Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '18

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
66
 

Fatih Sultan Neden Müjdelendi?

Fatih Sultan Mehmet, muhakkak müjdelenmiş bir komutan, ordusu da müjdelenmiş bir ordudur. En basit kanıtı, hadisi inkara kalkanlar için, Eyüp El Ensari(ra)’nın mübarek naaşının bulunduğu sandukanın İstanbul’da bulunmasıdır, şayet, bu hadis olmasa sahabilerin dahi İstanbul(Konstantiniyye)’yi işgale çalışması aradaki mesafeye bakılırsa düşünülemezdi. Kaynaklarda da sahabinin bu hadisteki müjdeye nail olmak için İstanbul’u fethe geldikleri açıktır.

Peki, Muhammed(sav) neden Fatih’i müjdeliyor, o ne güzel kumandandır diyordu. Fatih diğer liderlerden birçok yönden ayrılmaktadır. Fatih’in Muhammed(sav)e olan aşkından da bahsedeceğiz. Fatih öyle sultanlık egosuyla, makam sevdasıyla uğraşan bir lider değildi, onun hocalarıyla ve ehli tasavvufla ilişkileri şiirleri bunları ortaya koymaktadır.

Babası Fatih’in müjdelenmiş olan kişi olduğunu rivayete göre, Hacı Bayramı Veli’den öğrendi, zaten Akşemseddin de Hacı Bayram’ın dervişiydi. Nitekim, küçük yaşta tahtı Fatih’e bırakması da bunu destekler, zira Osmanlı’da padişahlar sağken yerine şehzadenin geçmesini kabul etmemişler. Ne var ki, Fatih’in küçük yaşta tahta geçmesi haçlıları iştahlandırmış, meşhur o mektupla Fatih babasının derhal tahta geçmesini istemiş veya emretmiştir. Nihayet, gerçekten taht sırası Fatih’e gelmişti.

Bir insan düşünün 21 yaşında 7 yabancı dil biliyor, farklı milletlerin alfabelerini de biliyor. Zannedildiği gibi Fatih’in bir tane hocası yoktur, Akşemseddin dışında da çok meşhur allemeler kendisine dini eğitim vermiştir. Sadece dini değil, dünya ilmine de meraklı ve vakıftı, o konularda da dersler almaktaydı. Muhammed(sav) hani buyurmuş ya, ilim müminin yitiğidir, nerede olsa alır, işte Fatih bu hadisin gerçek yaşayıcısıdır. Fatih tahta geçti geçmesine ancak, divan denilen bir de danışma heyeti vardı, bu kişilerin fikrini de alıyordu. Devlet işlerini çok titizlikle yönetiyordu. Yani, evliya dua etti uçtu kaçtı değil, aklını kullanan imanı da sağlam biriydi.

Fatih sıradan bir lider değil dedik ya, düşünen uygulayan, aynı zamanda da mucitti. Meşhur surları yıkabilen topların yanında, yürüyen toplar da icat etmişti, gemileri karadan yürütmeyi de fikretmişti. Bilmeyenler için söyleyelim, o zamanlar İstanbul’un fethi imkansız görülüyordu, zira surları yıkacak toplar mevcut değildi, surlar yıkılsa bile zincirlerin aşılması mümkün değildi. İstanbul’un islam eline geçmesi Hristiyan dünyasının mahvı demekti, Doğu Roma yıkılmıştı, imkansız mümkün olmuştu, meşhur Ayasofya artık camiydi, ilk imamı ise müjdelenmiş kumandan Fatih Sultan Mehmet Han idi.

Fatih’in ilme olan alakası ile diğer dinlere verdiği hoşgörüye de bakmak gerekir. İstanbul’un fethinden sonra İstanbul islamın başkenti oldu, bilim adamlarını da Fatih davet edip onlara değer verdi. Yine, meşhur fermanında herkesin inancına göre yaşamasını kimsenin karışmamasını emretti, zira Kuran’a göre de dinde zorlama yasaktır. Fatih’in islamı çok doğru anladığını da görüyoruz. Hacı Bayram Veli’nin güzel dervişi Akşemseddin ile zikirlere de katıldığı olurdu.

Fatih, diğer sultanlar gibi değildi dedik ya çünkü içinde hep bir dolmayan manevi neşve çekim vardı, tahtı tacı gözünde değildi. Hocası Akşemseddin’e derdi ki, hocam beni de dervişliğe al, seninle zikir çekerken aldığım tadı hiçbir şeyden alamıyorum. Akşemseddin ise dervişlikle uğraşıp devlet işlerini aksatacağından bu isteğini reddediyordu, Fatih ise ısrar edemeyip sessiz kalıyordu. Akşemseddin’in vefatından sonra Ebul Vefa hazretlerini de ziyaret ettiği ancak, onun da Fatih’i aynı sebeplerle reddettiği bilinmektedir.

Fatih bu, diğer komutanlardan farklı dedik ya, Ramazan’da fakirlere aş göndertiyordu, getirenler de gizlice bırakırdı rencide etmeden. Fatih, her ne kadar dervişlik yaptırılmasa da Allah dostlarının reisiydi. Neden mi? Benim evliyadan ordum var sözü buna delildir. Onların hayallerinin yetmediği yere gücümüz ulaşır sözü buna kanıttır. Hadiste ki, onu fetheden ordu olarak müjdelenmiş ordu da işte Fatih’in İstanbul’u fethine katılan bu velilerden başka kimdir?

Fatih öyle güzel idareciydi ki, Hristiyanlar bile iyiki de burayı işgal etmiş dediler tıpkı Yahudilerin Muhammed(Sav)in adaletine hayran kaldığı gibi. İslamla birçok kişi tanışıp müşerref oldu, hak dini buldu. Hristiyanlık rüsva oldu.

Fatih’in kardeş katli yasası diye atılan iftiraya gelin bir de bakalım. Fatih bu yasayı çıkarmakta ne kadar da haklıymış, zira ondan sonra kardeşlerin devleti zayıflattığı tarihi gerçeklerdendir. Ayrıca Fatih kardeşlerin katlini devlet ve milletin bekasına bağlı kılmıştır, yoksa ille de öldürülmesi değil tehlike arz etmesi halinde öldürülebileceğini bildirmiştir. Cem Sultan olayına bakarsak dış güçlerin nasıl Osmanlı’ya müdahale etmek istediğini anlarsak hak vereceğiz.

Fatih, adil hükümdar idi. Allah’ın o mahşer günü gölgesinde gölgelendireceği bir sınıf ta adil hükümdarlardır. Fatih, hala yabancı belgesellere konu olan, büyük bir kumandan iken kibirden de uzaktı. 49 yaşında sefer sırasında, bizim de kabul ettiğimiz bir rivayete göre Yahudilerce zehirlenmesiyle genç yaşta vefat etti. Yerine oğlu Beyazıd’ı Veli geçti.

Fatih’in Muhammed(sav)’e olan muhabbeti ise İstanbul’dan bile vazgeçmesine sebepti. Muhammed(sav) dahi demedi mi, kardeşlerimi özlüyorum, sahabi sordu biz kardeşin değil miyiz ya Resulullah(sav), hayır beni görmeden bana inanacak kardeşlerim buyurdu. Değil midiy ki, o muhabbet önce Muhammed(Sav)de halk oldu, sonra Fatih dünyaya gelip mukabele etti. Fatih işte şiirinde şöyle diyordu:

Bu fethi istemem, Mısır’ı istemem, cihanı istemem.

Ben Sultan Fatihim, önündeyim İstanbul’un.
Yakarım bu şehri yüzünde bir tebessüm için.

Yoksa gül yüzünü güldürmeyen sultanlığı istemem, İstanbul’u istemem.

Ben bir garip yunusum, yazdığım sensin, yandığım sen.

Senden gayrı bir aşka ben kalemi istemem, kağıdı istemem.

Ben senin ümmetinim, sensin benim efendim.
Senden gayrı, senden başka efendi istemem, sevgili istemem, istemem…

İşte müjdelenmiş Fatih buydu, şimdi unutulan kıymeti bilinmeyen güzel Fatih.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 196
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

Anadolu kültüründeniz efendim! Merhametli ama kötülüğe karşı keskin kılıncız. İnsanı nedir insan ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster