Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '13

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
5100
 

Fatih/ Mehmet Akif Alakurt Ecdadıma Yakıştı mı?

Fatih/ Mehmet Akif Alakurt Ecdadıma Yakıştı mı?
 

Önce ünlümüzü tanıyarak bir başlayalım: Mehmet Âkif Alakurt (d. 23 Temmuz 1979, Ordu), 1.90 boyunda model, oyuncu. Aslen Fatsalıdır. İlk ve orta öğretimini İstanbul'da tamamladıktan sonra model olmaya karar verdi. Annesinin yardımıyla modelliğe Neşe Erberk'in ajansına girerek başladı. 1998 yılında "Gelecek Vaat Eden" ve "Türkiye Prensi" unvanlarını aldı. 2001 yılında Best Model of Turkey yarışmasına girdi ve 1. oldu. Yine aynı sene Dünya 2.'si oldu. 2001 yılında Kanal D'de yayınlanan "Kırık Ayna" dizisi ile oyunculuk hayatına başladı.

2006-2008 yılları arasında Cansu Dere ile Sıla adlı dizide başrol oynadı. 2008 yılında yayına giren Adanalı dizisinde Maraz Ali rolüyle büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştur. 2011 yılında atv'de Reis dizisinin Murat karakterini canlandırmıştır. Şimdilerde ise Fatih olup karşımıza çıktı.

Türkiye kadına şiddet, herkese hiddet ülkesi olarak dünya sıralamasındaki yerini şimdi de dizilerin yıldızlarının öfke kontrol eksikliği ile zirveye taşıyor. Bildiğiniz üzere Fatih dizisi startını ekranda vermeden medyada yerini bulan yapımlardan birisi. Fakat dizi başarısı, oyunculuk güçleri ile gündeme düşmeden başrol oyuncusunun dayak olayları ile gündemi meşgul etmekteydi.

Haklı olarak da kendini ifade etmek için Mehmet Akif Alakurt geçtiğimiz gece Star Tv Süper Starlife kameraları tarafından Rumeli Hisarı'nde görüntülendi. Kız arkadaşları ile birlikte kahvaltı yapan ünlü oyuncu mekandan ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ayaklıgazete.com'un haberine göre geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Alakurt hakkında yazılı basında sıkça "Sette kavga çıkarıyor, set çalışanlarına şiddet uyguluyor." yönünde haberler çıktı. Ünlü oyuncu dün sabah kahvaltı yaptığı mekandan ayrılırken bu haberlere açıklık getirdi. Mehmet Akif Alakurt "Bazı gazeteciler, olayı sadece `Bu böyle oldu, Mehmet Akif Alakurt birini darp etti` diye haber yapıyorlar, ama bir şey olduysa da sebepleri vardır. Sebebi bulmadan haber yapmak taşa tutmakla aynı şey. Ama Süper Starlife'a bunu araştırma ve bana konuşma fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. Ben haklı dahi olsam bunu anlatmam çünkü bu benim özel hayatım. Tek söyleyebileceğim ortada bir terbiyesizlik vardı ben de ona tepki verdim; sonuçta ben de televizyonda görülen kişiden ibaret değilim ben de insanım benim de duygularım var." dedi.

Peki bu şiddete sebep olarak da ne gösterdi? Ünlü oyuncunun sert tavırlarının sebebi, Hollywood yıldızlarının da benimsediği Eric Morris tekniğiyle aldığı oyunculuk dersleri olduğu öğrenildi. Alakurt, bir karakteri oynamayı değil, o karakter olmayı öğreten Eric Morris tekniğine kendini fazla kaptırdı. Çekim bittiğinde bile rolünden çıkamayan oyuncunun, bu nedenle set görevlisine saldırdığı öğrenildi. 

Hepsi bahane! Temizlik kampanyasından başkası aklıma gelmedi. Ben teşhis koyayım kendilerine, kazandığı şan ve şöhretin sarhoşluğu ile dolaşıyor ünlü oyuncu. Mehmet Akif Alakurt, öfke kontrol tekniklerini bir bilenden öğrenmeli. Çünkü kendileri uzun zamandır bu karakterden çıkamıyor. Ünlülerin rol model olduklarını unuttukları bir durum da burası işte! Eğer ünlü bu durumla gündeme düşerse, ne olur bu memleketin hali?

Mehmet Akif Alakurt’un vukuat listesi (ki bunlar sadece basına düşenlerdir) oldukça kabarık.

2006-2008 yılları arasında üç sezon devam eden Sıla dizisinde Cansu Dere ile başrolü paylaşan Mehmet Akif Alakurt, bu sette de kostüm sorumlusu Özlem Çakır’ı darp etmiş ve bu yüzden ceza almıştı. Sıla dizisinde, kostüm sorumlusu Özlem Çakır’a, “Bu gömlek neden ütülü değil?” diye çıkışan Mehmet Akif Alakurt, kostüm sorumlusunun kafasına iki parmağıyla vurarak, “Bunu yapacaksın, kafana sok” demiş ve çıkan tartışmada Çakır’a iki tokat atmıştı!!! Cansu Dere de bütün dizi çekimlerinde  Mehmet Akif Alakurt ile hiç konuşmamıştı. Küslüklerine rağmen Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt dizide başarılı bir şekilde 2 sevgiliyi canlandırmıştı.

"Sıla" dizisinin "Boran Ağa"sı, "Adanalı" dizisinin "Maraz Ali"si, 2001 Best Model Of The World birincisi Mehmet Akif Alakurt'un başı, "Sıla" dizisi setinde kostüm şefi ve imaj danışmanı Özlem Çakır'a saldırdığı gerekçesiyle dertteydi. Çakır kendisine tokat attığı ve saldırdığı iddiasıyla Mehmet Akif Alakurt hakkında Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Çakır, vücudundaki darp izlerini gösteren raporu da soruşturma dosyasına koydu. Soruşturma sonucunda, Alakurt hakkında "darp" suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Ceza davasıyla tatmin olmayan Özlem Çakır, Mehmet Akif Alakurt hakkında ayrıca 40 bin tazminat davası açtı. Çakır dava dilekçesinde, "Silah tetiğine dokunur gibi yaparak? Seni mahfederim' diyerek beni tehdit etti. Bana tokat attı. Dişlerimin yan bölgelerinde ödem oluştu, kulağım hasar gördü. Uzun süre kulağım duymadı. Hala problem yaşıyorum " dedi. Elde var bir diyelim bu olaya!

Daha sonra basına şiddet öyküleri yansımayan Mehmet Akif Alakurt, birden karşımıza Fatih dizisinde eli palalı ve sopalı olarak tekrar çıktı. Fatih dizisinin çekimleri sırasında Mehmet Akif Alakurt’un set çalışanına kılıçla saldırdığı iddia edildi. 

Kanal D’nin yeni yayın döneminde büyük ses getirecek projesi Fatih dizisinin setinde kılıçlar konuştu. Fatih dizisinde Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran Mehmet Akif Alakurt,  geç­ti­ği­miz haf­talarda bir set ça­lı­şa­nı­na kı­lıç­la sal­dır­dı. Araya giren diğer set çalışanları Mehmet Akif Alakurt’u güçlükle kontrol etti. İki hafta önceki gerginliğin ardından çekimler, 3 günlük ara sonrasında yeniden başlamıştı. Set iş­çi­si darp edil­di­ği­ni  twit­te­rdan du­yu­run­ca ün­lü oyun­cu çıl­gı­na dön­dü. Er­te­si gün arabasıyla çekimlerin yapıldığı Beykoz’daki eski Kundura Fabrikası’na  gelen Ala­kurt, bu kez set gö­rev­li­si­ni tek­me to­kat döv­dü hatta sete ambulans çağrılmış. Ala­kur­t’­u oyun­cu­lar zor sa­kin­leş­tir­di.

Son olarak da bu kavgalar sonrası dizinin yönetmeni Merve Girgin’i de işinden etti. Sette terör estiren Alakurt yüzünden tüm ekip tedirgin bir şekilde çalışırken, yönetmenle yaşanan kavga bardağı taşıran son damla oldu.

Girgin dizinin yapımcısı Fatih Aksoy’a ‘Ya ben ya onunla çalışın. Ben onun bulunduğu sette bir daha çalışmam’ diyerek rest çekti. Yapımcı tercihini  başrol oyuncusundan yana kullandı. Derhal istifa eden Girgin’in   “Şiddet uygulayan bir adamla kendimi ve ekibimi çalıştırmam” dediği öğrenildi.
Girgin, twitter sayfası üzerinden yaptığı açıklamada bu kararı almasının nedeni olarak dizinin başrol oyuncusu Mehmet Akif Alakurt'u gösterdi.

Merve Girgin twitter'dan işte bu açıklamayı yaptı: “Medyapımla yollarımızı ayırdık. Sebebi M.A.Alakurt'dur. Şiddet uygulayan bi adamla kendimi yada ekibimi çalıştırmam. Kamuoyuna duyurulur. Diğer bütün ekip ve oyuncu arkadaşlarımı muhteşem ötesi performanlatı ve emekleri için çok ama çooook teşekkür ederim. Bu karar 1. Bölüm yayınlanmadan çok önce verilmişti. Sadece etik olarak bölümü bitirip öyle devir teslim yaptım. Yolları açık olsun!”

Merve Girgin'in arkadaşlarına, "Ben bu çirkin sistemin bir parçası olmak istemiyorum. Benim gözümde bütün insanlar eşittir ve şiddetin hiçbir açıklaması olamaz. Yaşanan olaylardan sonra 'Ben Mehmet Akif Alakurt'un sahnelerini çekmem' dedim. Onun sahnelerini Fatih Aksoy çekti. Etik olarak bölümümü bitirdim ve ayrıldım. Umarım reytingleri bol, yolları açık olur" dediği kulislerde dolaşıyor.

Ama benim aklımda asıl dolaşan ne biliyor musunuz? Mehmet Akif Alakurt’un hiddeti ve şiddeti. Kimilerine göre Fatih büyük reklamlarla başladı ama malesef ilk bölümden itibaren seyirci büyük hayal kırıklığına uğradı. Fatih'in reytingleri düşük olunca reklamın iyisi kötüsü olmaz deyip bu yola başvurdukları iddia edildi. Bunun gerçek olmadığını düşünmek istiyorum. Çünkü kadınlarını, çocuklarını şiddetle eğittiklerini, itaat ettirdiklerini zanneden bir topluma dönüşen Türkiye’nin böyle reklamlarla bambaşka yollara doğru ilerleyeceğini düşünüyorum. Haklı olarak da bundan sonra Fatih dizisine ve Mehmet Akif Alakurt’un ismine satırlarımda yer vermek de istemiyorum.

Kötü yola arkadaş kurbanı olarak düşen bir ünlü olsaydı, yazmaya devam ederdim. Sizlere de “arkadaş kurbanı oldu!” diyerek anlamaya çalışmamızı tavsiye ederdim. Ama rol model olarak çevreye zorbalık ve şiddeti özendirdiği içindir ki ya dizi sonlansın ki bu pek imkanlı değil, ya Mehmet Akif Alakurt gitsin yoksa beni ve benim gibi düşünenleri ekran başında bulmanız imkansız diyeceğim. Benden bu kadar! Kesinlikle tertemiz, sevgi dolu bir toplum olmak adına Fatih dizisini boykot ediyorum! Başka seçenek mi yok? Mehmet Akif Alakurt’un da öfke kontrolü derslerine gitmesinden başka seçeneği yok gibi…

Hayatta seçeneklerinizin bol olması dileği ile…

www.televizyongazetesi.com

eceer6@gmail.com

https://twitter.com/eceer6

https://www.facebook.com/pages/Ece-Er-%C4%B0le-Ba%C5%9Fb

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3789
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster