Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
102
 

Fatih Terim ve futbol camiasının adalet anlayışı

Fatih Terim ve futbol camiasının adalet anlayışı
 

Türk futbolunda bir Fatih Terim gerçeği var. Akıllı adam. Karizmatik, futbolu biliyor, futbolcuya nasıl gaz vereceğini biliyor, cesur hamlelerle maç kazanabilecek kadar kendine güveniyor.

Bütün bunların yanında, saha kenarında alnındaki kanı silmeden futbolcuları gaza gelsin diye endam edecek kadar, sakatlıktan sonra topu taca atan takımına centilmenliği bir kenara itip  "Niye baskı yapmıyorsunuz?" diyecek kadar, gazetecilere öyle ya da böyle şeyini gösterecek kadar, futbolcusuna da hakemi yanıltmaya yönelik hareketleri ve işin bütün inceliklerini! yapma serbestisini tanıyacak kadar da bu işlerin piridir Fatih Terim!

Evet, Fatih Terim  bütün artılarının yanı sıra tüm bencilliği ile "kazanmak için her yol mübahtır" düsturunu kendine rehber edinmiş vaziyette. Bu yolda ilerlerken de Ülkemizdeki futbolun Federasyonundan, medyasına, hakeminden, seyircisine kadar tüm unsurlarına  -bir yerlerin de desteği ile-  tabiri caizse parmak takmış oynatmakta! Nasıl mı?

Federasyon'a verdiği ültimatomla, rahatsız olduğu akreditasyon kartlarının  takma zorunluluğunu kaldırtan Terim, Şampiyonluk maçı öncesi verilen cezasını da erteletti. Ettiği küfürler ve +18'lik gösterileri içinse Federasyon sanırım,  "bize demedi ya önemli değil" diyerek arkasını döndü.

Medyaya  malum yerini  işaret edip, "siz bunu çekin" dedikten sonra "ben yanlış anlaşıldım, yapsaydım yaptım derdim, korkum mu var" tarzındaki açıklamaları kabul gördü.  Ettiği küfürler görüntülere yansıyınca "Fatih Terim'dir sever de, söver de" savunması geliştirilerek, işin Federasyona intikalinin önüne geçmek için bir güzel sönümleme yapıldı.

Mevzunun daha iyi anlaşılabilmesi için, ya da Fatih Terim'i eleştirmem hasebiyle bana kızanlar için bir parantez açayım ve sık yaptığım bir karşılaştırmaya tekrar başvurayım: Aynı davranış ve küfürleri Aykut Kocaman yapsaydı, Aziz Yıldırım'dan bu tür küfürler duyulsaydı kaç dizi spor programı yapılırdı bir düşünelim. Kesin Erman Toroğlu uygulamalı anlatır, Fenerbahçe'nin aleyhine "pireyi deve yapma programları" günlerce bu ifadeleri zumlayarak tekrar ederdi.

Fatih Terim Galatasaray medyasının desteğiyle dokunulmaz, ulaşılmaz, hatadan münezzeh! bir tabu haline getiriliyor. Öyle ki hakemlerin Galatasaray aleyhine verecekleri kararlarda Fatih Terim'in büyüklüğüne kapıldıkları su götürmez bir gerçek halini aldı. İşin garibi önceleri Aziz Yıldırım'ı bu sebepten eleştirenler ve yanlış yaptığını beyan edenler, şimdi Fatih Terim'i kusursuz göstermeye çalışmakta.

Daha önce de bahsetmiştim; Şike sürecinden sonra futbolda Galatasaray iktidara geldi. Ancak, ( bu tür davranışlar şimdi birilerinin hoşuna gitse de) Galatasaray'ı o iktidardan indirecek tek unsur Fatih Terim'in pervasızlıkları olacaktır. Eleştiriye bu kadar sert tepki veren zatların son zararları, kendilerine olmuştur.

Hep hatırlattığımı tekrarlamak zorunda hissediyorum. Adalet birgün hepimize lazım olacak. Haksızlık, bize yapılmıyorsa hak olarak görülmemeli, hele hele hoşumuza hiç gitmemeli. Belki pek ilgili değil ama  en sevdiğim sözlerden birini yazmak istedim.

“Naziler önce komünistleri tutukladılar; Komünist değilim diye ses çıkarmadım.

Sonra Yahudileri tutukladılar, Yahudi değilim dedim, sesimi çıkarmadım.

...Sosyal demokratları tutukladılar, savunmak bana mı kaldı dedim yine sesimi çıkarmadım.

Bir gün sıra bana geldiğinde etrafımda tutuklanmama ses çıkartacak kimse kalmamıştı."  BERTOLT BRECHT -(Alman Tiyatro yazarı)

Futboldaki haksızlıklara ses çıkarmayı bırakın, alkış tutanlar var. Futbolumuzun özelinde Ülkemizin en büyük ihtiyacı, muhalefet  ve yanlışı haykırarak söyleyenler. İşte bunlara tahammül ettiğimiz zaman, sanırım bazı şeylerin üstesinden gelmiş olacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 164
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 657
Kayıt tarihi
: 21.10.10
 
 

İnşaat Mühendisiyim, olaylara anlık değil öncesi ve sonrasıyla bakmaya çaba gösteririm. Dağ havas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster