Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mayıs '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
358
 

Fatura İslam'a değil siyaset dini'ne kesilmeli!!!

Sayın Başbakan’nımız geçenlerde “Kimse faturayı İslam’a kesemez” diye bir kelam etti ve dedi ki “"Kadına, erkeğe doğumundan ölümüne kadar bilimi emreden bir dinin mensuplarıyız. Akıl, ilim, düşünce; bunların üçü bir arada zaten zikredilmiş. Bizler Müslüman olarak bunu yerine getiremiyorsak, kimse kalkıp bunun faturasını bu medeniyete, bu inanca kesemez”…

Bu sözlerin altına imza atıyorum ama bugün Müslüman ülkelerin dünyadaki durumuna bakınca “Pekiyi Neden?” sorusu aklıma takılıyor. Hele bir de dünyadaki bazı Müzlüman Arap ülkelerine hayranlıkla bakanları gördükçe aklıma hep “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak” sözü geliyor…Gelin bu konuyu sayısal verilerle, gerçeklerle irdeleyelim…

Birleşmiş Milletler’in en son kayıtlarına göre dünyada devlet olarak tanımlanan 192 devlet bulunmaktadır. Yine nüfus kategorisine göre dinsel inanışlar çoğunlukla Hindu, Budist, Hıristiyan, Yahudi ve Müslümanlar’dan oluşmaktadır. Dine inanmayan ve/veya farklı yöresel inançlara sahip ülkelerde vardır. Tüm bunların içinde Müslüman ülkelerin adedi 57’dir.

Dünya nüfusu 7 milyar civarındadır ve bunun 2 milyarı Müslüman’dır. Yani dünya nüfusunun yaklaşık %28.5’u Müslüman’dır. Türkiye dışında hiçbir Müslüman ülkede demokrasinin esamesi bile okunmaz. Hemen büyük çoğunluğu totaliter rejimlerle yönetilmektedirler ve başta da İslam’ı arkalarına alarak hüküm sürenler vardır. Bu zümre Allah’ın bağışladığı dünyanın en zengin doğal kaynaklarına sahip Müslüman ülkelerde milyarlarca dolara hükmetmektedir. Öte yandan bu ülkelerin büyük çoğunluğu fakirlik zincirini kıramamış, sefalet içinde yaşamaktadır.

Bu ülkeler içinde ilk 10’da yer alanlara arasında başı dünyadaki en büyük 17. ekonomisiyle Türkiye çekmektedir. Daha sonra ise sırasıyla Endonezya, S. Arabistan, İran, Arap Emirlikleri gelmektedir. İlk 50’den sonra ise Mısır gelir.

Şimdi gelelim sadede tüm Müslüman ülkelerin nüfusu 2 milyar ve GSMH’sı 2.9 trilyon USD’dir ve inanamayacaksınız ama bu 80 milyonluk bir Almanya etmemektedir. Bu arada hani şimdilerde eleştirmenin hep moda olduğu Türkiye Cumhuriyeti ise Müslüman ülkeler içinde %4’lük nüfusa karşılık Müslüman ülkelerin GSMH’nın %14’üne sahiptir.

Türkiye’nin aradan sıyrılmasının nedeni Mustafa Kemal Atatürk’ün Batı standartlarını aşan bir vizyonla, Anadolu insanının önünü açmasına; aklı ve bilimi gelişmenin en önemli aracı yapmasına, tornacı çocuklarına, taka reisi çocuklarına "fırsat eşitliği" sağlamasına borçludur.

Pekiyi, Müslüman ülkelerin bu duruma düşülmesinde fatura İslam’a kesilebilir mi? Tabii ki Hayır!

Sorun çok daha derindedir. Sorunun kaynağı, Kur'an'ı esas alan İslam Dininin 14. yüzyıla kadar bilimde, felsefede, tıp ve diğer alanlarda öncü olduğu, ancak İmam Gazali ile birlikte tüm bu ilerlemenin durduğu, insanlara "düşünmemenin" doğru olduğunun mezhep imamları tarafından aşılanmaya başlandığı ve İslam'da tarikatlar tarafından hurafelerin, hadis uydurmalarının, kadınların "eksik" olarak tanımlanmasının doruğa çıktığı ve bugünlere gelindiğidir. İslam’ın siyasi bir araç haline getirilmesidir. Bizler bundan Atatürk’ün başlattığı aydınlanma ile sıyrılmıştık. Bakın Atatürk ne demişti;

<ı>İslam dinini, asırlardan beri sürdürüle gelen alışagelmiş bir siyaset vasıtası olmaktan uzaklaştırmak ve yüceltmek gereğini görüyoruz. Mukaddes ve ilahi inançlarımızı ve vicdani değerlerimizi karanlık ve kararsız her türlü menfaat ve ihtiraslara görüntü sahnesi olan siyasetten ve siyasetin bütün bölümlerinden, bir an evvel kesin bir biçimde kurtarmak, milletin dünyevi ve uhrevi saadetinin emretiği bir mecburiyettir. Ancak bu surette İslam dinin yüceliği belli olur.

Bugünlerde ülkemizde ve diğer tüm Müslüman ülkelerde görüldüğü üzere bu yaklaşımdan sapılmıştır. Din siyasete ve kişisel çıkarlara alet edilmektedir. Bunda şaşılacak bir şey de yoktur aslında çünkü amaç yaratılan Siyaset Dini'ni kullanarak topluma hükmetmek, sömürmek ve rant sağlamaktır...Başka bir şey değil...!!!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Karanlık Saçan Ampül ve Ampülcüler"'in de yaptığı Siyaset Dini ile sömürüdür. Oy için dağıtılan makarna paketlerinden, torba kömürlerden herşey bellidir.

turgenyev 
 26.05.2008 22:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 166
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 573
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

Tarsus Amerikan Lisesi (1984) O.D.T.Ü - İnşaat Müh. (1989) SUNY at Buffalo - Yüksek Lisans (1992) 19..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster