Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '07

 
Kategori
Faizler
Okunma Sayısı
11340
 

Faizin ne kadarı haram?

Faizin ne kadarı haram?
 

Yaşlı adam bankadaki hesabını kapatıp, parasını çekerken yatırdığı paradan daha fazla bir para ödendiğini görünce vezne yetkilisine "neden bu para fazla?" diye sorar. Vezne yetkilisi de fazlalığın faizden ileri geldiğini söyler. Ve yaşlı adamla vezne yetkilisi arasında şöyle bir diyalog geçer;

- Vay, siz benim helal parama nasıl haram para karıştırırsınız?

Vezne yetkilisi şaşkın bir şekilde cevap verir.

- Tamam amca, istemiyorsan bunu geri alırız.

Paranın cazibesine dayanamayan yaşlı adam şöyle bir öneride bulunur.

- Şimdi ben sana şu faizmidir nedir onun karşılığında şu çakmağımı satayım.

-Evet

Çakmağı vezne yetkilisinin önüne koyan adam, faiz dahil bütün parayı aldıktan sonra,

- Şimdi sen bu çakmağı bana hediye et. der.

Yıllar önce tanık olduğum bu olaya benzer olaylar, şimdi daha gelişmiş bir şekilde bazı kesimlerde uygulanmaktadır.

Kuran-ı Kerim'i tefsir eden ilahiyatçıların büyük çoğunluğu, enflasyon oranını geçmeyen faizin caiz olduğu konusunda görüş birliğindedirler. Prof. Dr. Süleyman Ateş, Kuran-ı Kerim'in tefsiri adlı kitabının Bakara suresinin 275-280 numaralı ayetlerini tefsir eden 1.cildin 393. sayfasında şöyle yorumlamaktadır.

"Değer kaybına uğrayan paraların ödünç verilmesinde paranın değer kaybı kadar bir fazlalık, haram konusu olmaz."

Değer kaybı neye göre hesaplanacaktır? Günümüze dönersek;

Geçtiğimiz yıl, enflasyonun %10 civarında olduğunu düşünelim. Faizler de %20 civarındaydı. Reel faiz ise %10 dur. Bu hesaplamalar hazine bonosu ve devlet tahvilinin ortalama faizleri esas alınarak hesaplanmıştır. % 1-2 fazlalık önemli değil. Şimdi şu sorular aklımıza gelir.

- Bu yüzde 10 faiz helal mı haram mı?

- Enflasyon hesaplamasında hangi kriterleri dikkate alacağız? TEFE, mi? TÜFE? mi yoksa DİE nin ilan ettiği enflasyon oranı mı?

- Devlet İstatistik enstitüsünün kriter olarak aldığı mal ve hizmetler gerçeği yansıtıyor mu?

Yıllar önce eflasyonun çok yüksek seyir ettiği dönemlerde DİEde çalışan bir arkadaşım, enflasyon rakamlarının önce ilgili bakana gönderildiğini, bakanın bu oranı yüksek bulması halinde bu raporu iade ederek kriterleri değiştirmek suretiyle fiyat artışlarını yeniden saptamasını istediğini anlatmıştı. Bunun üzerine de DİE, et ve peynir fiyatlarını kriterlerden çıkararak, onun yerine fiyatı artmayan gaz lambası fitili ve nal çivisi kriterlerini değerlendirmeye almıştı.

Sanıyorum, günümüzde gaz lambası fitili ve nal çivisi kriterler içine katılmıyor. Onun yerine medyadan öğrendiğime göre kuaförlerde hanımların kaş aldırma ücretleri enflasyon hesaplamasında kriterler arasında kullanılacakmış. Bu arada hanımlara tavsiyem, kaşlarını kuaförde değil, evde kendileri alsınlar. Böylece kaş aldırma fiyatları artmaz, sonuç olarak da enflasyon konusunda olumlu katkıları olur.

Tekrar faiz konusuna dönersek, günümüzde bankalar mevduata yıllık brüt %16-18 arasında faiz verirken kredilerden % 24-27 arasında faiz alıyorlar. Factoring şirketlerinden kredi alırsanız bu faiz oranı yıllık % 75 leri buluyor. Resmi olmayan tefecilerin faizi ise insaflarına kalmış vaziyette.

Şimdi hayatta olmayan ve vadeli hesaplarından faiz alan bir tanıdığım bu faizlerle vergi ödediğini söylerdi. Onun görüşü faiz de haram vergi de haram, ben zekatımı veriyorum. Aldığım faizlerle de vergimi ödüyorum derdi. Keşke herkes aldığı faiz kadar vergisini ödese, şu anda devlet bütçesindeki borç kalemi bu kadar yüksek olmazdı.

Biraz daha kafamızı karıştırmak istersek, faizli döviz hesapları konusundan söz edebiliriz.

1.48 den dolar alan bir yatırımcı bunu yıllık % 3 faizle bir bankaya yatırsa, vade sonunda alacağı döviz faizi helal midir haram mıdır? Burada dikkat edilecek konu doların kurunun şu anda 1.38 olduğudur. Yani yatırımcı kurdan zarar etmiş, faizden kar etmiştir. Faizden ettiği kar, kurdan ettiği zararı karşılamamaktadır. Faiz geliri hesaplanırken, kur zararı dikkate alınacak mıdır?

Of kafam karıştı, daha fazla karıştırmak istemiyorum. Yazımı diyanetin internet sitesinden kopyaladığım, faizle ilgili kuran ayetleriyle bitiriyorum. Allah hepimizi affetsin.

Bakara(*) Sûresinin 275 . Ayetinde
Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alış veriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedi kalacaklardır.

Bakara(*) Sûresinin 276 . Ayetinde
Allah, faiz malını mahveder, sadakaları71 ise artırır (bereketlendirir). Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

Bakara(*) Sûresinin 278 . Ayetinde
Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.

Âl-i İmrân(*) Sûresinin 130 . Ayetinde
Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz.20

Nisâ(*) Sûresinin 160, 161 . Ayetinde
Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık.İçlerinden inkar edenlere de acı bir azap hazırladık.

Rûm Sûresinin 39 . Ayetinde
İnsanların malları içinde artsın diye faizle her ne verirseniz, Allah katında artmaz. Ama Allah’ın hoşnutluğunu isteyerek her ne zekat verirseniz; işte bunu yapanlar sevaplarını kat kat arttıranlardır.

Çiğdem Timur bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hesaplamalardan benimde kafam karıştı;)) şunu biliyorum faiz haramdır, ben de helal parama neden haram bulaştırayım diye faiz işine hiç girmem;)) yazıda verdiğiniz örneklerde mantıklı geldi faiz getirisiyle vergi ödemek;)) neden olmasın? Hiç vergi ödememek daha ayıp değil mi;)) çok bilgilendim ayrıca teşekkür ederim, emeğinize sağlık..selamlar..

Selda Çakmak 
 21.10.2016 0:07
Cevap :
Eğer hayat devamlı pahalılanıyorsa, yabancı paralar TL.sı karşısında artıyorsa, o oranda faiz almanın haram olmadığını hocalar da zaman zaman dile getiriyorlar Selda hanım. Kuran'da kastedilen faizin, bankaların verdikleri ve aldıkları değil de, elden verip, karşısındakini batıracak kadar yüksek faiz alınmasının haram olduğu konusunda birçok çevre görüş birliği içinde. Teşekkürler. Selamlar...  21.10.2016 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3392
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster