Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '09

 
Kategori
Faizler
Okunma Sayısı
1504
 

Faizlerin krizlere etkisi

Faizlerin krizlere etkisi
 

Rus mimarisinde yapılmış bir Cami


Faiz ve Kriz

Tohumlarını Adem'in Kabil adlı çiftçi ve bencil oğlunun attığı çiftçilik anlayışı ve ekonomisi tarımla başlayan bencil ve tanrıya ihtiyacı olduğu için (yağmur yağsın diye ) dindar olan çiftçi yığınların sanayi devrimi öncesinde ete kemiğe bürünmüş bir kitapla ( Ulusların Rezilliği ) bu şi başlatan Adam Smith, faizi ballandıra ballandıra kitabında ifadelendirir.

Oysa faiz, kapitalist ekonomiyi benimseyenlerin dediği gibi paradan kira alınması mı sadece?

Hayır,

Faiz, tüketme hakkı olmayan ve üretime hiçbir emek katkısı sunmayan ensesi kalının haksız yere tüketme hakkına sahip olması demek. Herşeyin bir zıddıyla yaratıldığı dünyamızda, Faizin tersi olsa olsa asgari ücret, faiz rantçısının zıddıda asgari ücretli modern köle konumundaki işçi kardeşlerdir.

Faiz bir ülkede ne kadar büyük ise o ülkede sömürü o kadar büyüktür. Ülkemiz işçi maaşlarını zamanında gecelik faizlere yatıran ama işçi ücretlerini 2-3 ay geriden ödeyen ensesi yağlı kıllı sülüklerle doluydu. Enflasyonun ve faizin düşmesi son 7 yıldır nefes aldırsada hala sömürü devam etmektedir.

Bugün dünyanın başındaki kriz belası tamamen faiz yüzündendir. Zenginin daha zengin ve fakirin daha fakir olmasını sağlayan bu asalak sistem tamamen değişmeli yada hiç değilse kabuledilebilir insaflı bir yapıya çekilmelidir. ABD de insanlar ödeyemedikleri ağır faziler ( Mortage ) yüzünden rezil rüsva olmadılarmı? Dünyanın sayılı bir kaç şirketi 50 ülkeden daha zengin değil mi? Ellerinde biriktirdikleri paralar hiçbir işe yaramadan sırf karlarımız yüksek olsun yarışı içinde prestijleri uğruna insanlık açlıkla, kuraklıkla, sususlukla, işsizlikle bunalmışsa bunda en büyük suç, zengini daha zengin ve fakiri daha fakir yapan vahşi kapitalizmin ve müritlerinin yüzündendir. Faiz piyasaları daraltır, faiz tüketimin ve üretimin en büyük düşmanıdır, parayı hantallaştırır, tıpkı yedikçe yiyip şişmanlayan hamburgerci şişmanlıkla boğuşan Batı insanı gibi.

İşte yukardaki sebepler yüzünden Yüce Yaratıcı ve Marks Faize karşı çıkmışlardır. Her ikiside yazdıkları kitaplarda bunun zararlarını anlatmışlardır. Oysa ne tuhaf ki, en dindarlar kapitalizme, serbest piyasaya ve faize ( kar payı ) en çok sahip çıkanlar olmuşlardır.

Faiz başka nelere sebep olur
( Faiz oranlarının yüksek olması ile doğru orantılı olarak aşağıdaki pisliklere sebep olur)

1- Faiz, ticaretten daha çok kar getirirse vergiler ağır ve faiz kazancı daha yüksekse insanlar yatırımlarını girişimciliğe değil faize yapıyor, bu açılmayan ticarethaneler yüzünden işsizlik sorununu ağırlaştırıyor,

2-İşsizlikle bunalan yığınlar, evlenemeyince cinsel suçlara, yüksek faizli acımasız bankaların kredi kartı borcunu ödeyemezse cinnet geçirip aile içi cinayetlere,

3-Üreticiler ellerinde malları satamadıkları için ( Çünkü ihtiyaç sahiplerinin tüketmek için bir geliri yok yada çok düşük ) ellerinde ürünün kalmasına yol açıp arz talep dengeleri mahvoluyor.

Bu yüzden faiz yasaklanmalı en azından enflasyon rakamının aynısı olmalıdır, asla faiz enflasyon rakamının üstüne çıkmamalıdır hiç değilse bu yapılmalıdır. Bütün kredi kartları mevduat faizleri enflasyon rakamı kadar olsa hasar çok cüzzi olur.

Enflasyon rakamlarının üzerindeki Faiz toplumsal yapının köküne dinamit koymakla eş anlamlıdır.

Saygılarımla

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları yazara aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3623
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster