Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Mayıs '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
48
 

Farkı Fark Ettiren Farktır

Artık her konuda sorunun nedeni olarak bir yerler veya güç yetirilemeyecek bazı güçler işaret ediliyor. Her dönemde böyle olmuş. Bu fikir yerel ve uluslararası hakim güçlerin kendilerine karşı oluşabilecek defans ve mücadelenin engellenmesi yada başarısız kılınması için yaydıkları yalan haber, şehir efsanesi çalışması da olabilir. Olumsuzluk, haksızlık, yanlış ve zulme karşı toplumun birlikte hareket etmesi halinde çok şeyin değişebileceğine inanıyorum. Tabi herkesin bu değerlere karşı olma bilincinin işlenmesi ve sürekli canlı tutulması şartıyla.
 
Gelebilecek yada gelecek olan elit tabakanın dünyayı yönetmesi durumuna karşılık bir karşı taraf elbette olacaktır. Onların silahı teknoloji ve veri. Veri arttıkça kontrol edilebilen insan sayısı da artıyor. Veri tabanı genişledikçe daha farklı yöntemleri oluyor. Böylece ilk yöntem tutmazsa ikinci yöntem deneniyor, olmazsa üçüncü, dördüncü vs. tutana kadar. Bu algoritma teknoloji geliştikçe kendiliğinden mi gelişti yoksa başında insan veya insan grupları mı vardı cevapsız. Algoritmaya direnen kişi veya kişiler bağımsız yaşamaya devam edecektir. Sorun onların başarısız olma durumuyla daha da yayılır. Nedir o başarısızlık? Karanlıkta sönen son ateş olma durumu, yanmakta ısrarcı olmayıp egoistçe takılan başı yanmamış kibritlerin olması, bağımlıyı bağımsız hale getirecek gücü kendisinde bulamayan bağımsızların olması.
 
Teknoloji savaşın en önemli silahıdır. Hem elit tabakanın, hemde karşı tarafın en önemli silahıdır. Biz de ülke olarak teknoloji alanında gelişmeye çalışmalıyız.
 
Aldatılmış, parçalanmış, cahil bırakılıp çıkar konusu yapılmış insanları dışlama ve ayrıştırma günümüzde hedef. Venezuela niçin hedef? Suriye niçin parçalanıyor? Bu ülkelerde petrol olmasaydı huzur içinde yaşarlardı. Irak'ta hala demokrasi yok, ölümcül gazları var diye paramparça edildiler. Emperyalist çıkarlar elini çekse birçok ülke huzuru bulup ilerleme kaydedecektir.
 
HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 705
Toplam yorum
: 245
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 512
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster