Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
271
 

Faturayı neden hep çalışanlar öder?

Faturayı neden hep çalışanlar öder?
 

Son günlerde basında, iş çevrelerinde krizin büyüklüğü ve krizin derinliği, başı ve sonu hakkında inanılmaz negatif bilgi bombardımanı var.

Krizi ekonomi bilimi açısından değerlendirmeyeceğim. Nasıl olsa bu işi yapan, olay gerçekleştikten sonra o olayın neden gerçekleştiği konusundan ahkam kesen binlerce ekonomist var.

Ben işin başka bir boyutunu irdeleyeceğim. Bu kriz ortaya çıkar çıkmaz ilk olarak işçilik kalemleri göze batmaya başladı. Refah yılları olduğunu şimdi anladığımız 1990-2007 yılları arasında ise bizim en önemli rekabet avantajımızın " ucuz işçilik" olduğu herkes tarafından dile getiriliyordu. Hatta 2000'li yıllardan sonra bizim önemli rekabet avantajımız "nitelikli ucuz işçilik" olarak tanımlanmaya başladı. Yani hem ucuz hem de eğitimli, nitelikli ve genç bir işgücüne sahip olduğumuz belirtiliyordu.

Refah yılları dediğimiz sürelerde işçilik masrafları enflasyon oranında ( rekabet avantajımızı korumak için) artarken fiyatlar ise enflasyonu katlayarak arttı. Bizim fedakar çalışanımız her seferinde kaybetti. Bu refah günlerinde hep kaybeden çalışana şimdi krizin adını duyar duymaz bir de işten çıkarma veya ücretsiz izin cezası kesiliyor. Sizce bu adilmidir?

Çalışan emeğini belli bir süre için belli bir fiyata satan kişidir. Bu konunun işverenin lütfuyla hiç bir alakası yoktur. Şimdi neden sadece çalışandan hizmet bedelini artırmaması veya hizmet bedelini sıfırlanması isteniyor? Neden işverenler çalışandan bu isteklerini bu kadar rahat talep ederken kar marjlarından aynı oranda fedakarlık yapmaya yanaşmıyor? Neden Yönetim Kurulu Başkanı, CEO, Yönetim Kurulu Üyesi, İcra Komitesi Başı gibi fiyakalı isimlerin bol sıfırlı kazançlarla çalıştıkları dönemlerde yaptıkları hataların, hırslarına kapılıp oynadıkları bilançoların cezası çalışanlara kesiliyor? Nerede Verimlilik kavramları? Nerede Innovasyon konferansları? Nerede Marka Değerleri? Nerede Risk Yönetimleri? Nerede ödenmeyen vergiler?Bunları konuşmak yerine küçülelim, çalışan kıyımına gidelim. Yazık...

Çalışan tanımından sadece işçileri anlamamalıyız. Onların içinde beyaz yakalılar, yıllarca dirsek çürütmüş müdürlerde var. Etrafınızda dikkat edin kim iş yapabiliyor? Herkes biletinin ne zaman kesileceğini düşünüyor. Bu moral motivasyonla kim iş yapabilir? Yazık değil mi bunca işgücüne, yazık değil mi bunca zaman kaybına...

Geçen sene bu zamanlarda herkes petrol fiyatı şu seviyelere çekilse, dolar şu kadar artsa, hammadde fiyatları şu kadar düşşe ne kadar çok fon yaratırdık diye hayaller kuruyordu. Beyler girdi fiyatları şimdi hayallerimizinde altında. Ama kriz var diye kimse iş yapmıyor. Kimse fiyatını düşürmek istemiyor.

Bu kadar sözü edilen otomotiv, kaportadaki saçı hintli firmalardan en ucuza alıyordu, içindeki aksamı Çinden geliyordu sadece ismi lüks ve kalitesi o lüks markanın garantisi altında olduğu için Çinli arabanın 10-15 katı fiyatla satılıyordu. Çalışanlarının maaşlarını sıfırlayan firmalar, siz bu arabaları şimdi çinli arabanın sadece 3 katı fiyatına satmayı neden düşünmüyorsunuz? Herkes fiyatını indirdi. Patronlar sizler fiyatınızı neden indirmiyorsunuz?

Bu insanlara harcanan eğitim masrafını zamanın karşılığını kim ödeyecek? Neden samimiyetsiz bir şekilde ağlayarak elinizdeki nakitle zenginliğinize zenginlik katmak yerine topyekün ayağa kalkalım Türkiye bu krizden SÜPERGÜÇ olarak çıksın demiyorsunuz? Almanya, Japonya bizden çok mu farklıydı? Petrol mü fışkırıyordu bu ülkelerden? Hayır sadece çalıştılar, çalıştılar ve adil bir şekilde paylaştılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 3646
Kayıt tarihi
: 16.06.08
 
 

Türkiye'nin en büyük 350 firması arasında yer alan ve Türkiye'nin önemli ihracatçıları arasında yer ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster