Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '13

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
66
 

Fatih Terim

Fatih Terim
 

TERİM


Bazen sevinçlerimizi veya üzüntülerimizi çok abartıyoruz. Niye bu kadar çılgınca seviniyoruz ya da niye bu kadar hırçınca üzülüyoruz? Geçen yıl ki Galatasaray şampiyonluğunda aynen şöyle yazmıştım: 

“Bizleri bu seviyeye getiren 100 metre uzunluğundaki çimli sahalarda deli gibi koşan 11’li oyuncular mı yoksa o 11’lerin kazandığı milyonlar mı? Beni o gece bulutların üstüne çıkaran Necati’nin hırsı mıydı yoksa Fatih Terim’in duruşu muydu? Haftada 5 kez idman yapan bu terli oyunculara niye bu kadar aşığız?”
 
Bu sorunun cevabı var mı, inanın bilmiyorum.
 
Dün gece maçı izlerken yaptığım hareketleri tekrar düşündüm. Heyecanım tavan yapmıştı ve inanmıştım kazanacağımıza…
 
57. dakika ile 74. dakika arasında 3 gol attı Galatasaray. Dünyanın en büyük takımına ve marka değeri 1.451 milyar euro olan bir takıma Fatih Terim’in öğrencileri 15 dakikada 3 gol attı. 
 
İşte o dün geceki ruh halimin sebebi buydu. 45 ülkede canlı yayınlanan bir maça tepkisiz kalmak çok çok zor. Dünyanın en büyük teknik direktörü “Korktum” diyor. 5 gol yemekten korkuyor Jose Mourinho. Yıllık 500 milyon Euro’luk takımdan bahsediyoruz. Sadece “adidas” ile yapılan anlaşma 40 milyon dolar…
 
Olayı rakamlara dökmemin sebebi, Fatih Terim’in başarısını yok sayanlar içindir. Onun yaptığı hareketleri tasvip etmiyorum ama Fatih Terim’i bitirme kampanyasına dalanlara sesleniyorum: Bu hem matematiksel, hem yönetimsel hem de duygusal bir başarıdır. Başarının her boyutunu bize hissettirmiştir Fatih Terim.
 
Televizyon ekranlarından “edepsizliği” bir üstünlük gibi görenler ve yıllarca o ekranlarda bağırmayı ve insanlara çok kolay iftira atmayı bir “başarı” olarak görenler,  bu üstün başarıları hasetle karşılar. 
 
Bu tür “başarılı ama aslında başarısız” insanlar hep kaybetmiştir.
 
Allah Fatih Terim’den razı olsun. En azından bana güzel bir gece yaşattı.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başarılı insanlar kıskanılır.. Bizim toplumumuzda, özellikle son 20 yılda ortaya çıkan "Başarılı olana yetişmeye çalışma, onu aşağı indirmeye çalış" mantığı futbolda da var.. Terim'in ve Galatasaray'ın yaptıklarını hayal güçlerinin dahili belleklerine bile sığdıramayanlar, onu aşağı çekmek için didinip duracaklardır. Ve olay günü Terim'in sadece 1 cümlesi tamamen doğru ve olması gereken cümledir: "Sezon sonu ayrılmayı düşünüyordum ama, artık hiçbir yere gitmiyorum" cümlesi..

Kemal Taşan 
 12.04.2013 11:44
 

Kesinlikle haklısınız. Galatasaray'ın başarısında Fatih TERİM'deki bu duygusallığın ve hırsın çok etkisi var. O futbolcuların öncelikle kalplerine yerleşmiş bu nedenle de motivasyonu hep yüksek tutabilen bir direktör.Ancak, meyveli ağacın taşlandığı gibi, çekemezliklerin de odağında. Her halukarda, gerek günlük hayatta gerekse sporda küfür ve şiddete karşıyım tabii ki o ayrı bir konu.

beyazışık 
 11.04.2013 20:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 21.12.09
 
 

1979 Malatya doğumluyum... Evreni kendi gözlüğümden (0,50-0,75) görmeye çalışan bir yazarım... Dü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster