Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
357
 

Federasyonun amacı ne ?

Türk futbolu tarihinin en zor günlerini yaşıyor. Halen yargı aşamasında olan bir şike davası söz konusuyken birileri çok da gerekliymişçesine gündemi değiştirmeye çalışıyor. 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan şike kararları akıllarda bir sürü soru işareti bıraktı : madem yargı süreci beklenecekti ligler neden ertelendi ? lig devam ederken dava sonuçlanırsa (belki de adı geçen takımlar ligin zirvesinde yer alırken) radikal kararlar alınabilir mi ? Uefa Yunanistan örneğinde olduğu gibi, cezayı kendisi kesebilir mi ? kulüp takımlarına hatta milli takımlara yaptırım uygulayabilir mi ? vb daha bir çok soru geliyor akıllara. 

Tüm spor medyası konuyla ilgileniyorken tff lig statüsünün değiştirilmesine yönelik çalışmalarla bir anda gündemi değiştirmeyi başardı. Yeniliklerden korkmamalıyız ve ön yargılı da davranmamalıyız ama bazı endişelerim de yok değil. 

TFF'nin getirmek istediği statü dünyanın hiç bir büyük futbol ülkesinde yok. Her zaman bizden önde olduğunu vurguladığımız İngilizler, İspanyollar, İtalyanlar ya da Almanlar bu sistemi yararlı bulmamış. Kaldı ki Belçika dışında -vasat futbol ülkelerinde bile- bir örneği yok. 34 haftanın emeğini ilk 4 sıradaki takımın kendi arasında oynayacağı bir kaç maça alet etmemeliyiz. 34 haftanın sonunda lider olan bir takım çeşitli nedenler yüzünden (sakat/cezalı oyuncular vs.) şampiyonluğu ligi dördüncü sırada bitiren takıma kaptırabilir, ki sizce bu ne kadar adildir ! 

Yeni sistemde anadolu takımlarının işleri de daha zor olacaktır. Maç yükü artacağından daha geniş ve kaliteli kadrolar kurmak zorunda olacaklar. Ayrıca lig dışında Türkiye kupası, avrupa maçları ve milli takım maçlarını da düşünürsek takvim de sıkışık olacaktır. 

Federasyon ve yeni statüden yana olanlar rekabetin artacağından ve kulüplerin daha fazla para kazanacağından bahsediyor. Yani deniyor ki karar yayıncı kuruluş ve büyük kulüpler için alındı ! Evet derbi maçlar, iddia gelirleri kulüplerin; daha fazla sayıda maç yayınlanacak olması da yayıncı kuruluşun iştahını kabartıyor. Ama ne anadolu takımlarının fikri soruldu ne de futbolun gerçek sahibi taraftarların... 

Yakın zamanda herşey netleşecek ama yine de şu 2 soruyu sormakta fayda var.. 

1) Federasyon tam da şike davasındaki kararları kamuoyu tarafından tartışılırken; Galatasaray ve Trabzonspor tepkilerini sert şekilde dile getirirken neden böylesine acele bir karar aldı ? 

2) Çok kısa sürede hazırlanan, hiçbir ön araştırması yapılmayan ve daha kimsenin üstünde karar birliğine varmadığı bu yeni sistem ne kadar başarılı olur ? 

Umarım gereken çalışmalar yapılır ve play off sistemi en azından bu yıl için gündemden kaldırılır. Sessizliğe ve sadece futbolu konuşmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde yeni bir tartışma başlamaz. 

NOT: Uefa, TFF'nin topu taca atması üzerine devreye girerek disiplin başmüfettişi Pierro Corno'yu İstanbul'a gönderme kararı aldı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1317
Kayıt tarihi
: 21.08.11
 
 

21 yaşındayım İst. Üniv siyaset bil. ve ulus. ilişkiler 4. sınıf öğrencisiyim... Olaylara eleştir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster