Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
11020
 

Fatmagül’ün suçu ve dizinin çekim yeri...

Fatmagül’ün suçu ve dizinin çekim yeri...
 

Fatmagül'ün suçu ya da dramı umurumuzda mı, yoksa baş roldeki Beren Saat'in zor durumu mu ilgi çekti


“Fatmagül’ün suçu ne?” dizisi, Ay Yapım’ın önceki dizisi “Aşkı Memnu”da olduğu gibi rayting rekoruyla işe başladı. Yıllar önce tıpkı Hülya Avşar’ın canlandırdığı tecavüz sahnesi gibi, Beren Saat’in canlandırdığı kötü anlar en çok ilgi çeken sahneler oldu. İnternette izlenme, Twitter’de yorum rekorları kırıyor. Fatmagül’ün suçu nedir, tartışılıyor.  

Dizide vurgulanmak istenen aslında zengin-fakir ikileminde üstün konumdakilerin fırsatını bulduğunda fakirin en değerli varlığı saydığı namusuna dahi halel getirip sonra da kolayca adaletten sıyırabildiği yönünde. “Zengin arabasını dağdan aşırır, fakir düz yolda yönünü şaşırır” halk deyişininin bir anlatımı bana göre. Ayrıca namus üzerine nisbeten aydın sayılabilecek bir sahil kasabasında bile oluşabilen mahalle baskısının, suçlanma duygusunun etkileri de gündeme getiriliyor.  

“Bu namustur künyemize kazınmış, bu da sabır, ağulardan süzülmüş” demiş şair Ahmet Arif.  

Bir gaspa, darpa, zorbalık ve hırsızlığa karşı bile namus söz konusu olunca “lekelenme” gözüyle bakmasına toplumsal bir eleştiri.  

Olayın faili zübbe gençler yüzde yüz suçlular. Onları bir kenara koyarsak, Fatmagül’ün tehlikeden korunma adına hataları olabilir mi?  

Bana göre Fatmagül’ün suçu biraz zamanlamadır. Olay gecenin daha aydınlanmayan sabahında meydana gelmiştir.  

Bulunmaması gereken bir yerdedir. Üstelik yalnız.  

Biraz şanssızlığın kurbanı olmuştur. Belki defalarca geçip güvenliğini kanıtladığı yörede, bu kez sarhoş kent çakallarının saldırısına uğramıştır.Kötü ve denk geliş.  

Biraz da aile disiplinini çiğnemek, aykırı davranmaktır. Sonunda kazaya uğramıştır.  

Böylesi olaylarda delil olmasın diye bir de cinayetin eklendiği haberlerini okuyoruz. Bu anlamda “şanslıdır”bile diyebiliriz.  

Kısaca, aykırı bir harekette yanlış yerde, yanlış zamanlamayla bulunduğunu söyleyebiliriz..Yaşantımıza tesir eden çok önemli bir etkendir bunlar.  

Dizide zengin yoksul ilişkisinde gücün ezici etkisi vurgulandıktan başka, toplumun namus değer yargılarının etkisi, bu yönde lekelenmenin genç bir kadının yaşamı ve ruhsal yapıları nasıl etkilediği anlatılıyor. Bu yönden mesajı önemli. Fakat bu arada tecavüz sahnesinin izlenme rekorları kırması, özellikle güzel kadınlara bu zorbalığın uygulanmasının çekiciliği yönünden toplumsal fanteziler adına düşündürücü.  

Niçin meraklıyız bu sahnelere? Senaryo gereği nasılsa tecavüz kaçınılmaz diye bizler mi zevk almaya bakıyoruz?  

Ayrıca tecavüze uğrayanın yaşadığı azap vurgulanırken, tecavüzcü gençlerin cezadan yırtması pek iyi örnek oluşturmuyor.  

Bu arada eminim dizideki güzel manzaralar, doğal ortam çok ilgi çekmiş, izleyenleri meraklandırmıştır. Çekim alanları Çeşme yakınları. Yönetmen Hilal Saral, tecavüz sahnelerini bu sahneleri Çeşme’de ıssız bir koyda 7 ayrı planda çektiklerini söylemiş. Çeşme zaten zirvede turizm beldelerinden biri. Doğrusu adı turizmde yükselmemiş bir beldede çekilip dizinin turizme de hizmet etmesini dilerdim. Şimdi Çeşme’ye akın daha da fazlalaşıp oradaki fiyatları yükseltebilir. Fatma gülemedi ama dizi ekibi, yayıncısı ile Çeşme'de gülecek.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 25540
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, Gazetecilik Halkla İlişkiler Radyo-TV bölümü mezunuyum.. Kamuda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster