Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '21

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
114
 

FAZLA AKBİLİN VAR MI?

                    Covıd-19 hayatımıza girdikten sonra hayatımızdan da bir çok şey’ i çıkardı, başlarda çok zorlandığımız alışkanlıklarımız, mesela yolda bir ahbabımız ile karşılaştık tokalaşıp kafa tokuşturmak, yanakları değdirmek, kucaklaşıp sarılmak gibi, sonra ortam buluşmaları oturup bir şeyler yeme-içme hasbıhallerimiz, akraba ve hatta en yakınlarımıza anne-babamıza dahi gidemeyecek kadar  bir çok öz değerlerimizi hayatımızdan çıkardık ve başlarda alay edilen covıd -19 ile yaşamı içimize alıp yeni yaşamımızı zamanla kanıksadık.  

Ben mesela uzun zaman alışamadım sokakta karşılaştığım bir dostuma el uzatamamayı, tokalaşmamayı karşımdakine hakaret gördüm, ayrıldıktan sonra ayak üstü sohbet edip yol boyu kendime kızdığım hatta çok çok iyi olduklarım için bir kaç gün içimde dert ettiklerim oldu. Covıd hayatımıza girince bir çok büyük, küçük eş dost arkadaşımızı kaybettik bu illetten ve bunları kaybettiğimizi ya birkaç gün sonra yada balkon, pencereden selalarını duyduk, ama ne cenazesine gidebildik, ne evinde kuran okunurken  eşlik edebildik. olduğumuz yerden dualarımızı ulaştırdık, bunlar bildiklerimiz birde bu illet biterse ve hayatta olursak sokağa çıkacağiz haberimiz olmayan kaç eş-dostumuzu daha görmeyeceğiz bilmiyoruz.

Covid hayatımıza girdi tüm değerlerimiz hayatımızdan çıktı ya, teknolojiye uyumlu insanlar olmaya başladık. yeni dünyada artık bizi duygularımız, hislerimiz değil teknoloji yönetir oldu, tabi duyuyorum zaten öyleydi diyenler var bende dedim bu yeni bir sey değil diye, lakin covıd şimdi hayatımızdan en azından büyük kesimin hayatından vicdanları tamamen alacak yollara soktu bizi, bir gün otobüste yolculuk ederken şehir içi toplu ulaşımda bir ses ile irkileceğiz;

“Fazla akbili olan var mı?

Bu ses yaşlı bir teyze,amca olacak kimi zaman öğrenci, kimi zaman allı pullu yada kucagında cocuklu bir bayan yada janti saçlar ile bir bay, ve hiç birimiz ona akbil veremeyeceğiz, kim engelleyecek bizi, belki vicdansız diyeceğimiz ama görevi gereği bir şoför, belki yolcular bilinmez göreceğiz yaşayacağız. Ama aslında bunu kendiniz engelleyecek çocuğunuz, anne veya babanıza bile akbilinizi paylaşmayacaksınız. Bunu vicdansız olduğunuz için değil, belkide o akbil verdiğiniz kişinin karantinadan kaçan, kendi akbili ile binemeyeceği için yolcuları kullanan veya kullanabilecek kişilere karşı diğer yolcuları, onların ailelerini, kendi ailenizi düşünerek siz yapacaksınız, bu bir vicdansızlık değil tam tersi çok önemli bir detay olacaktır.

İşte covıd bize tokalaşmamayı alıştırdığı gibi artık bunada alıştıracak. “akbilin var mı” diye vicdanımıza değecek bu söze karşı umarım HES kodu eşleştirmesi getirenler araç otomatlarınada aynı araç içinde bir kartın iki kez kullanımını engelleyecek sistemide kurmuştur, hem vicdanı-red altında ezilmeyeceğiz hem de herkes sorumluluğunu alarak tedbir ile yola çıkacak, yoksa ilk zamanlar yolcu-soför ve diğer yolcular arasında çok kavgalara tanıklık ederiz.

“AKBİLİNİZ VAR MI” dememek için yola çıkmadan akbil’lerinizi kontrol edin “VAR” diyen olmayacaktır.

ETEM SEVİK, Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 39
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 06.09.18
 
 

Gümrükleme hizmeti veren özel şirketin ith.müş.temsilciliğini yapıyorum, mesai dışında vaktimi ai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster