Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '08

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1149
 

Fanatik misiniz? Peki, ama niye?

Fanatik misiniz? Peki, ama niye?
 

Sizlere soracağım soruyu daha önce pek çok kişiye, özellikle erkeklere sordum, mantıklı bir cevap alamadım. Sorum şu; bir insan neden bir futbol takımını tutar, fanatiği olur?

Sorumu daha da açarsam; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş takımlarını ele alalım. Onlarca yıldır bu takımların fanatiğisiniz diyelim. Fanatiği olarak peşine düştüğünüz; kendinizi, arabanızı sarı-kırmızıya, sarı-laciverte ya da siyah-beyaza boyadığınız takımın kadrosu, yönetimi, antrenörü kaç kez değişti onca yıl içinde?

Futbol takımları siyasi partiler gibi mi algılanıyor desem, yine de işin içinden çıkamıyorum. Sözün burasında partilerle ilgili bir şey de yazmak istemiyorum aslında. Aynı partinin sempatizanları bile neredeyse uçurumlara varan görüş ayrılıkları içinde bulunabiliyorlar. Ve işin ilginç yanı, bir partiden diğerine çok da gönül rahatlığıyla geçebiliyorlar. Bugüne kadar fanatiği olduğu futbol takımını değiştirene rastlamadım.

O zaman bir futbol takımının sempatizanı olmayı, bir partinin sempatizanı olmaktan güçlü kılan ne? Yukarıda da belirttiğim gibi, oyuncusundan yöneticisine değişmiş kadrolara rağmen peşinden koşulan nedir? Renkler mi? 50 yıl önceki GS, FB, BJK ile şimdikiler arasında aynı kalan tek şey takımın renkleri ve amblemi değil midir?

Pek çok insanın söylediği klasik bir cümle vardır; Ben, Millî takımı tutuyorum! İşte bunu anlarım, kaldı ki ben de bu cümleyi kullanan biriyim. Sonuçta ortada vatanseverliğim vardır. İsterim ki ülkemin takımı kazansın maçı. Diğer ülkenin takımlarıyla yapılan karşılaşmaların tümünde aynı duyguyu yaşarım. Oynayan takım GS ise GS'li, FB ise FB'li, BJK ise BJK'li olurum. Ama bu takımlar kendi aralarında oynuyorsa kimin kazandığı beni hiç ilglendirmez. Hakeden kazansın der, geçerim.

Bu noktada aklıma komik şeyler de gelmiyor değil. Yeni bir takım kurulsa, söz gelimi adı da TT ( Tarafsızlar Takımı ) olsa. Acaba diyorum, karar değiştirip ben de TT fanatiği olur muyum? O zaman bu yazdıklarım kendime gülünç gelir mi dersiniz?

Belki de birlik, beraberlik ruhunu yaşamaya duyulan ihtiyaç fanatizmin en büyük nedenidir. Koro hâlinde bağırmak, kafileler hâlinde bir şehirden bir şehire gitmek, takımı kazanınca kaybolan oyuncağını bulmuş çocuklar gibi sevinçten ağlamak, bir hafta geçinebileceği parayı maç biletine bir an bile düşünmeden yatırabilmek gibi...

Sözümü noktalamadan önce, yıllar öncesinin sevilen Dr, Opera sanatçısı ve yazarlarından, rahmetli İhsan Ünlüer'in bir yazısında yayınladığı şiiri futbola uyarlayacağım. Belki o zaman ne demek istediğimi anlarsınız...

Allah falanca takımı batırsın!
Allah filanca takımı kurtarsın!
Allah Allah, dedi Allah,
Gel de çık şu işin içinden...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konu üstünde çok fazla araştırma yapmaya gerek yok. Fanatikmiyim hayır değilim. Ama çevreden fanatik görünen biriyim. Uzata uzata maç muhabbeti yapmayı seviyorum ve bundan zevk alıyorum. Futbolu sevmek için onu anlamak gerekir. Biliyorum ki özellikle bayanlar biz bir buz hokeyi maçı izlerken neler hissediyorsak onlarda futbol maçı izlerken aynı şeyleri hissediyorlar. Zevk almak desteklemek ve taraftar olmak için bilmek, anlamak gerekiyor. Bırakında zevk aldığımız şeylerle yaşamaya devam edelim. Sizde şu bana göre hiçbirşey ifade etmeyen şu yazının sonundaki dörtlüğü okuyarak hayattan zevk alın. O kadar çok konuşulacak ve tartışılacak konu varken eleştirilecek konu futbolumuz olmasın. Futbolumuza dokunmayın.!

Hakan Çorak 
 11.12.2008 12:04
 

Tülin hanım o yazınıza koyduğunuz o armaya aşık olmamak eldemi

Murat Can SERT 
 06.12.2008 9:48
Cevap :
Yazıya güzel bir manken fotoğrafı eklemiş olsaydım, haklısınız derdim:) Şimdi diyemiyorum:)  09.12.2008 22:09
 

hayır,fanatik yaşamım boyunca hiç bir konuda olduğumu hatırlamıyorum.Demek ki hiç olmadım.Uçlarda olan duygularımızın sağlıklı olmadığını dengeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Zirâ uçlarda,yâni fanatik hallerimizde kontrol bizde değil duygulardadır.Duygu bize ele geçirmştir bize herşey yaptırabilir.Balkondan dehşetle tetiklediğimiz bir coşku kurşununun bir canlıya rastlayarak ölüme neden olacağımızı akledemeyiz,çünkü aklın devrede olmadığı duygu güdümlü bir haldeyizdir.Maçlar normal olmayan uç dengesiz hallerimize ayna tutup,kendi çılgınlığımızın farkına varmamızı bize görüntüleyen yaşam karelerimizdir.Tabii bakıpta gören,görüpte düşünenleden olursak.Güzel bir konuya dikkat çekerek,akıcı anlatımınla bizleri düşündürdün sevgili arkadaşım ve düşüncelerimi açıklama fırsatı verdin,sen çok yaşa emi TÜLİNİM...SEVGİYLE (şiir çok güzeldi sayın Ünlüer'e ve uyarlayana teşekkürler)

Şerife Mutlu 
 05.12.2008 11:28
Cevap :
Şerife'ciğim, fanatik olmayı şuna benzetiyorum; insanlar birinin fikirlerinin peşine, dolayısıyla o birinin peşine takılıp gidiyorlar ya? İşte, fanatik olmak da mürid olmak gibi bir şey bence. Sorgusuz, sualsiz ardı sıra gitmek. Bu cümleden yola çıkarsam, senin dostluğunun, özellikle sohbetinin fanatiği sayılırım:) Doğrusu bundan da çok hoşnudum. Sevgiyle kal güzel arkadaşım...  09.12.2008 22:15
 

fanatizm sözlü ve fiziksel şiddeti beraberinde getiriyor. ama berber koltuğunda insanın canı sıkılınca 'nolacak bu Antalyaspor'un hali' diye herkesin bi ucundan tutacağı bir muhabbeti açmanın sanırım bi zararı yok. (Not: Tanrı takım tutmaz galiba. ama tutsaydı bu fakir milleti Avrupa'da kazandığı başarılarla güldüren Galatasarayı tutardı) sevgiler...

seringel 
 04.12.2008 21:54
Cevap :
Berber koltuğu lafını çok sevdim:) Sen henüz çocukken Antalyaspor bir anda parlamıştı da kadınlar bile kafileyi Kepez'de karşılamıştı:) Ne o zaman ne de şimdi anlayamadım bu sevdayı. Sevgiyle...  05.12.2008 9:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2081
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster