Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '19

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
50
 

Farklı Demokrasi Anlayışları

...Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ileri gelenlerinin, seçim sonrasında karşılıklı olarak  sözleşmiş gibi ,"kazanan demokrasi olmuştur" şeklindeki sözleri, bence, halkın üzerine serilen  bir "örtü" niteliğindedir.

Bana göre seçimin tek kazananı (daha doğrusu kazananları), Türkiye'nin bölünmesini isteyen ve bu bölünme ile Türkiye'nin, gerçek "demokrasiye kavuşacağını" düşünen, sırtını Kandil'e (PKK'ya) dayadığını hiç çekinmeden söyleyen HDP ile beyinleri FETO tarafından "efsunlanmış" (günümüz deyişi ile) 'beyinleri çip'lenmiş fanatiklerdir(x)

Bunların "demokrasi" anlayışı, ülkemizin bölünüp parçalanması ve Misak-ı Milli sınırlarımız içinde "halklara göre -Kürt, Ermeni- siyasi yapılanmaların" kurulmasıdır...

*

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Milli irade bir kez daha tecelli etmiştir"; Kılıçdaroğlu'nun, "Bütün dünya Türkiye ile gurur duyuyor" şeklindeki sözleri bana hiç de samimi gelmedi...

FETÖ yandaşlarının ve sırtını PKK'ya dayamış HDP'nin oyları ve seçimlerin birinci turunda Cumhur İttifakı'na verdikleri oylarının, --her ne düşünceyle, kendileri bilirler-- istikametini değiştirenlerle "kazanılmış ve kaybedilmiş" bu seçimleri, "büyük bir demokrasi olayı" gibi görmek ve bu konuda genel bir algı yaratılmasını istemek, bana göre, tam aksine, demokratik bir aldatmadır.

Çünkü her iki liderin de, demokrasi anlayışı tamamen farklıdır...

-- Cumhurbaşkanı'nın, "demokrasi" anlayışı, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" siyasi ve sosyal yapısına uygundur ve bana göre, "otoriter bir demokrasi" olup, kesin ve net olarak "bütüncül" bir siyasi yapılanmadır. İlkeleri de, "Tek devlet, Tek vatan, Tek millet, Tek bayrak"tır.

-- Kılıçdaroğlu'nun, "demokrasi" anlayışı ise, düşünceme göre, "kurduğu seçim ittifakın", kayıtlı ve kayıtsız üyelerinin, "bir üst akıl" tarafından önerilen "ayrılıkçı" bir "siyasi ve sosyal yapılanmaya" uygundur.

Konu ile ilgili bir yaşanmışlık:

23 Haziran seçimlerine bir gün kala, yolda yürürken elime bir seçim bildirisi tutuşturdular.Baktım, "Vatan Partisi'nin" bir bildirisi. Hepsini okudum.. Özellikle,  ABD, PKK, HDP ve FETÖ ilgili paragrafta aynen şöyle yazıyordu:

"Muhalefet, çözümsüzlüğü dayatıyor. Çünkü iktidara gelme umutlarını, ABD'ye bağlamış durumdalar. PKK'nın siyasi kolu olan HDP ve FETÖ ile kurdukları ittifakı saklamıyorlar. Doğu Akdeniz ve Suriye gibi silahların üzerimize çevrildiği vatan bütünlüğümüzü ilgilendiren konularda Amerikancı siyasetleri savunuyorlar."

*

Bu nedenle, bu iki liderin, "demokrasi" konusundaki bir birine benzeyen sözleri şaşırtıcıdır...

Bunun için de, her iki liderin de, "demokrasi" konusundaki sözlerini samimi bulmadığımı söyledim.

*

Çok değil, en fazla 1-2 ay sonra, seçim öncesi tavırlarına dönerler...

Oysa ki, ülkenin hemen halledilmesi gereken çok önemli iç ve dış sorunları var.

 

 cdenizkent

 

  • --------------------- :
  • (x) Bu konuyla ilgili olarak, Sabah Gazetesi, köşe yazarı Mahmut Övür'den bir alıntı yapmak istiyorum.  Aşağıda yazacaklarımı, kendisine Ramazan Bayramı nedeniyle açık cezaevinden tatile gelen bir mahkum anlatmış. Mahkum şöyle anlatıyor:
  • "Mahkum, esas konuya girmeden önce, FETO'dan tutuklu, hükümlü ve ailelerine gelen paranın arttığını ve yaklaşık 25 milyon TL.'yi bulduğunu" söylüyor. Sonra konuya giriyor ve devam ediyor: "FETÖ'cüler hiçbir siyasi gruba benzemiyor. Cezaevinde PKK'dan DEAŞ'a kadar çok farklı düşüncelerde siyasi mahkum var. Onlarla konuştuğumuzda her konuda olamasa da bazı konularda uzlaşabiliyoruz... Ama FETÖ'cülerle bu mümkün değil. Karşınızda sanki beyinlerine cip(xx) yerleştirilmiş insanlar var. Ne söylersek fark etmiyor"(Bir Mahkum FETÖ'cüleri Anlatıyor, 9 Haziran 2019)
  • (xx) Chip: İngilizce bir sözcüktür; "çip" olarak okunur. Pek çok anlamı vardır; ancak konumuzla ilgili olanı "çentik" şeklindedir..."beyinlerine 'çentik' atılmış" gibi...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkesin gerek din, gerek milliyetçilik, gerek Atatürkçülük gerek hukuk ve gerekse de demokrasi anlayışı farklıdır. Cumhurbaşkanı ile CHP liderinin demokrasi anlayışı farklı olmuş çok mu? Selamlar

Matilla 
 26.06.2019 18:55
Cevap :
Merhaba Matilla...Elbette herkesin demokrasi anlayışı farklıdır. Ama ben burada, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun demokrasi anlayışını karşılaştırdım...Erdoğan'ın, demokrasi anlayışı, devletin ve ülkenin "bütüncül" bir şekilde devamını sağlar; ama Kılıçdaroğlu'nun, demokrasi anlayışı, "ayrılıkçıdır" uygulama safhasına geçtiğinde, ülke bölünür...Bu farklılık "çok mu" yoksa "az mı"?...Seçmek serbesttir...TEŞEKKÜRLER VE SELAMLAR.  26.06.2019 22:56
 

Türkiye'de oynanan Hacivat-Karagöz'ü iyi anlatan bir yazı. Tek katılmadığım nokra ''çip'' konusu. FETÖ, insanları aşağılık yalanlarıyla kendine bağlıyor ve sosyal ortamlar oluşturarak ''uyuşturulmuş'' mankurtlar oluşturuyor. Bunların ve zihniyetlerinin kökünü kazımak için yalanlarını çürütmek, ABD hayranlıklarını ifşa etmek gerekir. Ancak beyinlerine çip takılmış demek yaptıklarını yasallaştırır.

yazarbey 
 26.06.2019 17:15
Cevap :
Merhaba Timur Bey..."cip" konusu "mecazi" bir yaklaşımdır; aynı "efsunlaşmış" gibi...Gerçek anlamı, bence "akıl tutulmasıdır"...TEŞEKKÜRLER VE SELMLAR  26.06.2019 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 925
Toplam yorum
: 2425
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1386
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster