Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
251
 

Fehmi Enginalp, Bursa ve Kek

Fehmi Enginalp Bursa’da yaşayan, Bursa’yı yaşayan ö(ü)zgün bir KEK sevdalısı.

Onunla dostluğum çeyrek asırdır sürüyor; hep kitaplar içinde.

12 Eylül kıyılmışlarından biri olarak, bir zaman kıyılarında kaldı Bursa’nın; arananlar listesinde, köş bucak işlerde ve hep demokrasi savaşımının içinde.

Sonra yavaş yavaş damarlarına, kalbine ve nihayet beynine sızdı Bursa’nın; kitap, kültür ve sanat dünyasının göbeğinde.

Hep iyi işler yaptı. İşyerinin içindeki bürosu, Bursa kitap, kültür, eğitim ve sanat dünyasının insanlarıyla şenlendi, renklendi, değer ve anlam kazandı. Giderek Bursa yazını(edebiyatı)nın nabzı orada atmaya başladı. Kısa adı Buyaz olan Bursa Yazın ve Sanat Dereneği onun bürosunda kuruldu ve o, Buyaz’ın ilk üyesi oldu, bir numarası.

Kitap dağıtım şirketi,  dört bir yanına kitap, dergi pompalarken Bursa’nın; kurduğu yayınevi yepyeni kitaplarla sesine ses kattı. Bütün bunların toplamına ad olan Alp Kültür Merkezi’yse, gerçekleştirdiği eğitim ve sanat etkinlikleriyle Bursa kent kimliğine, kültür belleğine nitelikli katkılar yaptı.

Bu bütünlüğün kitapla anlatımıdır

KEK

Fehmi Enginalp’in kitap, kültür, eğitim ve sanat konularıyla ilgili yazılarının bir toplamı olarak; uzun soluklu okumalarının,  uzun yıllara dayanan deneyimlerinin bir yansıması, yazın ve Bursa serüveninin de bir göstergesidir.

Fehmi Enginalp nereden geliyor, nerede duruyor?

Halkçı, devrimci, sosyalist düşün ve felsefeden, sanatın önemini kavramışlıktan geliyor; bu düşüncesini yaşama geçirebilmek yolunda gayretleriyle de özlemini çektiği, sınıfsız, sömürüsüz bir dünyanın kurulduğu gelecekte duruyor.

Onu tanıyorum; o,her şeyden önce bağımsızlık ve özgürlük tutkunudur.

Şimdi de KEK’e bakıyorum; ilk yazısının başlığı “özgürlük”tür. Diğer bir yazısının başlığı da demokratik ve bilimsel olmasını istediği “eğitim…” Öteki yazılarının başlıkları ve içeriğiyse “kitap”tır, “kültür”dür, “sanat”tır, “sevgi”dir. “Her Ay Bir Kitap” diye çığlık atıyor yazısının biri, “Bir Meşale de Sen Yak” diye ona ses katıyor diğeri.

Sürüp gidiyor Fehmi Enginalp’in, KEK için “imdat!” ve “eylem” çağrısı.

Yadsınamaz bir güzelliktir; değerbilir bir kültür insanı ve sanat(çı) dostu olarak, biz Bursa yazıncılarını çok seviyor, değerimizi bildiğini imleyen davranışlar sergiliyor;zaman ayırıyor her birimize, demine hoş sohbetinin demini katarak sunuyor her buluştuğumuzda çayını, simidini. Kesintiye uğratmıyor dostluk ilişkilerini, kimseyi asla çar çur etmiyor. Bir çokyazıncı arkadaşımızın dosyalarını öyle fazlaca kâr amacı gütmeden kitaplaştırıyor, kitaplaştırmakla kalmıyor, Çinikitap’ta ve diğer dergilerde tanıtım yazıları yayımlıyor. “Elinden tutmak” mı deniyordu bu hasletin adına?

KEK’dede görüyoruz onun değerbilirliğinin  izlerini. Kimler yok ki o yazılarında? Nadir Gezer’den Rahmi Dede’ye, Hilmi Haşal’dan Melih Elal’a, Harun Cici’den Lemanser Sükan’a, Hasan Öztürk’ten Mustafa Özdemir’e kadar pek çok yazıncıya dil uzatmış. Tatlı dil.

Diğerlerinden değil ama belki yalnızca dağıtımcılıktan biraz para kazanmış olmalı; ama bildiğim şu ki Buyaz olarak her ne zaman  elimizi açtıysak Fehmi Enginalp’e, asla boş çevirmedi. Maddi, manevi, çok kez de mekânsal olarak hep verdi verebildiği kadar. Yalnızca Buyaz’dan değil, Bursa’daki pek çok ilerici, demoktarik, devrimci etkinliklerden de maddi manevi desteğini esirgemedi.

Ayrıca yirmi sayı yayımlanan Bursa Kültür Bülteni’nin, şimdi de yine yirminci sayıya ulaşan Çinikitap’ın tüm masraflarını hep o karşıladı, karşılamaya devam etmektedir.

Onun bu özelliği, aslında yalnızca büyük bir kasaba olan Bursa’nın burjuva olamayan ağavari holdinglerine ilginç ve soylu  bir örnek, sosyokültürel değeri olan bir derstir.

Ve KEK önemlidir!

 

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 555
Kayıt tarihi
: 11.03.10
 
 

1954 yılında Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Bardaklı köyünde doğdu. Türkiye’nin çeşitli yörel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster