Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '11

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
949
 

Federasyon, Fenerbahçe'yi ligden düşürmek için UEFA'nın desteğini mi arıyor?

Federasyon, Fenerbahçe'yi ligden düşürmek için UEFA'nın desteğini mi arıyor?
 

Türk futbolunun miladı olarak kabul edilen 3 Temmuz tarihinden bu yana, olanlardan ziyade öncesine bakmakta fayda var.  

Mahmut Özgener’in Federasyon Başkanlığını bırakmasındaki neden sizce ne olabilir?  

Bence siyasi baskı…  

Mehmet Ali Aydınlar’ın Federasyon Başkanı olmasını kim istedi?  

Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor Başkanları kendiliklerinden mi Mehmet Ali Aydınlar’ı ziyaret edip, gel sen Federasyon Başkanı ol dediler?  

Ne Trabzonspor’un sahada kazanamadığını masa başında almaya çalışması, ne Galatasaray’ın bazılarının canını yakma sevdası, ne de Aziz Yıldırım’a karşı oluşturulan birleşik cephe…Sırf Sayın Başbakan istiyor diye, heyet halinde toplanıp Mehmet Ali Aydınlar’a teklif götürdüler. Mehmet Ali Aydınlar da sırf Başbakan istiyor diye bu öneriyi kabul etti.  

Tabi Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın başkan adayı olarak Göksel Gümüşdağ’ı işaret edip desteklemesi, işleri karıştırdı. Mehmet Ali Aydınlar, kendisine yapılan tekliften sonra soluğu Aziz Yıldırım’ın yanında alıp, kendisinden destek istedi. Aziz Yıldırım da şartlarını sıralayıp, Göksel Gümüşdağ’ı başkan yardımcısı yapar ve önerdiği isimleri yönetime alırsa, destek vereceğini söyleyince, Mehmet Ali Aydınlar’ın önündeki en büyük engel ortadan kalkmış oldu.  

Mehmet Ali Aydınlar Federasyon başkanı seçildikten üç gün sonra, Türk futbolunda Cemaat operasyonu, pardon Şike ve Teşvik pirimi operasyonu başladı. İçeriye ilk alınan, bildiğiniz gibi Aziz Yıldırım oldu. Sonra diğerleri. Tıpkı Fenerbahçe ve diğerleri gibi…  

Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, operasyonun başlamasından sonra, birbiriyle çelişen açıklamalar yaptı. Öylesine ki; yaptığı açıklamaların hiç biri birbirini tutmadı! Şampiyonlar ligine ve diğer Avrupa kupalarına, ligin tescil edilen sıralamasındaki takımlar katılacak diyerek, olması muhtemel krizi biraz ötelemeye çalıştı. Ancak bu öteleme, birilerinin fazla işine gelmeyince, Federasyon Başkanı, ilk yaptığı açıklamaların tersine açıklamalarla zihinleri bulandırdı. Bundan faydalanmak isteyenler rahat bir nefes aldılar.  

Eğer futbol bu kadar kirliyse, bu liglerin tümden iptal edilip, yerine; yep yeni, tertemiz bir lig kurulmasında fayda var. Fenerbahçe’yi, Trabzonspor’u, Beşiktaş’ı kötüleyerek bir yerlere varmak mümkün mü?  

Biz gelelim asıl meseleye:  

Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve ekibi, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı ligden düşürmeye gücü yetmedi! Kendisine Kulüpler Birliğinden de destek gelmeyince (Galatasaray’ın dışındaki takımlar destek vermedi.) son şans olarak UEFA’dan yardım istedi. Bu gün yapacağı görüşme ile UEFA’yı arkasına alarak, en azından Fenerbahçe’yi ligden düşürmeye çalışacak. Fenerbahçe ligden düşürülürken, Beşiktaş ve Trabzonspor da düşürülürse, UEFA’nın desteği çok güçlü demektir. Sadece Fenerbahçe düşürülürse, UEFA’nın desteği kısıtlı anlamına gelir.  

Zaten bu operasyonun amacı, Fenerbahçe’yi ele geçirmek değil miydi? O zaman hedefe ulaşılmış olmuyor mu? Fenerbahçe ligden düşürülürse, Fenerbahçe yönetiminin de lağv edilmesi gerekiyor. Fenerbahçe yönetiminin içinden her hangi birinin başkan olma veya yönetime tekrar girme olasılığı maalesef ortadan kalkıyor. Böylece hemen olağanüstü kongreye gidilerek, Fenerbahçe’ye yep yeni bir başkan ve yönetim seçilmesi sağlanacak.  

Böylece operasyonu yapanlar amaçlarına ulaşacaklar. Ancak operasyonu yapanların işaret ettiği aday ve yöneticiler seçilir mi? Orası pek belli değil!  

Gelelim asıl meseleye: Fenerbahçe ligden düşürülürse, yayıncı kuruluş ne yapar?  

Bilindiği üzere, satılan dekoderlerin yüzde 42 lik bölümü Fenerbahçelilerde!  

Geçen yıl 321 milyon dolar olan yayın gelirleri, bu yıl 350 milyon doları bulacak. Yayıncı kuruluş, bu yüzde 42 inin en az yüzde 35’ni kaybederse, vereceği parayı çıkartabilir mi?  

Bence çıkartamaz!  

O zaman ligi yayınlamaktan vazgeçer mi?  

Yayıncı kuruluş, ligi yayınlamaktan vazgeçerse, aynı paranın yarısını verip ihaleyi alabilecek bir kurum var mı?  

Yayıncı kuruluş ligi yayınlamaktan vazgeçerse, sırf yayın gelirleri ile ayakta kalan Anadolu takımları ne yapacaklar? Yayın gelirine güvenerek yapılan fütursuzca harcamalar nasıl, hangi para ile ödenecek?  

Netice itibarı ile futbolumuzu kirli göstererek, futbolumuzun bu güne kadar kazandığı değeri sıfırlayanlar, bundan sonra nasıl bir lig izleyecekler?  

Futbolumuz, kaybetti itibarı, kaç yılda geri kazanabilir?  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 1014 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şu sorulara televizyonda yorum yapıp önceden olacakları bilenler yürekleri yetiyorsa cevap versinler 1-Madem bu takip 8-10 aydır devam ediyordu niçin 12 Haziran 2011 dan sonra ortaya çıkardılar. 2-Mehmet Atalay niçin adaylıkdan çekildi. 3-Mahmut Özgener kuluplerin istemesine ragmen niçin aday olamdı. 4-Madem bu takip 10 aydır devam ediyordu niçin TFF seçimleri sonrasına bırakıldı. 5-Madem şike olayı biliniyordu eski federasyon ligleri neden tescil etti.Emniyet tescilden önce delilleri açıklayabilirdi. 6-Bu olay bilerek mi M.A.Aydınların üzerine atıldı.Yoksa başka hiç kimse düşme kararını veremezmiydi. 7-Bu şekide hem Aziz Yıldırımdan kutulup hemde M.A.Aydınların önümü kesildi. 8-Siyasi güç kendi yönetimini mi oluşturmak istiyor.

sakir güvendi 
 25.07.2011 13:35
Cevap :
Merhaba, aynen 8. şıkdaki söylediğiniz gibi.. Tabi birde ihale ayağı var. Aziz Yıldırım ve Sardal Adalı'nın ortaklığı ile alınan helikopter ihalesi! Tabi cemaat ayağını da unutmamak gerekiyor. Burada amaç Fenerbahçe yönetimini bertaraf edip, kendilerine yakın bir Başkan seçmek. Örneğin hamdi Akın gibi... Selamlar...  26.07.2011 11:04
 

Öncelikle şunu belirteyim; bu okuduğum ilk yazınız. Başka bir yazınızı da okumadım zaten bunu okuduktan sonra. Çünkü sizin mantığınızı; kayıtsız şartsız esaretinizi anlamaya benim aklım yetmiyor. Diyelim ki dedikleriniz doğru; AKP futbol rantını eline geçirmek istiyor.. Hatta daha fazlası bile olsa.. Bütün bunlar yapılmışsa eğer şike gerçeğini ortadan kaldırır mı? Ki yöneticiniz Şekip mosturoğlu bunu itiraf etti. O zaman önce şikeye mi yoğunlaşmak lazım yoksa AKP'ye mi? Ben şikeye yoğunlaşmayı tercih ederim. İşin içinde kendi takımım olsa bile. Aziz yıldırımın iddia ettiği gibi 2006'daki denizli maçına dair elinde belge varsa açıklaması durumunda bu soruşturma GS'a da sıçrayacak ve ben bir Galatasaray'lı olarak bundan son derece utanacağım.Daha yazacak çok şey var ama yer yok. İbrahim akının 2hafta yattıktan sonraki inkarı, Cavcav'ın neden fenere destek verdiği, Süleyman hurma'nın neden ortalarda görünmediği, TFF başkanının kime sponsor olduğu, vs vs.. Anladınız sanırım siz onu..

Kemal Taşan 
 21.07.2011 7:49
Cevap :
Yazımı okumak sizin bileceğiniz iş. bu benim görüşlerim. sizde kendi görüşlerinizi anlatırsınız. Şike ile ilgili hiç delil gördünüz mü? Teşvik ile ilgili ben size birkaç tane söyleyim. Malatyaspor futbolcularına gönderilen 20 adet araba, şike mi? Zalad'ın yediği 8 golü söylemek pek ala mümkün! Siz hangi esaretten bahsetiyorsunuz? Ayrıca Denizlispor'un başkanı Ali İpek o tarihte bavullarla para gezdiriyorlar diye medyaya açıklama yapmıştı. Gerçi siz buna da inanmazsınız. Tıpkı Cengiz Çandar'ın, türkiye'yi şikeye alıştıran takım Galatasaray'dır demesine inanmadığınız gibi... sizlere kimler sponsor oluyor, onları niye yazmıyorsunuz?  23.07.2011 10:54
 

Fenerbahçe'ye cemaat operasyonu diye damgalamışsınız yazıyı. Operasyonun başındaki adam cemaatçi tamam da, adam fenerli. Buna ne açıklama getireceksiniz?

Genco diati 
 20.07.2011 15:09
Cevap :
Merhaba, canım cemaatçilerin içinde Fenerbahçeli veya diğer takımları tutanlar yok mu? Fenerbahçe'nin başına elbette bir Fenerbahçeli geçecek. Ancak dünya görüşü olarak farklı birisini istediklerini biliyoruz. Bu operasyonun iki ayağından birisidir. Bir diğer ayağıda askeri helikopter ihalesidir. Selamlar...  21.07.2011 12:43
 

Bütün bu sorularınızın cevabını ben bilemiyorum ama futbol izleme keyfim vardı onu da kaybettim bu AKP yüzünden. Bunu biliyorum. Saygı ve sewlamlar...

izmirli doksanyedi 
 19.07.2011 15:52
Cevap :
Merhaba Osman Bey. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  20.07.2011 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3065
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster