Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '14

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
40
 

Fatih Terim yalnız konuşur,iş yapma dönemi çoktan bitmiş

FTerim, milli takım direktörü olarak yüklendiği misyonda işini en iyi olarak yapabileceğini söylüyor. İyide neden bu ana kadar yapmadın? Avrupa Şampiyonasına gitmek için bütün maçları kazanmak gerektiğini söylüyor. Bunu yapabilecek gücümüz var ama yapamazsak da bu herşeyin sonu demek değildir diyor. Konuşuyor ve kimseyide konuşturmuyor Terim. Hayal taciri gibi geleceğe yönelik pozitif mesajlar vermeye çalışırken benim yanlışlarıma bakmayın der havasında. 

Öncelikle milli takım bu gruptan çıkamazsa, ki çıkma şansının olmadığını en iyi gören kendisi. O görevde kalıp bu milletin 3,5 milyon euro/ yıl parasını almak hakkını kendinde nasıl görecek kime ne anlatacak. Bu herkesin kabul ettiği onursuz bir davranış. İstikrar kelimesini nasıl kullanacak? Abdullah Avcı bu kelimeyi bilmiyor mu?

Futbolda her şey olabilir. Ancak çalışmamak meslek ilkelerini yok saymak olmaz. Başaramadığı bir işi yapma isteğini açıklamak da olmaz. Bu göreve onu getiren insanları yok saymak demekdir bu. Onların yaptığı hatayı yüzüne vurmak olur. Bir çok şey olurda pozitif söylenecek tek kelime olmaz. 

Milli Takım söylenenlerin tersine iyi oyuncu kadrosuna sahip. Bu takımda her bölgede piyasa değeri yüksek bir çok oyuncu var. Örneğin Arda 40 milyon euro değeri var. 12 milyon euro bedelle satıldı. GS de 5,5 milyon euro verip almadığı Hakan Çalhanoğlu var ki 13,5 milyon euro ya Bruma aldı Terim. Hakan bu yıl 11,5 milyon euro ya satıldı. Caner var Gökhan Töre ve Gökhan Gönül var. Burak Yılmaz var. Mevlüt Erdinç var. Bir çok takımın almak istediği önemli oyuncular var. Bu takımın başarılı olması için gerekli oyuncu kadrosu var. Ve bu kadro Dünya FIFA sıralamasında ilk üç ülkeden sonraki bir çok ülkeden daha zengin. İsviçre, Belçika yada Bosna Hersek ile Hırvatistan yada Avusturya,İsveç,Macaristan,Romanya Yunanistan say sayabildiğin kadar bir çok ülkeden daha iyi bizim kadromuz. Dünya da ise daha çok fazla ülkeden daha iyi oyuncu kadro var milli takımımız için oynayabilecek. Hatta bu ülkeden çok rahat finallere gidecek üç dört milli takım çıkarda TD bir takımı finallere taşıyamıyor. 

Neden başarısız oluyoruz sorusunun tek yanıtı Fatih Terim. O görevinin kendi çıkarları doğrultusunda sürdürmekte katı kararlı. Oyuncu seçimlerinde asla objektif değil. Takımiçinde rekabet ortamı yaratmak ve buradan başarı elde etmek gibi bir ideal taşımıyor. Ona iyi davranacak söylediklerini dinleyecek ve ona itiraz etmeyecek oyuncular onun sevdikleri. Hatta onun için basın tribününe el ile küfür eden Emre Belezoğlu karakterindeki oyuncular çok değerli. Emre'nin bu küfürünü nasıl içine sindiriyor bu insanlar hayret etmeyenler, nasıl insan acaba?

Silah çekme olayında takındığı aymaz tavır ve oyuncu seçiminde gösterdiği ilkesizlik takımın içindeki havayı bozmuştur. Bu yanlışlar bizim göredüğümüz ve buzdağının üzeridir. Terim tavırları ile oyuncuların kimyasını bozacak başka birçok hatası olduğunu söylemek kehanet gerektirmez. Zaten bu düşünceki FTerim bir maç sonunda " BU TAKIM BENİM, BEN SEÇTİM BEN OYNATIYORUM" ifadesi ile ortaya koymuştur. Bu takımın kimin olduğunu anlayamayacak düzeyde birinin orada oturuyor olması vahşet ötesi bir ifadedir. Brezilya maçından sonra bu takımı izlettirdiğimiz için mutluyuz demesi gaflet ifadesidir. Yahu 3 milyon euroyu veren herkes Brezilya yı izlettirir. Avusturya üstelik bu paranın yarısına Brezilya ile oynamış ve maç bizdeki gibi 0-4 değil 1-2 bitmiştir.

Bir insan, nitelikli adam gibi insan ise gururu ve egosu küçülür. FTerimde agresif, kavgacı kaostan beslenen ve asla yöneticilik vasfı taşımayan insandır. Bu nedenle GS de çalıştığı üç başkan ilede kavga ederek görevi bırakmış ve İtalya da görev yaptığı iki sezon içinde 7 ay çalışabilmiş ve yine yaşadığı kavga ile işine son verilmiştir.

Milli Takımda en uzun süre çalışan TD olmuş ve en büyük başarısızlıklar onun çalışma dönemlerinde yaşanmıştır. İsviçre ile oynanan eleme maçlarında da yaşattığı nahoş hadiseler sonunda anne eteğine saklanan yaramazlar gibi ortaya çıkma cesareti ve erkekliği gösterememiştir. Dik duran ve eğilmeyen TD kendini güzel kelimeler ile anlatıyor ama insanları aldatmaktan başka bir yol çizemiyor.

Ülkemizde futbol alanlarında terör var. Bir çok olumsuzluk yaşıyoruz ve hesapta çözüm yok. Sorun ne diye soran yok. Sorun insanların renklerine bağlılığı ve gözlerini kapamaları. Bu en başta FTerim in görevde kalıp bu piyasadan ekmek yemesinin nedeni. Ve bu ülkenin imkanları zamanı yok oluyor. Fatih Terim bu ülkenin imkanlarını tüketiyor.  

Biz Türkiye'de daha nitelikli insanları çalışır görmeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 179
Kayıt tarihi
: 08.09.09
 
 

01.04.1956 doğumluyum. İnsanca yaşamın en önemli değer olduguna inanırım. Paylaşmanın önemine ina..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster