Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sonsuzluk (Osman Özeker)

http://blog.milliyet.com.tr/yasev

23 Kasım '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
8687
 

Fatih Projesi

Fatih Projesi
 

Başbakan Erdoğan, dün Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek olan Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi imza törenine katıldı.

Eğitim ve öğretimde yeni bir sayfa açacak olan bu proje daha şimdiden çok konuşulmaya başlandı.

Projenin tam açılımını verirsek;

Fırsatları Arttırma,

Teknolojiyi İyileştirme,

Harekâtı.

Dün MEB ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan Fatih projesi 1, 5 milyar TL ye mal olacak.

Projenin temelini Akıllı sınıflar oluşturacak. Projeyle üç yıl içersinde her sınıfın “bilişim sınıfı” olması hedefleniyor.

Fatih projesi öncelikle orta öğretimde (Lise ve dengi) okullarda başlayacak.

Projenin temeli ve hedefine bakıldığında;

Eğitimde ve orta öğretimde niteliği arttırmak;

Fırsat eşitliğini sağlamak; Bunun sağlanması içinde Bilişim Teknoloji Araçlarının etkin kullanımı için40 bin okulda 620 bin dersliğe dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve her okula çok amaçlı fotokopi makinesi ve internet alt yapısı sağlanacak.

Bu projeyle her okulda en az bir sınıf akıllı tahta, doküman kamerası ve mikroskop kamerasıyla donatılacak. Her ders için e-kitap ve öğrenme nesneleri oluşturulacak.

Projenin uygulayıcıları olarak yaklaşık 600 bin öğretmen projenin alt yapısı konusunda “hizmet içi eğitimden” geçirilecek.

Fatih projesi ilk yılında orta öğretimde,

İkinci yılında İlk Öğretimin ikinci kademesinde (eski orta öğretim),

Üçüncü yılında ilk öğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarda uygulamaya sokulacak.

Başbakan ve Hükümet tarafından “mucize proje” olarak ortaya attığı fatih projesi, çağdaş eğitim standartları noktasında “Türkiye’nin geç kalınmış bir projesi olarak” görünebilir, bu projenin bir an önce de uygulanmaya konulmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz;

Ancak;

Milli Eğitim dünyamıza baktığımız zaman, bu projeden önce ve bu projenin “uygulanabilir” olabilmesi için o kadar çok eksiklerimiz var ki, bu sorunları “görmemezlikten gelmek” öyle çok da kolay değil.

Milli eğitime ayrılan bütçe ve okullarımızın temel ihtiyaçları için ayrılan ödeneklerin yetersizliği;

Öğretmen açıkları (Halen 350 bin açık olduğu söylenmekte, MEB resmi kayıtlarında bu rakam 140 bin olarak belirtilmekte) olduğu aşikar iken;

İlköğretimde okul sayısı artması gerekirken azaldığı; Okul öncesi, İlköğretim ve orta öğretimde ki “derslik” sayılarının yetersizliği;

Kalabalık sınıfların olduğu;

Okullarımızın fiziki donanımı ve alt yapı sorunları ortada dururken, sekiz yıldır iktidarda bulunan AKP iktidarı bu sorunları çözememişken, Başbakanın birden bire 1.5 milyar TL lik bir projenin ortaya atılması insanın aklına başka şeyleri getirmektedir.

Eğitim camiamızın “öncelik” bekleyen “devasa” sorunları çözülmeden böyle bir projenin gündeme getirilmesi, olsa olsa seçim arifesinde halkımıza “elma şekeri” dağıtmaya benzemektedir.

21 yüzyılı yaşadığımız ve bilişim teknolojilerinin her alanda “alabildiğine kullanıldığı çağdaş dünyadan ayrı kalmamak adına bu proje mutlaka ihtiyaç vardır, bu ülkenin çocuklarının da bilişim teknolojilerini kullanmalıdır,

Ancak, bu projeyi uygulamadan önce MEB “önceliklerini “ daha sağlıklı ve daha gerçekçi temellere dayandırmak zorundadır.

Öğretmen açığının olduğu, okulların “ödeneksizlikten” dilenciye döndüğü bir ortamda, fiziki şartların ve alt yapı sorunlarının çığ gibi büyüdüğü bir yapıda bu projenin adını ister Fatih koyun, isterseniz AK Bilim koyun sonuç alınması zor olacaktır.

Sonsuzluk ( Osman Özeker) 23.11.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Özeker, söylediklerinize aynen katılıyorum. Bu konuda ben de yazmıştım. Öncelikler önemli. Her şeyden önce öğretmensiz okul kalmamalı. Öğretmenlik ve yöneticilik kaynağı İlahiyat olmamalı...!

Erdal Ceyhan 
 28.11.2010 6:28
 

Öncelikle bu proje okullarda bir sınıfı kapsıyor. Bu projeyi tasarlayanlar acaba hiç okulları gezdiler mi? şayet tenezzül edip okullara inerlerse oturdukları makamlardan zaten okullarda bu projenin uygulanmakta olduğunu görebilirler. Okullarımızın kırsal bölgelerde dahil olmak üzere büyük çoğunluğunda bu uygulanmakta tabi bunu öğretmen ve veli işbirliği sağladığı için asli göre bu olan yetkililer haberdar değil. Bu kadar reklamla anlatılan bu proje aslında sayın yetkililerin okulların durumundan ne kadar habersiz olduğunu kanıtlamaktadır. saygılarımla

BURÇAK YAZICI 
 26.11.2010 18:01
Cevap :
Eleştirilerinizde haklısınız. Bir çok ilde bu projeye yakın uygulamalar var.  27.11.2010 12:01
 

Hocam ortaya sunduğunuz mazeretler tabiki önemli gözardı edilmemesi gerekenlerdir. Bu tür şikayetler yıllardır devamlı söylenir. Diğer taraftan ilköğretimlerin bilişim sınıfları zaten hizmet vermektedirler. Pekala bu tür sınıfların sayısı arttırılabilir. Eksiklikler var diyerek (hiçbir zaman bitmez zaten) böylesine önemli bir projenin desteklenmemesi bence sadece muhalif bir harekettir. Saygılarımla.

DurmuşGüler 
 24.11.2010 18:10
Cevap :
Bir eğitimci olarak bu projeyi desteklememem söz konusu değildir. Proje geç bile kalınmış bir projedir. Benim anlatmak istediğim,bu projeyle birlikte eğitimin daha öncelikli ve temel sorunlarına da çözüm üretilmesi, geçiktirilmemesisidir.  25.11.2010 11:59
 

Muhsin Ertuğrul tiyatrosu yıkılma aşamasında da "Orayı cami yapacaklar." demişti sizin gibi düşünenler. Okullara "internet" bağlantısı getirildiğinde de "Canım elektriği olmayan yere ne interneti?" demişti sizin gibi düşünenler. Muhalif olmak böyle bir şe işte. Ve böyle düşündükçe sittin sene muhalefet olarak kalır insan. Bu projenin maliyeti 1,5 milyar TL. Çok mu büyük para ülkemiz için? Sistem ağır aksak yürüse de oturacak. Ve utanan yine sizin gibiler olacak... Akıllı tahta ile ilgili (sistemi değil) eleştirimi yazacağım birkaç gün sonra. Selam ile...

Kongar Tekin 
 23.11.2010 20:24
Cevap :
Sevgili kardeşim, her şeyden önce bn yapılan ve yapılacak olan güzel yatırmlara karşı olan birisi değilim, İktidarın bir çok olumlu kararlarını bu sayfalarda yeri geldiğinde savundum. Fatih projesinibde geç kalınmış bir karar olduğuna inanıyorum. Ancak Eğitim camiamızın devasa sorunları dururuken , bu sorunların beklemeye tahammülü kalmamışken, 300 bin öğretmenimiz açıkta beklerken keşke bu projeyle birlikte öğretmen açığına, derslik açığına ve okullarımızın fiziki ve alt yapı sorunlarına da ödenek ayrılaydı da birlikte uygulamaya konulaydı.  25.11.2010 12:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 233
Toplam mesaj
: 57
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 11.07.08
 
 

1949 Konya Ereğli doğumlu olup, halen İzmir'de oturmaktayım. A.Ü. Eğitim Fakûltesi mezunuyum  Ata..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster