Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '09

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
1332
 

Fazıl Say ve Arkadaşları'ndan muhteşem açılış konseri

Fazıl Say ve Arkadaşları'ndan muhteşem açılış konseri
 

Uluslararası Antalya Piyano Festivali 10 yaşında.

Birinci on yılındaki festivalin açılışını her yıl olduğu gibi yine Fazıl Say yaptı. "Fazıl Say ve Arkadaşları" konserlerine D.Şostakoviç Piyanolu Üçlüsü(4.Bölüm, Allegretto)'yle başladılar. Brahms 5 No.lu Macar Dansı'yla ve bizden bir tını; Nihavent Longa(Anonim) ile sürdürdüler. Fazıl Say'a kemanıyla Cihat Aşkın, viyolonseliyle Çağ Erçağ eşlik ettiler.

Festivalin iki minik kemancısından Berfin Aksu'ya eşlik etti bu bölümde Fazıl Say. F.Mendelson'un 1. Keman Konçertosu'nun 1. bölümünü çaldılar. Bu minik yeteneği Antalya'da ilk kez dinledik ve tüm salon alkışlarla çınladı.

A.Piazzola eserleri seslendirildi, Bandoneon sanatçısı Tolga Salman'la birlikte. Eşlikçiler yine, Say, Çağ ve Aşkın'dı. 'Oblivion' ve 'Libertango'su büyük beğeniyle alkışlandı.

Hanımefendiler için de söylenirmi bilmem ama ben neyzen diyeceğim, ney ustası Burcu Karadağ için. Buğulu ve büyülü sesiyle ney'e yine Fazıl Say eşlik etti piyanosuyla. Katibim'i çaldılar birlikte... ve çok güzel.

Merakla beklediğim minik kemancılarımızdan Sesim Bezdüz geldi bu kez sahneye. Fazıl Say, Muammer Sun'un 'Köçekçe'sinde eşlik etti Sesim'e. Bu çok başarılı küçük keman sanatçımız da yeteneğiyle dikkat çekti. Sesim Bezdüz, vokal de de ne kadar başarılı olduğunu kanıtladı; Fazıl Say'ın bestesi, Nazım'ın şiiri 'Kız Çocuğu'nu yine Say'ın piyanosu eşliğinde söyleyerek.

Son bölümde Genco Erkal, Güvenç Dağüstün ve Tolga Salman, Fazıl Say bestesi Nazım şiirleri için geldiler sahneye; Aşkın, Çağ ve Say'ın eşliğinde.

* Ben İçeri Düştüğümden Beri

* Vatan Haini

* Yaşamaya Dair'i Genco Erkal büyük bir coşkuyla okudu. Salonu ve AKM'nin sahnesini de özel istekle dolduran müzikseverler bu coşkuya aynı şekilde alkışlarıyla karşılık verdiler.

Bugün Pazar ve Memleketim'i Güvenç Dağüstün söyledi.

***

Notlar:

Evet, Uluslararası Antalya Piyano Festivali 10 yaşında!

Öncelikle bu süreçte emeği geçen; en başta festivalin genel sanat yönetmeni değerli piyanistimiz Fazıl Say'a, festivalin himayesinde sürmesini sağlayan en büyük destekçisi Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ve büyük emeklerle organizasyonun yükünü omuzlayan 'forteproduction'a, dolayısıyla Kadir Dursun ve çalışma arkadaşlarına bir müziksever olarak teşekkür etmeliyim.

İlgi çeken noktalardan birisi de bu yıl festivalin parasal olanaklarının çok kısıtlı olması. Festival öncesi düzenlenen basın toplantısında hem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın hem de Genel Sanat Yönetmeni olarak Fazıl Say, bu durumun altını çizdiler. Bütçenin 1.1 milyon TL. olduğunu belirtti başkan Akaydın. Olanakların kısıtlılığı sahne dekoruna bile yansımıştı.

Cumartesi(07.11.2009) akşamı 'Çigan Gecesi' var. Kopatchinskaja Ailesi ve ilginç bir enstruman; Cimbalom... Kaçımayın derim!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fazıl Say'ı hiç canlı dinleyemedim. Bir sürü CD var, ama canlı performans elbette çok farklı. Ülkemizin bu uluslararası üne sahip sanatçılarının olması ne büyük onur... Kaleminize sağlık ve orada emeği geçenlerin de emeğine sağlık.

Emine Supçin 
 09.11.2009 16:46
Cevap :
Aslında klasik müziğin genelinde söylenebilir, canlı dinlemenin çok farklı olduğu. Orkestra üyelerini tek tek çaldıkları enstrumanlarla kulağa gelen tınılarla takip etmek daha bir keyif verici. Biz festival boyunca zaten hep dünya markalarını dinlemekteyiz. Bunların içinde yurttaş müzikinsanlarımızda dahil. Dün gece, örneğin Muhittin Dürrüoğlu'nu dinledik, ülkemizde pek tanınmaz ama Brüksel Kraliyet Konservatuvarı'nda oda müziği profesörü. Ve Gülsin Onay, yine dün geceden. Fazlı Say'la birlikte iki minik yurttaşımızda yine uluslararası yarışmalarda bizi gururlandırmışlardı. Berfin Aksu ve Sesim Bezdüz gelecekte müziğe damga vuracak çocuklar. Bu arada yazacağım blog belki 1-2 gün gecikmeye uğrayabilecek. Ses kayıtları vardı onların çözümü ve yazımı var, Piyano Festivali var yetiştirmeye çalışıyorum. Selamlar, saygılar öğretmenim.  10.11.2009 7:59
 

Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin 10.yılı kutlu olsun...Açılış çok görkemli olmasada yine de müthiş olmuş,maddi olanaksızlıklar yüzünden dekorun kısır kalması üzücü olsa da,o açığı Fazıl Say ve arkadaşları kapatmışlardır... Piyano, Keman virtüözlerini bir arada izlemek, dinlemek ayrı bir keyif ve zevktir.Cihat Aşkı'nın,kemanından çıkan içli sesin tınısı, Falez koy'una,Akdeniz'in sıcak dalgaların vuruşu gibi insanın ruhunun derinliklerine kazınmış sevgiliye duyulan özlemi ve hasreti hissettiriyor,yüreğimin acısını, sızısını anımsatıyor bana.Şu anda,Fazıl Say ve Genco Erkal'ın Nazım Hikmet Oratoryosu cd'ni dinliyorum.Ne yapalım ben de ancak bu kadarıyla yetinmek zorundayım.İnanın o geceyi yaşamak isterdim.sevdam ve aşkım adına! Bariton Güvenç Dağüstün'den,Nazım şiirlerini dinlemek,duyguların doruğa çıkması demektir.Çigan gecesi,Patricia'nın,insanın ayaklarını yerden kesen,kemanın sesi eşliğinde,Cimbalom'un tellerinden çıkan sesin birleşimi, insanı metafor yıldızı yağmuruna tut

Zaman Tüneli 
 07.11.2009 1:29
Cevap :
Kutlamanıza teşekkür ederim. Bu yıl Antalya her alanda yaptırmla karşı karşıya bırakıldığından Film Festivali sonrası Piyano Festivali de desteksiz kaldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi olanaklarını zorlayarak orgazasyonun gerçekleşmesini sağladı. Piyano festivali bu yıl tam bir keman akınına uğradı diyebilirim. Neredeyse piyanoyla denk sayıda. Buraya uğrama şansınız varsa konserlerden istediğiniz 1 ya da 2 tanesinde konuğum olabilirsiniz. Nazım'ın şiirlerini gerçekten çok coşkulu okuyor Genco Erkal. İçinizden bir şeyler kıpırdıyor dinlerken. Patricia ve ailesini dün gece dinledik, festival sonrası toplu bir değerlendirme yazacağım. Çimbalom çok ilginç geldi bana daha önce dinlememiştim ya da aklımda kalmamış öyle bir tını. Şiirsel yorumunuzla renklendirdiniz yazımı teşekkür ederim. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  08.11.2009 20:21
 

Öncelikle değerli paylaşımınız için teşekkürler Sayın Dulun. Baktım, güzel sesler geliyor bu sayfadan bir ziyaret edeyim dedim; yanılmamışım. Nice on yıllar olsun; müzik, sanat ve hayat dolu; İstanbul'dan selam ve saygılarımla... Gece Kraliçesi

Yaz Hamra Aydemir 
 07.11.2009 0:39
Cevap :
O güzel sesi, birkaç gün önce Stravinski konulu sinema yazınızı okurken ben de aldım ama bir merhaba diyememiştim, vesile oldu yorumunuz. Hem Milliyet Blog'a hem sayfama hoş geldiniz. Güzel dileklerinize de teşekkür ederim öğretmenim. Mustafa Aziza Zadeh geliyor Antalya'ya "Gece Kraliçesi"nin o güzel aryasını çok güzel seslendirmişti 2 yıl önce, bakarsınız tekrarlar. Selamlar, saygılar. H.H.Dulun  07.11.2009 10:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 346
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1067
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster