Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
471
 

Fastfood kültür

Fastfood kültür
 

Fast Food kültür aslında tüm dünyada istenen global tüketim çılgınlığının yaydığı yaşam tarzı. Üretim gücü artan ve daralan pazarlarını genişletme zorluğu çeken tüccar ülkelerin büyük tüccarlarının bize dayattığı bir bağımlılık..
Kitaptan okumaktan, bağımsız düşünmekten uzaklaştıkça bu balık ağına daha da kolay yakalanmıyor muyuz?
Her yanımız televizyonlarımız, basınımız taklit kokuyor bize has özgün yerel olan ne varsa elden gidiyor..
Mahalledeki bakkalımız, Hacivat Karagözümüz, yazarımız şairimiz, eskiden özgür olan basınımız her gün dahada cıvık, dahada niteliksizleşmiyor mu?
Son yıllarda nerdeyse her gün bize dayatılan yabancı kültürlerin tüketime dayalı kutlama etkinlikleri ise sebepsiz ve nedensiz sürüler halinde bizleri tüketime yöneltmiyor mu?
Düşünmeyi, analitik düşünceyi temel alan eğitim programları uygulanmalı. Okumayı, aydınlanmayı ilke edinen yeni nesiller, bireyler yetiştirilmelidir.
Aksi takdirde her geçen gün dahada bağımlı, fast food tüketim kültürünün emrindeki kuklalar haline geliriz....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu hazır yemek kültürü yozlaşan değerlerimizin bir yansıması aslında..detay yok..özveri yok..sabır yok..gerçeği öğrenmek hiç yok..ne veriliyorsa hazırca tüket ve git...işte o ka !..(Muzaffer Cellek'in bir hitabı)..ve ben inatla buna direnenlerdenim..

Gülden Işık 
 17.11.2008 11:30
Cevap :
teşekkürler değerli yorumunuz için ailenize ve size içten selamlar ve mutlu bayramlar dilerim  07.12.2008 16:25
 

Türkiye bir çok konuda kobay bir ülke olmaktan ne yazıkki kurtulamıyor, bunlardan biride sizinde bahsettiğiniz gibi fastfood kültürü. Oysa Türk yemek kültürü sağlıklı beslenmek için oldukça doğru ve geniş seçimleri olan bir yapıya sahip. Bir çok uzmanda en sağlıklı beslenme biçiminin bizim Türk köylü insanlarımız olduğunu belirtiyorlar. Dediğiniz gib iş sadece beslenme değil, ciddi ciddi elimizden alınanları da görme zamanımız geldi. Bu yazıya çok şey eklenir neler neler... Saygılarıma

Türkan Uçar 
 21.10.2008 22:53
Cevap :
Çok teşekkürler yazıma verdiğiniz değerli katkılarınız için.İyiki varsınız:)  22.10.2008 16:12
 

Önemli bir konuya yer vermişsiniz yazınızda. Yine de ben biraz daha detaylı anlatmanızı tercih ederdim. Çünkü bu gerçekten üzerinde durulması gereken bir sorun. Sevgiyle sağlıkla kalın.

Nilgün Akad 
 20.10.2008 22:02
Cevap :
Teşekkür ederim değerli yorumunuz için.Haklısınız aslında dahada detaylı değinebilirdim bu konuya ama ilerde yazımın kapsamını dahada genişletmeye çalışacağım.Sizinde bu konuyla ilgili fikri katkılarınızı öğrenmek isterim. Sağlıcakla kalınız  21.10.2008 20:43
 

çok haklısınız size harfiyen katılmaktayım

Şennur Köseli 
 20.10.2008 21:36
Cevap :
Teşekkür ederim Sennur Hanım,aslında yerel kültürlerimiz olmasa bizlerde olmayız ama global kültüre giderek yenik düşen yerel değerlerimize sahip çıkmak gerek değilmi??? Saygılarımla  21.10.2008 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1484
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Yabancı diller okudum. Eğitimle ilgili yazılar yazmayı, deneyimlerimi paylaşmayı paylaşmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster