Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2258
 

Farklılıklarla yaşamak

Farklılıklarla yaşamak
 

İnsan nedir diye sosrarsanız “yere göğe sığmayan sonsuz bir anlamdan başka birşey değil”derim. Tarifi zor büyük bu anlamın evrende varolan herşeyin ta kendisi olduğunu düşünüyorum ve bu yüce anlamın yani “insanın” sadece kitap okuma yolu ile gelişeceğine inanıyorum.

Günümüzdeki internet okur yazarlığını da eklersek bu gelişim dairesine, insan okuyarak kendini tanıyabilir, edindiği bilgilerle özünü doyurabilir. Kendinden farklı bambaşka kişilerle, düşüncelerle tanışarak “farklılıklarla yaşama” erdemini geliştirebilir.

Daha ileri gidecek olursam, insan okuyarak ruhunu sağalatır. Günümüzde bibliyoterapi yöntemi ile insanların sorunlarına çözümler yaratılıyor. Psikolojik danışman gözetiminde kişinin sorununa benzer özellikler gösteren bir öykü veya roman seçilerek, bu öyküyü okumasını ve kendi içinde bir yolculuğa çıkarak duygularını tanımasını istiyorlar. İlk uygarlıklardan bu yana kitapların ruha sağlık veren kaynaklar olduğu açıkça biliniyordu. Eski Yunan’ da kütüphanelerin kapı girişlerinde “ruhun sağlık bulduğu yer” yazarmış.Hatta semavi dinlerin, inanış sistemlerinin bir kitaba sahip olması bu gerçeği destekleyen en önemli göstergesi değil mi?

Geçenlerde bir televizyon programında tuğlalara kendi şiirlerini yazdıran yaşlı bir çoban vardı. Kendisi kıtlıktan, yokluktan okuyamamış ama eline geçen her yazıyı okutmuş. “Elime bir takvim yaprağı geçse okuturum, yerde bir gazete parçası bulsam hemen yanımdakilere okuturum” diyordu. Bu yaşlı çoban amca okuma hevesini evrimleştirmiş, artık hayatı okuma evresine yükseltmiş ve kendi dünyasının yansımalarını tuğlalara şiirler yazarak göstermiş. Şikayet etti yeni nesli, okumuyorlar dedi. Bizim insanımız eline ne geçse okurdu şimdi kimse okumuyor dedi.

Önceki nesillerin çok okuduğu şimdilerde ise bunun yerini görsel öğelerin aldığı bir gerçek. Biz okuyan düşünen toplum olmaktan çıkıp izleyen ve konuşan bir toplum olmaya dönüşmekteyiz. Bu dönüşümle hoşgörü ve anlayışımızı, farklılıklarla yaşama erdemimizi kaybediyoruz. Nasıl kaybetmeyelim; bir başkasının neyi nasıl nerede ne zaman düşündüğünden haberimiz yok.

Farklılıklarla yaşamak, tahammül etmek yüksek bir erdemdir. Bunun için bir bebek dik oturmaya başladı mı hemen eline kitap vermek lazım ki görsün, farketsin, öğrensin diye.Sevgi ile kucağına alırken bir öykü okuyamalı mesela başını okşayarak. Hayatı, sevgiyi, neşeyi, hayvanat bahçesindeki dostları, dünyanın bir ucundaki çocukları, açları, yoksulları, engellileri, hastaları, annesiz babasız çocukları, kelebekleri, güneşi kitaplarla öğretmeli bence.Kendisi gibi olmayanları görerek, okuyarak okutarak kitaplarla yetişmeli bir çocuk... Böylelikle kendisi gibi olmayana acımak, yabancılaşmak hatta kin gütmek yerine herbirimizin yüce bir anlam olduğunu unutmasın. Unutmasın ki farklılıklarla yaşayarak kendini ufkunu, yaşadığı dünyayı geliştirebilsin. Kitaplarla çocukları sevmek dışında başka yolu yok bunun.

Aylin Atasagun

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gelişme arzusunu yıllardır içinde taşıyan bu toplumu, hedefine ulaştıracak vasıta eğitimden başkası olamayacaktır. Okuma alışkanlığı da bu yolda ilerlemenin kaynağı tabiki. Öğrencilerimize kısıtlı olanaklarla da olsa bu alışkanlığı kazandırmaya çalışıyoruz. Kaleminize sağlık...

Uzeyir Kadioglu 
 15.03.2008 22:06
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selamlar...  15.03.2008 23:48
 

Aylin Hanım,bir öğretmen olarak özelde bu yazınızı, genelde seçtiğiniz konuları beğendiğimi ifade etmeliyim.. Bir düşünür "çocuklarınızın oyuncağı kitap olsun alsın ,koklasın,istiyorsa yırtsın ve o büyüyünce o kokuyu mutlaka arayıp bulacaktır"demiştir..Bu doğrultuda yazmış olduğunuz bu yazıdan dolayı kutlarım sizi..

İbrahim kaya 
 11.08.2007 23:49
Cevap :
İbrahim Bey çok teşekkür ederim .  12.08.2007 11:57
 

5yaşındaki kızıma hergün olamasa da(o hergün istiyor ama) hikaye kitapları okumaya çalışıyorum. Kitabın faydalarını çok iyi biliyorum.Biz küçükken bize kitap okuyan kimse olmadı şimdinin çocukları çok şanslı ve ben kızlarımın çok kitap okumasını ,kendilerini geliştirmelerini,kültürlü olmalarını çok istiyorum.okula başladığı zamanda kızım okuycak ben dinliycem.Ona tüm güzel kitapları alıcam.Yeter ki okusun.yazınız ve ilginiz için teşekkürler.sevgiyle kalın:)

deniz rüzgarı 
 06.08.2007 23:21
Cevap :
Ben teşekkür ederim... :)  07.08.2007 10:07
 

Doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Blogda bulunma nedenlerimden biri de değişik düşünce, görüş ve duygulardan faydalanabilmek idi. Çok faydalı bir yazıydı. Güzel bloğunuzdan dolayı teşekkür ederim.

kartal0634 
 02.08.2007 21:12
Cevap :
Çok teşekkür ederim.  02.08.2007 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 4774
Kayıt tarihi
: 07.07.07
 
 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümünden mezun oldu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster