Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
82
 

Facebook Yeni Uygulaması

Facebook Yeni Uygulaması
 

Facebook’ta Güvenlik Kontrolü artık bir gereklilik: Yaşamımızda anksiyete oluşturan detaylar!

            Facebook geçtiğimiz aylarda herhangi bir terorizm eylemi veya patlaması sırasında kullanıcıların kendilerini güvende olduklarını paylaşmasını sağlayan bir aracı hizmete sokmuştu. Şimdi ise uygulama menüsüne eklenen kalıcı bir Güvenlik Kontrolü sayfasını hizmete sokuyor. Sosyal medya devi güncelleme sayfasında eklenen nota göre bu sayfa üzerinden hangi bölgede güvenlik kontrolü aracının etkinleştirildiği, bölge hakkında son durum ve nasıl yardımda bulunabileceğinize dair bilgilere kolayca erişebiliyoruz.

 

            Bu uygulamanın neden başlatıldığını bilmesek de Facebook’un son zamanlarda sosyal medyada tepkilere yol açan yalan haberlere bir engel oluşturmayı amaçladığı konuşuluyor. Öte yandan, sürekli felaketlerin kalıcı olarak paylaşıldığı bir sayfanın özellikle akıl hastalıkları olan kişiler üzerinde olumsuz bir tablo oluşturacağı da açık. Sosyal anksiyete hastalarının en ciddi sorunlarından biri kendilerini güvende hissetmemeleri ve en ufak endişede bile ‘kendilerini daha fazla koruma ’ya çalışmaları. Örneğin göz kontağı kurmakta bile zorlanan insanlar var ve en ufak endişe verici fikir bu insanlarda anksiyete krizlerine sebep olabiliyor.

 

            Mercer Üniversitesi’nden Klinik Tıbbi Psikolog Craig Marker anksiyete hastalarına ‘Endişe durumunda aklınızdan ne geçiyorsa tam tersini yapın!’ tavsiyesinde bulunuyor. ‘Anksiyete bozukluğu olan insanlarda kendilerini daha güvende tutabilmek için patolojik bir güdü baş gösterir. Bu hastalıktan kurtulmak için hastaların kendilerini zorlamaları gerekir. Endişe durumunda kendilerine fiziksel veya ruhsal zarar gelmeyeceğini telkin etmeleri faydalı olacaktır.’ diye ekliyor.

 

            Sosyal anksiyete bozuklukları elbette sosyal medya uygulamalarından önce de vardı. Ancak istatiki verileri de katarsak işin rengi değişiyor. Facebook’un hâlihazırda 2 milyar kullanıcısı bulunuyor ve sadece ABD toplam nüfusunun %18’inin anksiyete bozukluklarına sahip olduğunu biliyoruz. Bu oran ülkeden ülkeye, seneden seneye değişkenlik gösterse de ortalama olarak 360 milyon Facebook kullanıcısının anksiyete bozukluğu olduğunu söylemek mümkün. Bu sayıya panik atak hastaları, fobikler, posttravmatik vakalar ve ilişkili hastalıklar dahil değil üstelik. Önümüzdeki günlerde uzmanların bu konudaki endişelerinin ne derece önem verilesi olduğunu göreceğiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 197
Kayıt tarihi
: 14.08.17
 
 

1999 yılında İstanbul'da doğdum. İlköğretim ve Lise hayatımı'da İstanbul'da tamamladım. Uzun zama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster