Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '10

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
801
 

Fakir Baykurt ölümünün 11. yıldönümünde anılıyor

Fakir Baykurt ölümünün 11. yıldönümünde anılıyor
 

Afiş...


Fakir Baykurt Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından ölümünün 11 yıl dönümünde etkinliklerle anılıyor. Ankara’da gerçekleşecek etkinliğe Talip Apaydın ve Nedim Şahhüseyinoğlu katılacak.

Fakir Baykurt’un ilk kitaplarından Çilli Ünal Şöhret Dirlik ağabeyimin arşivinde var, imzalı. Okumuştum eski kitap, küçük.

1999 yazında Muğla’ya geldiğinde çekimleri yapılmıştı, Eğitim-Sen’in arşivinde vardır, eminim.

Fakir Baykurt Burdur doğumlu Akçaköydeki Elif Nine Kütüphanesi bildiğim kadarıyla hala çalıştırılamıyor. İçinde memur görevlendirilemiyor. Hala çok talihsizliktir. Hala anısına uzak bir duruştur.

Fakir Baykurt’un Muğla Konakaltı Kültür Merkezi’ndeki sohbetini dile getirdiğim yazımı Ölüm yıldönümünde tekrar yayımlıyorum. (N. K.)

KÜTÜPHANELERİN KAPILARINI AÇIK TUTUN ÇOCUKLAR OKUSUNLAR...

Gazetede okudum. Fakir Baykurt ağır hastaymış. Ve, hasta yatağında sayıklıyormuş; Kütüphanelerin Kapılarını Açık Tutun Çocuklar Okusunlar, diye. Fakir Baykurt, çok değerli büyük insan, yazın dünyasının eşi bulunmaz yazarlarından.Konularını Anadolu ve köy insanlarından seçmiş, onları yazmış, anlatmıştır.

Yazın, 14 Haziran 1999 tarihinde Konakaltında Muğla’da, Fakir Baykurt’u dinlemekten büyük mutluluk duydum. Elimde iki yapıtı var. Özyaşam öyküsünü anlatan eserlerinden “Köy Enstitülü delikanlı” kitabını imzalarken şöyle yazıyor; “Yerkesik Halk Kütüphanesi’nin değerli okurlarına başarılar, mutluluklar dileğiyle candan sevgilerle “Fakir Baykurt.”

Kitaplarını imzalatmak için imza sırasındayım. İmzalarken sohbet sırasında; henüz sıramı beklemekteyim.”Bu Muğla’nın bir köyü vardır YERKESİK diye. Ben oraya gelmek istemişimdir hep. Yerkesik’ten biri yok mu içinizde diyor.” Sanki benim orada bulunduğumu hissediyormuşcasına... -ben varım ve ben YERKESİK köyündenim, diyorum. -Yerkesik köyü bizim Naciye’nin köyüdür. Ondan merak eder, görmek isterdim diyor.

Dinlerken beni çok duygulandırdı bu sohbet. Cevap veriyorum; -Sizin bahsettiğiniz çok değerli insanlar yazar sayın Mahmut Makal ve eşi sayın Naciye(Poyraz) Makal’dır, diyorum. Ve Fakir Baykurt’la konuşmanın ayrıcalığını , doyuruculuğunu, gözlerindeki doluluğu defalarca yaşadım.

Anlattım kendilerine; -Yerkesik Halk Kütüphanesi çalışanayım. Sizin kitaplarınızı örneğin, Yılanların Öcü, Tırpan gibi eserlerinizi okutuyorum çocuklara.Hemen ekledim; Sayın Mahmut Makal ve eşi Naciye Makal’ın Yerkesik Halk Kütüphanesine önemli eserlerle katkıları oluyor, okurlarıma sunuyorum, diyorum. Köy Enstitülerini anlatan tüm kitapları yaklaşık okuduğumu anlatıyorum.

Ve, bana diyor ki, değerli yazarımız Fakir Baykurt “Tütün” adlı bir eser var(Naciye Makal’ın Bindim Tütün Küfesine”) onu bul, iste ve oku, diyor. -Ben de peki efendim diyerek onu tamamlıyorum... İmza için beklediğim sıramda konuştuğum yazarı, sohbet etmek için de sıramın gelmesini bekliyorum.

O nedenle sabrına teşekkürlerle... yazıyor, kitabıma... Kitaplarını imzalıyor, bana özel kitabında şöyle yazıyor; Nabide Kılınç kardeşime en iyi dileklerle, candan sevgilerle, sabrına teşekkürlerle...”

Kütüphaneye her çocuk geldiğinde, kapıdan içeriye her girdiğimde, hep onun sözlerini yaşıyorum. “Kütüphanelerin Kapılarını Açık Tutun Çocuklar Okusunlar” diye...

FAKİR BAYKURT’u en derin saygıyla anıyoruz...

N.K.Not; (Bu yazı 20 Ekim 1999 tarihinde Muğla Devrim Gazetesi’nde yayımlanmıştır.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız için kutluyorum.Fakir baykurt'u çok güzel anlatmışsınız. Elif Nine Kitaplığı var Fakir'in köyünde.Var da kapıları kilitli. Bu çok üzücü. Burdur'da etkinliklerin yapıldığını yazdı gazeteler. Bu etkinliklerin birinde Fakir'in köyündeki kitaplığın açılmasını ele almalı bence.Kitapları doldur bir odaya, kapısına kilit vur.Olmaz böyle şey. Sevgilerle. ÜŞD

Ünal Şöhret Dirlik 
 08.10.2010 8:22
Cevap :
Evet Ünal ağabey. restore edilmiş ve kitapları sağlanmış bir yer. Eminim ki, Kültür ve Turizm Bakanım Fakir Baykurt'un anısına uzak durmayacaktır. Kütüphanenin çalıştırılmasını isteyecektir. Bugünlerde yapılan etkinliklerde dile getirildi eminim. Çilli'yi sizden okumuştum. selamlar, saygılar.  08.10.2010 9:22
 

Böyle bir usta yazara sayfalarınızda yer verip unutulmamasını sağlama uğraşınız için teşekkür eder, başarılar dilerim.

eyyüp yıldırmış 
 06.10.2010 20:45
Cevap :
Teşekkür ederim ilginize. Evet. Sizin de öyle, ilginizden dolayı biz de teşekkür ederiz. Malesef taşrada Kütüphanelerin sorunları Meclis gündemine getirilmeli. Kütüphaneler Sosyal ve kültürel ekonomik altyapılarını tamamlamış, gelişmiş bölgelerde var olmalı. Kırsalda, uçta, taşrada elbette oralara götürmeli ancak koşullarını tam olarak sağlayarak. Yoksa durumlar değişik nedenlerden dolayı örneğin bina, bütçe, görevli gibi sorunlar nedeiniyle koşullar bakımından büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Elif Nine Kütüphanesi gerek fiziki koşulları (bina) gerekse kitapları bakımından hazır bir kütüphanedir sadece içine bir memur atamak gerekir. Örneğin İstanbul Heybeliada gibi bir yerde içindeki memur emekli olduktan sonra çalıştırılamamıştır. Talihsizliğe uğramıştır. Size iyi dileklerimle birlikte, sevgi ve saygılarımı sunarım. Nabide Kılınç. Yerkesik.  07.10.2010 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 634
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster