Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
167
 

Faiz ve Dolarda FETÖ’nün Parmağı Olabilir Çünkü İyi Değildik Ama Bu kadar da Kötü Olmamalıydık

Faiz ve Dolarda FETÖ’nün Parmağı Olabilir Çünkü İyi Değildik Ama Bu kadar da Kötü Olmamalıydık
 

Dolar ve faizdeki bu endişe verici yükselmenin muhalefete göre nedeni ekonomi battı, iktidara göre ise malum dış güçlerin operasyonu.

Siyasi bakış bu konuya böyle bakmaları işlerine yarıyor. İkisi de doğru ikisi de yanlış. Ama dedik ya siyasi bakmak işlerine geliyor iki tarafa da böyle bakmayı kabul ettiremiyoruz; dış güçler olabilir ama ekonomimiz de iyi durumda değil ya da evet ekonomi batmış olabilir ama dış oyunlar da malum eskiden beri sergileniyor.

İktidar dış güçler muhalefet de ekonomi battı iddiasından oy alamadı çünkü inanılmaz bir şey ekonomik durumun bozukluğunun seçime hiç etkisi olmadı, sanki İsveç’te seçim yaptık.

Tamam seçim bitti ama ekonomi duruyor, meydanlarda oy toplamak için çalışmayacağız siyaseti bir yana bırakarak doğru teşhis koyalım; işinize gelen o iki yaklaşımı birlikte dikkate alalım.

Dış müdahale ihtimalini kabul edersek FETÖ ‘nün de bu işin içinde olabileceğini (hatta bence varsa dış müdahale FETÖ kaynaklıdır) düşünmeliyiz.

Dış müdahaleyi(operasyon) biraz da şundan düşünüyorum; yani ekonomi kötü durumda olsa bile bu kadar kısa sürede faiz 7-8’lerden 19’lara çıkamaz. Birileri ülkemizin finans ayarlarıyla oynuyor.

İktidara katılmadığım taraf ise; nasılsa ne söylesem inanıyorlar diyerek suçu tamamen dış güçlere atıyor. Ya arkadaş ekonominin bozuk olduğunu senin bakanın söyledi. Gerçekten bu konuda başarılı değilsin. Dua et Türk halkı ekonomiye bakmadı Afrin bazlı oy kullandı yoksa sandığa gömülmüştün. Dış güçler doğru mu olabilir ama ekonomi yönetimi de başarısız.

İşte bu dış güçler konusunda FETÖ hedefte olmalı.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Akıldan geçmiyor değil tesbitleriniz.Ama,israf ve gelir getirmeyen gereksiz yatırımların ekonomiyi zora soktuğu da düşünülmelidir.Beton ekonomisi gibi.Yıllar var ki tek fabrika yapılmadığı gibi yüzlercesi satıldı.Hem borcu olanın gırtlağı sıkılırsa,nefessiz kalır da ölür.Oysa borcu tahsil etmenin çaralerine bakılır uluslararası arenada ve daha yüksek faizle yine borç vermenin yanında başka şeyleri de koparma amacı güdülerek...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 29.06.2018 0:12
Cevap :
"Akıldan geçmiyor değil tespitleriniz" Ben de ihtimal diye yazıyorum zaten. Bazı görüşlerimiz AKP lilerle örtüşüyor diye gerçeği söylemekten çekinecek değiliz.  02.07.2018 14:38
 

Merhaba Kerim Bey...Ekonomimizin zorda olduğunu yalnızca doların yükselmesine değil; yıllardır PKK ile yaptığımız, son 3-4 yıldır da Suriye ve Kuzey Irak'ta( son zamanlarda da Kandil için) yaptığımız mücadelede yaptığımız, araç, gereç, benzin, silah ve mermi, füze, uçaklarla yaptığımız hava bombardımanlarında harcadığımız servet değerindeki paralara da bağlamak gerekir. Örneğin, bir tek merminin,13 lira,F-16 uçağının bir saatlik uçuşunun 7 bin 407 dolar, bir normal füzenin 32 bin 509 dolar, bir pist tahrip bombasının 32 bin 500 dolar, havadan-havaya bir füzenin 102 bin 215 dolar olduğunu biliyor muydunuz?...Bunlara ne TL dayanır, ne dolar...Bu sizin aldığınız aylık, hatta 3 aylık maaşınızın aldığınız günün öğlene kadar bitmesi demek gibidir...Selamlar.

cdenizkent 
 28.06.2018 23:37
Cevap :
Birbirinden güzel yorumlarınızı okudum, çok bilgilendim gerçekten teşekkür ederim.  02.07.2018 14:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5637
Toplam yorum
: 14301
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster