Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
40
 

Fazıl Bayraktar’ın Mektuplarından

Fazıl Bayraktar’ın  Mektuplarından
 

Emekli General Fazıl Bayraktar


Ünal Şöhret Dirlik

Kalemi elinden hiç düşmeyen bir generaldir Fazıl Bayraktar. Şiirleri enfes, hikâyeleri çok güzeldir. Hele mektuplarının her biri birer sanat eseri ve en güzel mektup örnekleridir. Dr. Eyup Akman’ın hazırladığı “Fazıl Bayraktar Paşa’nın Mektupları” okunası, örnek alınası bir kitap olmuş. ”Bana Gelen Mektuplar” başlıklı bir kaç tane yazım yayınlanmıştı dergilerde. Fazıl  Bayraktar’ın mektuplarını öne aldım hep.

320 sayfalık kitabın içeriğinde 24 Mektup var.

Giriş bölümü şöyle:
Sözbaşı
Fazıl Bayraktar Kimdir?
Türk edebiyatında Mektup Türü ve Fazıl Bayraktar’ın  Mektupları Üzerine, Mektuba Dair ve 24 yazara yazılmış 24 mektup. Okuyun bu güzel mektupları, ders olarak kitaplara girecek mektuplar bunlar.

Gazi Kitabevi tarafından  dizilip basılan eser 2011 yılında yayınlanmıştır. Yayınevini ve Fazıl Bayraktar’ı kutluyorum. Birisi sizden güzel bir mektup örneği isterse “Fazıl Bayraktar’ın Mektupları”nı hiç çekinmeden verebilirsinz. En güzel,  ders kitaplarına alınması gereken mektup örnekleri bunlar.

Bu arada 197. Sayfada Fazıl Paşa’nın bana da bir mektubu var. O mektubu bloguma alıyorum. Teşekkür ediyorum sevgili Bayraktar'a..

85-

İzmir, 27.12.2006

"Azizim, muhteremim, Ünal Bey Kardeşim (109*)

Kapak kompozisyonu güzel, içeriği güzel, adı güzel kitabınız ”Yüz Gülümlüğü” elimin altında, gözümün önünde. Şu sıralar, Rauf Orbay’ın “Cehennem Değirmeni” siyasi hatıratını okuyorum. Yorulunca, kitabınızı açıyor, bir iki fıkra okumak suretiyle hem dinleniyor, hem de keyifleniyorum.

Ne güzel isim bulmuşsunuz kitabınıza. Çok gülen ve gülümseyen bir insan değilim aslında. Kitabınız abus suratımın coğrafyasını değiştirdi;yüzümdeki münhaniler feleğini şaşırdı. Güleç bir fizyonomi çıktı ortaya. Fıkraların çoğuna güldüm; Hem de seslice güldüm. Sizi de güldürenler çok olsun.

Fıkraların intihal olmaması, bizatihi yaşayanlardan dinlenmesi; zaman, mekan, râvi isimlerinin belirtilmesi, yöresel deyimlerin abartılmadan sevimli bir üslupla  kullanılması, günün birinde unutulup gidecek hiç duyulmamış folklorik esprilerin yazılı belge olarak Fethiye kültür tarihine  mâl edilmiş olması kitabın değerine değer katıyor.

“Alaman Rodos’a Top Atmadan Önce Geldim”le başladım gülmeye, “Bu Binayı Sen mi Yaptırdın”la, Dağın Ayısı Gelmiş” ile devam ettim. Eşref Paşa’nın Kuşları” ve Gıllici’nin Döndü hikaye konusu olacak güzellikte fıkralar. İyisi çooook, kötüsü yok...

Kitabın sonuna eklediğiniz lügatçe güzel olmuş.

Yorulmaz bir gayretle Fethiye Kültürüne altın değerinde eserler kazandırıyorsunuz. Size gıpta etmemek mümkün değil.

Samimi tebrik ve takdirlerimi,nâzik hatırlayışınız için teşekkürlerimi sunar, bu vesile ile bayramınızı ve yeni yılınızı kutlarım, aziz kardeşim."

Fazlı Bayraktar

"Daha güzel bir yıla ulaşmak ümidiyle
Takvim yapraklarını koparıp durmaktayız.
Kim bilir, hangi yılın bilinmez bir gününde
Duracak bir saati boşuna kurmaktayız."

(109): Şair, araştırmacı-yazar Ünal Şöhret Dirlik’e yazılan bu mektup, Fethiye Günlük Gazetesi’nin 23 Ocak 2007 tarihli sayında yayımlanmıştır.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Hocam ne mutlu size ki Fazıl Bayraktar gibi değerli bir arkadaş edinmişiniz.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 09.07.2018 6:46
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nahide Öğretmenim. Benim adıma da olsa sevinmni ne güzel. Yorumunuz ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim. ÜŞD  09.07.2018 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam yorum
: 2687
Toplam mesaj
: 200
Kayıt tarihi
: 22.05.08
 
 

Önce kendimi tanıtayım: Ben Ünal Şöhret Dirlik, Aksu Köy Enstitüsü'nde üç yıl okudum. Dördüncü sı..