Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
3013
 

Farklılıklarımız zenginliğimiz midir?

Farklılıklarımız zenginliğimiz midir?
 

Farklı bireyli toplum


İnsanları övmek, yüceltmek, onore etmek ve taltif etmek (hoş davranarak, iyilik yaparak gönül alma, nişan ya da madalya verme, aylık artırma gibi şeylerle ödüllendirme.) yerine, yapılanları ve insanları sürekli eleştirmek, yermek gibi toplumsal bir rahatsızlığımız var. Toplum olarak, sevgi, hoşgörü, sağduyu, barış kavramlarını kaybediyoruz hissine kapılıyorum.

Mikro anlamda değerlendirme ile MB alanında birçok blogerla bile aynı ideolojik perspektifle dünyaya bakmadığımı da belirtmek istiyorum. Söylemem gerekir ki toplumsal olarak, ideolojilerimiz, inançlarımız ve diğer tüm bireysel farklılıklarımız bizi ayrıştırmamalı aksine ortak faydada, paydada birleştirmeli, birlik ve beraberliğimize katkı sunmalı önermesi teorinin heyecanını yansıtıyor.

Farklı renkler, görüşler, farklı bakış açıları bizi monotonluktan kurtaran renklerdir. Ruhumuzun dışa yansımasına renk katar. Farklılıklarımız doğaldır ve yaşamı anlamlı, zengin kılarlar. Bir toplumu, karşılaştığı zorluklar karşısında dirençli ve üstün kılan, o toplumu oluşturan bireyler arasındaki dayanışma ve birlik ruhudur. Bu dayanışma ve birlik ruhunu hayata geçirmenin en önemli adımı ise, toplum içerisinde var olan her fikrin, her kesimden insanın hoşgörüyle birbirine saygı duymasıdır.

Farklılıklar asla çatışmanın zemini olmamalı, birbirimizi tamamlayan zenginlik olarak algılanmalı saygı esas alınmalıdır. Uygarlığın hoşgörü ve saygı üzerine kurulmuş bir kale olduğu gerçeği ile saygı ise kişiye, farklı inançlara, görüşlere, yaşayış biçimine duyulan saygıdır. Herkesin hayat tarzına, düşüncesine, inancına, farklılığına ve varlığına saygı göstererek insanlık onurunu yüceltmek, korumak ve kollamak zorunluluğu vardır.  Bu bir anlamda laiklik ilkesinin varlığını hatırlatır bize.

Demokrasi, bir anlamda, farklılıklara saygı göstererek, demokratik yollarla Ülke kaynaklarından pay alma, faydalanma, talep etme çabalarıdır da aslında. Kişisel haklara saygı, ifade özgürlüğü, yasalar önünde eşitlik, hukukun üstünlüğü, çoğunluğun yönetimi, serbest ve düzenli seçmeler olan demokrasi, insanlığı geliştirmiş, ilkel yönetimlerden kurtarmış, insan merkezli yönetim anlayışıyla insanların mutlu olmasını sağlamıştır.

Farklılıklarımızı ayrıştırma, çatıştırma niyeti ve çabası içerisinde olanları unutmadan, “Farklılıklar ve benzerliklerimiz zenginliğimizdir.” sözü hamaset koksa da temelde “farklılıklarımız ve benzerliklerimiz saf zenginliğimiz değil yer altı zenginliğimize benzerler”. Yani, farklılık zenginliklerimizi yer üstüne çıkarılmadıkça, sağlıklı işlenmedikçe, insanlığa uygun bir şekilde üretilmedikçe toplum adına faydalı olacağını beklemek safdillik olur.

Farklılıklarımız olmazsa, fikirlerimiz de olmaz. Çatışmaları ortadan kaldırmanın yolu zihinlerimizi sterilize ederek, korkulardan, ön yargılardan, stereotiplerden kurtulmaktan geçer.

Efesli felsefeci Heraklitüs’ün “Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar.” sözünü hatırlatmak istiyorum.

Çin'in Liderlerinden Mao’nun, “yüz çiçek açsın, bin fikir yarışsın” sözlerini, yaşadığımız topluma uyarlamaktan başka çaremiz gözükmüyor. İnsanlık tarihi boyunca farklı olmaya çalıştık ve bizi biz yapan da tarihsellikten gelen bu farklılaşmamızdır. Ancak; farklılıklarımıza saygı göstermezsek, çatışmalarımızla barışamazsak eğer; Batılı toplumların birçoğu gibi barış, özgürlük içerisinde, mutlu ve refah yaşamak yerine, bölgemizdeki toplumlar gibi birbirimizi yemeye, boğazlamaya devam edeceğimizi söylemek kehanet değildir.

Ünlü Alman felsefeci Hegel’in diyalektik çelişkilerle ortaya çıkarmaya çalıştığı; “Zıtlar birbirinden doğar ve üstün bir birlik içinde birleşirler.” formülünü farklılıklarımıza uyarlarsak eğer farklılığımız tez olsa, karşıtlığımız ise anti tez, sentezimiz ise barış içerisinde yaşamak olmalıdır.

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu savının özünü yer altı ve yer üstü kaynaklarımız olarak ne güzel tanımlıyorsunuz. Farklılıklarımızı ben de temel yaşam kaynağımız olan yemeklere ve baharatlara benzetiyorum. Nasıl biri eksik olduğunda yemeğin tadı olmazsa, bizlerde birlik beraberliğimizi tedavi etmedikçe huzura kavuşamayız, çok önemli bir konu emeğinize sağlık diliyorum selam saygılarımla

Cemile Torun 
 21.12.2016 20:44
Cevap :
Tarifime yönelik gösterdiğiniz övgüye, ilginize teşekkür ederim Cemile hanım, teşbihte yani benzetmede hata olmaz derler ya yemek tadını veren girdilerin farklılık benzetilmesi harika, kategorik algı ile düşünebilen zekanıza sağlık, selam ve saygı ile.  22.12.2016 13:03
 

Herkes her konuda aynı şekilde düşünseydi (galiba böyle isteniliyor.. Resmi Düşünce!) Ne korkunç bir dünya olurdu... Bir tek fikir, başka fikir yok.. Nasıl bir ülke.. Nasıl bir dünya..? Aman Allahım. Zaten mümkün değil. Göstermese de aslında her insanın kafası az çok farklı çalışır. Teşekkürler. Bunlar düşündürtmeye yarayan önemli yazılar. Saygı ve selamlar.

Erdal Ceyhan 
 18.12.2016 18:32
Cevap :
Evet tamamen aynılık ve homojen bir toplum robot üyeli bir koloni oluşurdu herhalde, düşüncesi bile insanı irkitiyor, yok yok farklılıklar iyidir, ben teşekkür ederim Erdal hocam, selam ve saygı ile.  19.12.2016 10:05
 

Çok güzel söylüyorsunuz da kaç kişi anlıyor? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 18.12.2016 16:54
Cevap :
Evet maalesef algısı düşük bir toplumda bizler sanki ruminasyon yapıyoruz, zihinsel geviş getiriyoruz sanki, teşekkürler, selamlar.  19.12.2016 9:58
 

Sevgili Nizamettin Kardeş! Barışı arıyoruz, barış gelecek mi acaba? Sevgi saygı hoşgörü, anlayışla barışı çağırabilir miyiz ? Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 18.12.2016 13:26
Cevap :
Sevgili Nahide hocam, barış dair ümidimizi saklı tutuyoruz umarım hoşgörü, anlayış ve sevgi ile barışı tesis ederiz. selam ve sevgi ile.  19.12.2016 10:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3744
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2631
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster