Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
692
 

Fantezist Öğretmenler!

Fantezist Öğretmenler!
 

resim:dinodream.com'dan alıntıdır.Öğrenciyi gereksiz yere strese sokan ve gereksiz yönlendirmeler yapan öğretmenlere acıyorum!
O berrak yürekli öğrenciler üzerinden isim yapmayı amaçlayan öğretmenlerden (bir öğretmen olarak)utanıyorum.
Piyasada isim ve karizma yapmak isteyen öğretmenler sordukları soruları ya zor göstermekte ya da gerçekten sınav ve müfredat standardının üzerinde zor sormaktadırlar…

Geçenlerde bir öğrencim bana bir cümleyle geldi:
—Hocam, okulda öğretmenimiz bu cümleyi yazdırıp ödev verdi, bu cümledeki anlatım bozukluklarını bulmamızı istedi, Acaba bu cümlede kaç anlatım bozukluğu var?
Cümleye baktım, bir yerde anlatım bozukluğu var, başka da yok. Öğrencime:
—Bu cümlede bir tane anlatım bozukluğu var, deyince:
—Hayır hocam, 12 yerde anlatım bozukluğu var, demez mi?
(Vay ben böyle öğret…)
—Bak sevgili öğrencim, bu cümlede zaten dört kelime var, 12 bozukluk olması mümkün değil, ayrıca kesinlikle bir tane bozukluk var…
—Ama öğretmenimiz dedi ki… (Bu cümle birkaç öğrencim tarafından tekrar tekrar getirilince ve Türkiye derecesi beklediğim bu öğrencilerimde anlamsız telaşı görünce sabrım taştı. Yıl içinde benzer hadise birkaç defa daha olmuştu.)
—Öğretmenine selam söyle, gitsin evindekiyle fantezi yapsın!

Neyse, şimdi fantezist öğretmenin 12 yerde anlatım bozukluğu var dediği cümleye bakalım:

“KAYBEDECEĞİNDEN ADIM GİBİ EMİNİM!”

Tek anlatım bozukluğu, kaybedenin kim olduğunun belirsiz olmasıdır. Yani şahıs zamiri(tamlayan) eksikliğinden kaynaklanan anlam belirsizliği… Cümlenin doğrusu:

ya,
Senin kaybedeceğinden adım gibi eminim!”
Ya da
Onun kaybedeceğinden adım gibi eminim!”
olmalıdır. Bu kadar basit. Nerede 12 bozukluk?

Bu durum, diğer dersler için de geçerli…
Fantezist öğretmen matematikten gidip olimpiyat sorularını veya ÖSS sorularını getirip OKS öğrencisine sormaktadır.
Veya TÜBİTAK sorularını ve uluslararası ödüllü soruları getirip ÖSS öğrencisine sormaktadır…

Sorunun zor olması, iyi ve isabetli olduğu anlamına gelmez….

Sevgili öğrenciler,

ÖSS’de OKS’de SBS’de çok basit sınavlar…
Basit soruları, “zor sorudur” ya da “bu kadar basit soru sorulmaz herhalde!” mantığıyla detaylı düşünmeniz o soruyu size yanlış yaptırmaktadır.
Lütfen soruları, ayrıntılı düşünmeden cevaplayınız. Soruları sakin ve düz düşünerek çözmeniz halinde doğru cevap sayınız daha da artacaktır.
Özellikle anlama ve yorumlamaya yönelik sorularda düz düşün ve ilk cevabını ver!
Ve ilk cevabına da saygı duy!

Hepiniz kaç deneme sınavına girdiniz, hesaplayın. Bunların birçoğunda yaptığınız yanlışlar ne kadar kolay sorulardı, değil mi? Peki neden yanlış yaptınız? Yok yok dikkat eksikliği değil, öküz altında buzağı aramanızdan ve sınav esnasında soruyu zor olarak ele alıp çok detaylı düşünmenizden… Sınavda sizi terleten bu soruların, sınavdan sonra cevapları alıp yanlışlarınızı kontrol ederken ne kadar da basit olduğunu görüyorsunuz değil mi?

Öğretmenin fantezi yaparken senin işini doğru yapman da zor, neylersin…
Oyuncağı olmayın fantezist öğretmenlerin...

Hepinize başarılar…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İlk kez 1969’da aldım öğretmenlik diplomamı. Yüksek öğrenimime devam ettim ve 1974’te fiilen öğretmenlik yapmaya başladım. Yıllarca MEB kurumlarında öğretmen olarak çalıştım. Emekli olduktan sonra, - eğitim ve öğretmenlik mesleği, saygınlığını bu kadar yitirmeden önce- özel eğitim kurumlarında öğretmenlik yaparak eğitime hizmet etmeye devam ettim. Şimdi bunca yıllık birikimimi Fransızca’dan Türkçe’ye kitaplar çevirmeye ve toplumsal izlenimlerimi yazmaya kullanıyorum. Eğitimdeki yozlaşmaları ve eğitimin seviyesinin giderek düşmesini ibretle izliyorum. “Fantezist Öğretmenler” başlıklı yazınızdan yola çıkarak kendi blog sayfamda “Fantazmagori eğilimleri” başlıklı bir yazı yazdım. Bilmeye hakkınız olduğunu düşünüyorum. Esenlikler...

zelinartug 
 21.07.2008 12:46
Cevap :
Öğretmenlik saygın olduğu kadar kutsal bir meslektir. Saygıdeğer hocam sayfanızı ziyarete geleceğim. Selam ve saygılarımla  21.07.2008 16:05
 

İşleri çok çok zor. Selamlar, sevgiler...

Özlem Akaydın 
 20.06.2008 16:21
Cevap :
Öğretmenlerin de:) Selamlar  20.06.2008 18:34
 

psikolog, arkadaş, anne , baba, yaşam koçu olmaları gerekir diye düşünülür ve beklenir öğretmenlerden, AMA hergün yüzlerce çocukla uğraşmak nasıl bir duygudur bunu da billmek tanımak gerekir diye düşünüyorum, diğer türlüsü ucuz kahramanlık olur sanırım...ama her öğretmenin sıkı bir pedagoji eğitimini sindirmesinin önemi de atlanmamalı...en önemli olan nokta da çocukları hayata hazırlamak değil mi ? Kişisel gelişim dersleri olmalı okullarda ...mutlaka her öğrenci bunalımın ve buhranın yoğun olduğu yıllarda çözümü okulunda bulmalı, rehber öğretmenlerin görevi sadece sanatla sınırlı olmamalı, spiritüel gelişimin önemini çocuklara aşılamalı ...bu arada öğrencileriniz çok şanslı olmalı, ne yapsak klonlasak mı acaba :))

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 12.06.2008 0:08
Cevap :
Ben 15 yıllık eğityimciyim... Öyle beylik sözler eden eğitimcileri de pek dinlemem. Hayatın her alanında olduğu gibi öğretmen de önce iyi, okumuş, donanımlı ve düşünen bir insan olmalı... İşportacı kafasıyla eğitim yapılmaz... Bzizim öğrencilerden dolayı ben şanslıyım;çünkü şube ortalaması olarak 203 şubemizin en başarılısıyız. Türkiye birincisiyiz. Selam ve saygılarımla  12.06.2008 14:48
 

Tamamen katılıyorum size.Öğrenciler,çalışkan,tembel olabilir ama her ne olursa olsun öğrencilere okulu ,okumayı sevdirmek gerekir.İşte ince çizgi bana göre budur. Bunda da öğretmenlere büyük pay düşer..Sanırım esas anlatmak istediğiniz olay buydu yada ben öyle anladım..Saygılar..sayın öğretmenim bu arada imla hatalarım olabilir,af ola.)

fugen 
 09.06.2008 21:41
Cevap :
Evet arkadaşım; kolaylaştırmak ve sevdirmek, öğretmenin ilk görevlerinden biri olmalı... Katkınız için teşekkür ederim. Selamlar  09.06.2008 22:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2316
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster