmiştir.

-youtube, myspace, last fm derken insanlar yeterince tepki vermeyince durmaksizin devam eden engelleme silsilesinin son halkasi.Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam çok iyi olmuştu zaten bi' işe de yaramıyordu o oyun (belki siz seversiniz ama) bana göre iyi olmuş kapatılması ama tekrar açtılar ya tabi parası olanın gücüde oluyor :D

SonSamsunlu 
 12.11.2009 9:21
Cevap :
Sevgili Furkan, zararsız, bana göre yararlı bir oyunun kapatılmasının kime ne yararı olacak anlamıyorum. Masum, kendi halinde bir oyun...  12.11.2009 15:51
 

Benim sırtımdaki yükler; ülke, insanlık, bilim, toplumsallık, uygarlık,ulsaul özgürlük, ulusal bağımsızlık yükleri kardeşim.Onları hafifletirem kendimi hain sayarım. Bu yüden de daha çok ağırlaşmalarına çalışıyorum. Sanalda abudik gubidik oyunlarla üretim bilinci olmaz.Ya program yazarsın, ya da saydığımkonulrala ilgili yazı yazarsın, bilimsel-teknolojik-edebi çalışmalar yaparsın. O tezatı anlamamış olman garip.Çünkü başkalarına hakaret edildiği için kapatılmış olabilir. Bak onca oyun merakına karşın tezatlıkları ve içeriklerini anlayamıyorsun.Bilimciler sanalda çocuklara bile oyunu yasaklıyor.Üretim yapmak istiyorsan sanal sebze ve meyveler üretmek yerine reel ürünler üret.Sanal şartlanmışlığı kötüdür.Yol yakınken dön. tşk.

Necdet  
 03.10.2009 22:22
Cevap :
Sayın Necdet Gürçiftçi, yazdıklarınızdan ülkemizin olanak ve kaynaklarını bilen, bu olanak ve kaynakların akıllıca kullanılmadığı düşüncesinde olan, sorumluluk sahibi bir vatandaş olduğunuz kolayca anlaşılıyor. Anlaşılması gereken diğer şey sanal alemdeki suçların da işleyene özel olması gerektiğidir. Topluluk yerine şuçlu cezalandırılmalıdır. Ülke menfaatleri bunu gerektirir. Yazmanız güzel... İstediğiniz konuda da yazabilirsiniz. Bunu da kısıtlanmasına erişim yasağına olduğu kadar karşı dururum... Aynı saygıyı, hoşgörüyü beklemenin en doğal insan hakkım olduğunu kabul etmelisiniz. Sizden ricam yazmadan önce basit bir araştırma ile olay hakkında ön bilgiye sahip olmanız. Bu araştırmayı yapma fırsatını kendinize tanımış olsaydınız, ben olayı tespit edip yazdıktan sonra büyük haber sitelerinin olayı flaş duyurduklarını görürdünüz. Bir şeyi itiraf edeyim; anlamaya çalışıyorum... Bunun için okuyorum... Hala öğrenmem gereken çok şey olduğunu düşünüyorum. Bazan de yazıyorum...  04.10.2009 11:36
 

Facebok açık. Belki de kapanınca, torpil yapıp hemen açtılar!

mamut 
 03.10.2009 18:01
Cevap :
Evet az önce kontrol ettim. Açmışlar. Bende yazıyı güncelledim. Selamlar...  03.10.2009 19:43
 

Millet nelerin derdinde sen neyin derdindesin.Kocaman adamsın oyun derdindesin. Sanal sebzeler ,meyveler derdindesin.Korkma çürümez, bişey olmaz onlara)))Manava git;ne istersen orada gerçeği var))) Aslında durumun;sanalın, insanları ne duruma getirdiğinin bir kanıtı.Sen buna üzül asıl, facebook'un kapatılmasına değil. Ama facebook da sana küfür olsaydı, hemen kapatılması için çırpınırdın değil mi? İşte sen bu tutarsızlıklara üzül. Asıl düzenlemeler, hukukdan önce insanların kendi ruhlarında yapılmalı. Tşk. ))

Necdet  
 03.10.2009 17:18
Cevap :
Sayın Necdet Bey, evet kocaman adamım... Facebook FarmVille'in kapatılmasını dert ettim. Etmemelimiydim? Aman bee boş ver mi demeliydim? Bunu da dert ediyorum, başka şeyleri de... Belli ki sanal da hiç oyun oynamıyorsunuz. Belli ki ağır işler ilgi alanınız..:-) Tavsiyem o dünya da bir uğrayın. Sırtınızdaki ağır yük biraz hafifleyecektir..:) Diğer yandan eğer bir olayı konu etmişsek önemli bir sebebi vardır. Burada sözkonusu oyunun gençleri sanal da olsa üretime, emek vermeye, emeğin kazanca dönüşümüne, kazancın yeni yatırımlara dönüştürülmesini öğrettiğine uzun uzun anlatacak değilim. Malum işimiz eğitim. Eğitim adına güzel şeyleri ortaya çıkarıp göstermeyi görev sayarım. Bir de faceebook'ta şahsıma küfür olsaydı hemen kapatılması için elimden geleni ardıma koymayacağım yönündeki tahmininiz çok doğru. Anlayamadığım yazımla hakaret içeren davranışlara göstereceğim tepkinin tezat oluşturacağı yolundaki fikri nasıl edindiniz?  03.10.2009 20:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3837
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster