Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '14

 
Kategori
Futbol
 

Fatih Terim, olası bir Çek yenilgisine hazırlık mı yapıyor?

Fatih Terim, olası bir Çek yenilgisine hazırlık mı yapıyor?
 

Fatih Terim, futbolcunun ruhundan anlar, onu maça çok iyi “motive” eder.

Bu, yıllarca dillerden düşmedi, örnek gösterildi, “yerleşik kanı” oldu. Ancak dün, bu durum, iflas etti. Bunu sağlayan da Fatih Terim’in kendisi oldu. Çünkü Terim, dünkü açıklamalarındaki üslubu ve içeriğiyle bunu ilan etti. Ayrıca, kafa karışıklığı yanında, ne kadar moralsiz olduğunu da gösterdi.

Kafa, bir kez karışmaya;  moral, bozulmaya görsün...

Ekranlara bakanlar, Fatih Terim’i “teslim bayrağını çekmiş komutan” sanırlardı! Oysa o tavır, Fatih Terim’e yakışmazdı. O ki, medyanın “Avrupa Fatihi” övgüleriyle yükselir, el üstünde tutulurken, medyadan memnundu.

Övgüde “abartı” görmeyen Fatih Terim, “eleştiri”de, buna “yergi” de deseniz, aldırmaz, hoşgörülü olmalıydı. Olmalı ki, morale gereksinimi olan futbolcular bundan olumlu yönde etkilensinler.

Oysa Fatih Terim'de moral falan kalmamış. Bu durumda futbolculara moral aşılaması zor. Çünkü “kendi himmete muhtaç bir dede, kime himmet ede” konumunda.

Dünkü Fatih Terim’i, Fatih Terim’e yakıştıran varsa, beri gelsin!.

*****

Bir milli maç öncesi, Fatih Terim böyle olunca, futbolcular nasıl olacak?

Başka maçlarda, maç sonrası “sert” olan Terim, dün tersine bit tavır takınmıştı. İzlanda maçı sonrası, yenilgiyi “rüzgâr”a bağlayan Terim, olasılı bir Çek yenilgisini de, dünkü tavrıyla medyaya, dostlarına yükleyecektir!.

Anlaşılan o!..

Medya, dostlar, moral bozdu; hocalarının moralinin çok bozuk olduğunu gören futbolcuların da ayakları birbirine dolaştı.

Dün “rüzgâr”, bugün ise medya ve dostlar!..

(Futbolcular, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu’na alkışlarla çıkacak, ama  etkisiz kalınca olacaklar belli. Önce kimi futbolculara yüklenmeler... Sonra Fatih Terim’e... Kimi haberlere bozulan, “Siz deli misiniz?” diyen Terim, olası bir aleyhteki tezahürata nasıl bir tepki gösterecek?

Ya da öne geçen golü atan futbolcu, basın tribününe doğru, bir zamanlar Emre’nin yaptığı o “milli hareket”i, Fatih Terim adına çeker mi?)


*****

Fatih Terim, dün “küplere” binmişti?

İşte bunu "niye"si:

“Hakan Çalhanoğlu’nun babası Hüseyin Çalhanoğlu, Hürriyet’e konuştu, 1 yıldır tartışılan silah çekme olayını doğrulayan ilk isim oldu. “Gökhan Töre’nin olduğu takımda oynamayız” diyen ve önceki gün de kadrodan çıkarılan Hakan Çalhanoğlu ile Ömer Toprak’ın durumu tartışılırken, baba Çalhanoğlu Fatih Terim’in olayı bildiği halde çözmediğini söyledi. Terim’den açıklama beklediklerini söyleyen Hüseyin Çalhanoğlu, “Onun çocuğuna silah sıkmaya kalksalar ne olurdu” diye sordu.”

Terim, medyadan kimilerine ateş püskürdü:

“Bakıyorum ki, Allah Allah, yahu arkadaşlar sizde tuhaf bir hastalık var. Kusura bakmayın, olmayanları tenzih ediyorum.  2008 Çek maçından önce anneleri konuşturdunuz.  Siz hasta mısınız? Devamlı babalar ve anneler..  Hatırlayın, Çek maçından önce, gittiniz anneleri konuşturdunuz ve beyanat verdirdiniz, 'Oğlumu oynatmıyor' diye. Bu sefer de bir babayı çıkarıyorsunuz. Antrenör babasını çıkarır öğütlersiniz.”

“Siz hasta mısınız?” dediği medya mensuplarının milli futbolculara verdiği “zarar”ı da açıkladı:

“Bu kadar eksiğimiz var iken bir eksik daha koydunuz. Sadece bacak yaralanmaları olmuyor bu milli takımda. Ruh yaralanmaları da oluyor. İnsanların ruhunu da sakatlıyorsunuz. Gökhan Töre diye biri kalmadı burada. O kadar neşeyle geldi; şu anki ruh halinden memnun değiliz.”

Dedik ya, dün “rüzgâr”, bugün ise medya ve dostlar!..

*****

Terim, anlaşılan o ki, eski gücünü yitirmiş. Kendisi bunun farkında olmasa bile, görüntü onu gösteriyor.

Fatih Terim’in dinlenmeye, morale gereksinimi var.

Fatih Terim diyor ki:

“Tanrım beni dostlarımdan korusun. Ben düşmanlarıma hazırlıklıyım zaten.”

Fatih Terim, dostlarına niye kırgın?

“Gidiyoruz, ‘Gelin’ diye bağırıyorsunuz. Geliyoruz, gitmem için ne lazımsa yapıyorsunuz.”

Fatih Terim diyor ki:

“Beni fiziken, surat olarak, huy olarak sevmeyebilirsiniz.”

Bütün bunlar, Terim’in ruhsal yönden bir sıkıntıda olduğunu gösteriyor.

Dedik ya, dün “rüzgâr”, bugün ise medya ve dostlar!..

*****

Hiç gereği yokken, önemli bir maç öncesi, “parça tesirli bomba” misali açıklamalar yapmanın altında neler yatar ki?

Kafası karışık, morale gereksinimi olan Fatih Terim, futbolcularını maça nasıl hazırlayacak?

Futbolcularını “Aslanlarım” diye sahaya süren Terim’e, futbolcuları “Aslan hocam” diye moral verebilirler mi?

Son söz:

Hocalarının morali bozuk da olsa, futbolcuların, “iki kişilik” oynamaları, izleyenleri memnun edecek bir futbol göstermeleri, iyi bir sonuç almaları dileğiyle...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut Çelik; Hocam, insana sormazlar mı bu sözlerin günü saati bu toplantıya mı denk geldi.Hadiselerin olduğu neredeyse bir yıl oldu.Onlar hep yaparlar, söylerler,yakıştırırlar, araya da bazı ütülü sözler sıkıştırırlar.Onların ömrü böyle gözleri boyamak ve dikkatleri başka yöne çekmekle geçmiştir.Nasıl olsa geleceğin TFF Başkanı olacaklar. Onları eleştirmek hiç kimsenin haddi değildir.Onlar hep takdiri edilmeye puf, puf edilmeye layıktır.Gözler, bakışlar hiç de iç dünyadakileri seyretmiyor.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 10.10.2014 13:36
Cevap :
Mehmet Bey... Hep övgüye alışmış olanlar, sıradan eleştirilere tepki gösteriyorlar. Kimi takımlar galip gelir, parsayı teknik direktör toplar, yetmedi yöneticilerden kendileri pay biçerler. Yenilgi olur, suçlu futbolcular, birileri olur. Ama Fatih Terim'e gelince işin rengi değişir. Bütün galibiyetler onun hanesi yazılır, yenilgiler asla!.. Medyada kimi kalem erbabı bu kafada. Başarıya konan "hezimet"i başkasına yükleyemez. Başarı yollarını araıp bulmak, teknik adamın işidir, görevidir. Fatih Terim, maç öncesi gereksiz sözlerle takımın moralini bozmuştur. Saygılar, selam.  11.10.2014 15:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2181
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster