Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '13

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
821
 

Facebook'ta arkadaşlık teklifleri

Facebook'ta arkadaşlık teklifleri
 

Son bir yıldır düzenlediğim veya katıldığım çeşitli sosyal veya spor etkinliklerinde veya facebookta  birçok iyi insanla tanıştım bazıları ile aramda çok güzel dostluklar kuruldu. Bundan daha da güzeli bu etkinliklerde bir çok arkadaşımı birbirleri ile tanıştırdım veya tanışmaları için ortam yarattım bazıları çok iyi arkadaş oldular. Arkadaşlarımın aralarında arkadaşlık kurmaları beni çok memnun eder. Nedense bazı insanlar arkadaşlarının başkaları  ile arkadaş olmalarından çok rahatsız oluyor hatta tanışmalarını enegellemek dahi istiyorlar. Bazı  insanlar : “ facebook listemdeki arkadaşlarıma ne hakla arkadaşlık teklif edersin ?” gibi tuhaf bir tutum içindeler. Böyle bir tavır ancak yetişkin yaşta olmalarına rağmen olgunlaşamamış ve sosyal ilşkilerde kompleksli insanların göstereceği sağlıksız bir tepkidir. Şahsen facebook listemde olsun veya olmasın arkadaşlarıma başkalarının arkadaşlık teklif etmelerinden rahatsız olmam. Yeterki bu arkadaşlık teklifi bazı ruh sağlığı sorunları olan insanların yaptıkları gibi müstehcen, tacizkar ve saldırgan olmasın. Listemizdeki insanlar sahip olduğumuz eşyalar gibi bize ait mallar değillerdir. Onlar kendi kararlarını kendileri verme yetenekleri olan saygı değer insanlardır. “Listemdeki insanlara arkadaşlık teklif edemezsin” gibi hastalıklı bir  tavrın doğru olduğunu söylemek mümkün değildir. Tekrar ediyorum facebook listemizdeki arkadaş ve tanıdıklarımız şahsi mallarımız değildir, onlara arkadaşlık teklif ettikleri için kimseye çatmaya, hesap sormaya hakkımız yoktur. Arkadaşlık teklifini kabul edip etmeyecekleri de tamamen o kişilerin verecekleri bir karardır, bizim karışmak gibi bir hakkımız yoktur. Ancak listemizdeki arkadaşlarımıza taciz veya hakaret içeren şekilde arkadaşlık teklif eden veya mesaj gönderenlere itiraz etmeye hakkımız vardır.

“ Ama  listemdeki herkese arkadaşlık teklifi göndermiş, kim olduğu belli değil, arkadaşlarım çok rahatsız olmuşlar” diyenlere cevap : böyle rahatsız edenler herkesin karşısına sadece sanal ortamda değil her yerde çıkabilir. Ancak bu söyleme çok şahit oluyorum çoğu zaman abartılıyor. Birisi tesadüfen listemizde 3 – 4 kişiye arkadaşlık teklif etmiş veya arkadaş olmuşsa bu illada bizim listemize girip rastgele herkese arkadaşlık teklifi göndermiş olduğunu ispatlamaz. Bir çok farklı vesile ile sanal ortamda tanışmış ve arkadaş olmuş olabilirler ve tesadüfen bunların 3 – 4 tanesi bizim listemizde olabilir. Örneğin sanal ortamda  birbirlerinin paylaşımlarını beğenmiş, ortak ilgi alanları bulmuş ve sanal ortamda yer alan grup sohbetlerinde kafa yapıları uyuşmuş olduğundan birbirlerine arkadaşlık teklif edip  arkadaş olmuş olabilirler. Bu nedenle herhangi bir kimsenin bizim listemizden birkaç kişiyle arkadaş olmuş olması veya teklif etmiş olması özellikle bizim listemize girip rastgele herkese arkadaşlık teklif ettiği anlamına gelmez.

Facebook listelerindeki arkadaşlarını şahsi mallarıymış gibi görüp onlara arkadaşlık teklif eden veya arkadaş olanları arkadaşlık teklif ettiler diye  listelerinden çıkaranların veya şikayet edenlerin ciddi ruhsal ve sosyal iletişim sorunları vardır. Seviyeli, terbiyeli ve geçerli sebeplere dayanan  ve teklifle birlikte teklif etme gerekçeleri izah edilen arkadaşlık tekliflerinin kimseye zararı yoktur, ahlaksızca bir davranış değildir. Bu yolla birçok faydalı dostluklar kurulabiliyor. Kimsenin listesindeki insanlar onun malları değildir.

 Rasih Bensan 13 Haziran 2013

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 368
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2239
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster