Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '14

 
Kategori
Anneler Günü
Okunma Sayısı
164
 

Fedakâr Ana

Fedakâr Ana
 

rahmetli annem ve babam


Sevim hanım, eşini ani bir kalp krizinden kaybeder, hayırsız oğlu ile birlikte yaşamaktadır. Otuz yaşındaki oğlu Cemil, ailesinin tüm varlığını kumarda yiyerek, babasının kalp krizinden ölümüne neden olduğu gibi, yaşlı annesini zor durumda bırakır.

Sevim hanım eşinden kalan emekli aylığı ile kıt kanaat geçinmektedir ve arada evlere bulaşık yıkayıp ütü yapmaktadır. Kapı çalınır: “kim o” der, “Aç ana benim, çabuk aç”. Kapıyı açar oğlu sarhoş nerdeyse yere yıkılacak: “Çabuk bana para ver” annesi: “Çıldırdın mı oğlum, ben de para nereden olacak, benim gibi dul bir kadın parayı kimden alacak, aldığım iki kuruş aylıkla zor geçiniyoruz. İçip kumar oynuyor, çalışmıyorsun, git başımdan” diyerek sedire oturur. Cemil cebinden çıkarttığı sustalı bıçağı anasına birkaç defa saplar. Yaşlı kadın yere yıkılır, ağlayarak: “Of bıçakladın beni hain evlat bak annenin haline, kaç buradan kaç şimdi gelip seni zincirlere vurup zindanlara atarlar, ben kanımı helal ettim, bağışladım, sen de affet Yarabbi” diyerek son nefesini verir, ana katili hayırsız evlat kaçar. Yaşanmış olan bu öykü, fedakâr bir annenin ölürken dahi evladını düşündüğünü gösteriyor.

Sevgili anneciğimin beni doğururken çektiği çileyi ve yaşamını anlatan şiirimi paylaşmak istedim, nur içinde yatsın fedakâr annem. Bu vesile bu dünyadan göçmüş, Atatürk’ümüzün annesi Zübeyde hanımın ve halen yaşayan tüm annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

ÖYKÜ 

Doğumum bir masal,

Yedi aylık gelmişim dünyaya,

Doktorsuz ebe ile

Göbeğim bağlanmış,

Kendir ipi ile

Kesmiş göbeği kör makas,

Ağlamışım avaz, avaz.

Ninem bağırmış:

Yine kancık doğurdu,

Anam sıralamış,

Peş peşe beş oğlan çocuğu.

Ninem, dedem mutlu olmuş,

Anacığım KUMA’ dan dan kurtulmuş.

Sırtına bağlamış çocuğu,

Çalışmış, çabalamış,

Bükülmüş beli, tutmamış eli,

Yedi çocuk, zalim kaynana,

Sonunda ayvayı yemiş anam.

NAHİDE ÇELEBİ

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biraz fazla bir fedakarlık bence...

Kerim Korkut 
 31.05.2014 10:51
Cevap :
Anaların fedakarlığı bu yazdıklarımdan da daha kuvvetli kardeşim, selamlar.NAHİDE ÇELEBİ  31.05.2014 17:10
 

Şiirin sonunda ne yalan söyleyeyim güldüm :(( Böyle annelerin elleri ve ayakları öpülür. Şiire ne güzel aktarmışsınız o yıllardaki beklenti ve yaşananları. Yüreğinize sağlık. Siz mükemmel bir annesiniz! Bu vesile ile ellerinizden sevgi ve saygı ile öpüyor, gül kokulu öpücükler gönderiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki tanıdım sizi. SİZİ BUGÜN VE HER GÜN SEVİYORUM-SEVECEĞİM.Sevgiler.

Sündüs Akkaya 
 17.05.2014 19:13
Cevap :
Canım benim, sevgili Yeğenim bu değerli yorumunuza çok teşekkür ederim, sağ olun.Siz de dünyanın en verici ve fedakar analarından birisiniz, asıl ben sizi tanıdığım için şanlı ve mutluyum. O gül kokulu çiçekleri aldım sakladım, teşekkürler selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE  17.05.2014 22:51
 

Gönlümüzü kar eyler,kışımızı yaz eyler,derdimizi derman eyler,ananın kıymetini bilmeyen hasta eyler... Fedakâr anneninizin ruhu şad olsun değerli öğretmenim.Sizin de anneler gününüz kutlu olsun.Selam,sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 12.05.2014 12:40
Cevap :
Teşekkürler selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  13.05.2014 11:53
 

Böyle annelerin eli öpülür. Sizin de Anneler Gününüz kutlu ve mutlu olsun Nahide Çelebi Hocam....Selam ve saygılarımla.

Abdülkadir Güler 
 10.05.2014 20:37
Cevap :
SEVGİLİ HOCAM DEĞERLİ YORUMUNUZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.MARMARİS'TEYİM YAZILARINIZI OKUYAMIYORUM ÖZÜR DİLERİM.SELAM VE SAYGILAR.NAHİDE ÇELEBİ  13.05.2014 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1967
Toplam yorum
: 12048
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster