Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
3666
 

Fazıl Say: Türkiye'yi terkedebilirim

Fazıl Say: Türkiye'yi terkedebilirim
 

Önce Orhan Pamuk

Sonra Fatih Akın

Ve şimdi de Fazıl Say

Üçü de Türkiye'nin yetiştirdiği, alanlarında zirvede olan sanatçılar.

Üçü de dünyanın tanıdığı, alkışladığı ve ödüllendirdiği sanatçılar.

Ve üçü de yurt dışında, yabancı basına, aleyhine konuşarak kendilerini yetiştiren bu vatana ihanet ediyorlar.

Yazık... Çok yazık...

Atatürk; "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" demişti. Sakın "sanatçının" demediğini söylemeyiniz. Çünkü, spor da bir sanat.

Orhan Pamuk ve Fatih Akın'ın ne söylediklerini biliyorsunuz.

Fazıl Say ise onlardan ilham almış olmalı ki; Almanya'da yayımlanan sol-liberal eğilimli Suddecitsche Zeitung gazetesine bir demeç vermiş. Ve " İslam'cılar güç kazandı, azınlıkta kaldık. Tüm bakan eşleri kapalı, Türkiye rüyalarımız öldü, ileride ülkeden ayrıla bilirim. Biz % 30, onlar %70, başka yere taşınmayı düşünüyorum." demiş.

Fazıl Say, bir kızı olduğunu söyleyerek olayı daha da dramatize etmiş...

Türkiye'den kaçarak kendini ve kızını kurtaracakmış!

Ya kaçamayan milyonlar ne yapacak?

Kaçmak çözüm mü?

Gemisini kurtaran kaptan mı yani!

Ancak korkaklar kaçar ve batan gemiyi ilk önce fareler terkeder...

Çok şaşırıyorum; bunlar Kuva-i Milliye'yi, İstiklal Savaşı'nı, Atatürk'ü hiç mi duymamışlar...

Yokluklar içerisinde, yedi düvele karşı savaşıp, yoktan bir ülke yaratma destanını hiç mi okumamışlar...

Söylendiği gibi, gerçekten ülke tehlikedeyse, "Atatürk" olup kalmak ve kanının son damlasına kadar mücadele etmek varken, "Vahdettin" olup kaçmayı düşünmek ne kadar onursuz bir tercih!

Dışarıya şikayet ederek Türkiye'yi küçük düşürmek de olayın başka bir yüzü.

Hani kol kırılır yen içinde kalırdı...

Bir de solculuğu ağızlarına almaları yok mu ya!

Solculuk, sosyal demokratlık; sosyete sofralarında eğlenmek, gece kuluplerine takılmak, gecelik aşklarla magazin basınına meze olmak değildir.

Gerçek solculuk ve sosyal demokratlık; özgürlüğü, barışı, insanlara ve doğaya saygıyı, mazlumların ve ezilenlerin yanında olmayı gerektirir. Yani ermiş, yücelmiş bir ruh halini içerir.

Fazıl Say konuşmasının sonunda ağzındaki baklayı çıkarıyor ve gerçek karın ağrısını söylüyor;

"Çankaya'daki davete bile çağırmadılar"

Çok merak ediyorum; çağrılanların hepsi de mi başörtülüydü!!!

Allah'ın size verdiği yetenekle bizleri gururlandırıyorsunuz ama bir tarafta kazandırdıklarınızı öbür tarafta kaybettirmeyiniz. Unutmayınız ki, sizleri yetiştiren bu kutsal topraklardır...


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fazıl Say sanatıyla Türkiye'ye en çok saygınlık kazandıran kişilerden biridir. Türkiye için endişelenmekte de son derece haklı, çünkü dincilik hurafecilik tarikatçilik ve bunlara bağlı cehalet diz boyu. Endişelerini de açıkça dile getirmiş, iyi yapmış. Türban meselesi için Türkiye'yi AB mahkemelerine şikayet edenlere ne diyorsunuz?

Mustafa Tümener 
 15.01.2008 0:09
Cevap :
Fazıl Say'ın sanatından dolayı bir TC vatandaşı olarak gurur duyuyorum ama dış basına yaptığı bu açıklamanın da devletimi ve milletimi dünya kamu oyu önünde küçük düşürdüğünü düşünüyorum. Aynı soruyu tekrar soruyorum: AB, karanlıklar yüzünden kendi vatandaşlarının kaçtığı bir ülkeyi neden AB'ye üye etsinler. Söyledikleri doğru olabilir, yanlış olabilir. Ama, zaman ve mekanın yanlış olduğu çok açıktır.  15.01.2008 13:28
 

Bu sanatçının sözlerine kimse şirin kılf aramasın. Söyledikleri yenilir yutulur gibi değil. Varsa sıkıntın demokratik hukuk devletinde mücadelene devam et. İyi vallahi Fazıl Say'ın adamlar başa geçerse diğerleri mi ülkeyi terk edecek? Öyle ya da böyle arkasında ciddi bir halk desteği olan hükümete tavır alayım derken aslında halkına tavır almıştır Say efendi. Bırakın giderse gitsin. Vatan o kadar ucuz mal mı? Kızan vatanı terk ediyor. Zaten vatansızlar dolu yurdum. İnceleyin bakın vitrindeki insanların çoğu ya ABD vatandaşı ya da başka bir Avrupa ülkesi. Yani çifte vatandaş. Ayıp ayıp. Ucuzluk ve kindarlığın adına kimse sanat hassasiyeti veya evrensellik demesin. Selam ve saygılar sunarım efendim.

murat ertaş 
 17.12.2007 18:43
Cevap :
Katkılarınız için teşekkürler. Saygılarımla.  17.12.2007 20:23
 

etmeye niyetlenen fazıl efendi, sosyalizm ve sosyal demokrasi arasındaki farkın ne olduğunu biliyor mu acaba ? ayıp ayıp, utanıyorum böyle bir laf etmesinden... Konuyu gündeminize aldığınız için sağolun.

Baver Ergun 
 15.12.2007 16:41
Cevap :
Merhaba Baver Ergun, maalesef olay basit bir gaftan ibaret değil. Bugün aynı yönde konuşmaya devam ediyor. Belli yerlere mesaj göndermeye, tahrik etmeye yönelik bir provakasyonla karşı karşıyayız. Bireysel bir olaya da benzemiyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Saygılarımla.  15.12.2007 17:33
 

Sayın Hasan Basri. Yazınız için teşekkür ederim.Ama biraz hafif olmuş galiba. Ne Denilebilir ki.. Sanatçı mı ?Asla ! Bırakın Dünya dinlesin bu adamı. Bir anket yapılsın ve sonuçlarına bakılsın. Türk Gençleri arasında kaç birey tanıyor bu şahsı. Kaç insan yaptığı işi biliyor. Kaç insan sanatını izliyor, dinliyor. Şahıs diyorum utanıyorum, bir yandan kendime tezat düşüyorum. Yaşadığı toprağı kirleyen, ekmeğini yediği toprağa alçaklık seviyesine düşüp alçaklık eden ki bunu kendi alanında yükselmek için yapan hainler... Türkiyeyi terk et ! Türk toprakları kansızları barındırmaz çünkü o topraklar şehit kanlarıyla dolu ! Terk et !

Dündar Hekeoglu 
 15.12.2007 10:16
Cevap :
Sayın Dündar Hekeoğlu hassasiyetinizi anlıyorum. Gerçekten yanlış yapılmıştır ama kimsenin gitmesine de gerek yoktur. Saygılarımla.  15.12.2007 11:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 337
Toplam yorum
: 1342
Toplam mesaj
: 70
Ort. okunma sayısı
: 3650
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Hukukçuyum... Hukukun üstünlüğünün ve hukukçunun saygınlığının ülkemde gelişmesini ve kalıcı olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster