Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '18

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
200
 

Felaket Senaryoları

Felaket Senaryoları
 

Ne zaman dünyamız yakınından bir astreoid geçecek olsa insanlar hemen felaket senaryoları üretiyorlar. Geçen yıl 25 Şubat’da dünyanın 51 milyon kilometre uzağından geçen 2016 WF9 adlı astreoid için  aylar öncesinden felaket senaryoları üretilerek  dünyaya çarpacağı iddia edilmişti.

Nasa kayıtlarına göre 4 şubat 2018 tarihinde saat 13.30 (04:30, EST / 21:30 UTC).  dünyamızın 4,2 milyon kilometre yakınından geçecek olan 2002 AJ129 adlı astreoid için de benzer senaryolar üretilmeye başladı.

2002 AJ129, 0,3 mil (0,5 kilometre) ile 0,74 kilometre (1,2 kilometre) arasında bir yerde orta büyüklükte bir asteroid. 15 Ocak 2002'de NASA'nın sponsorluğunu yaptığı, Hawaii Haleakala'daki Maui Uzay Gözetim Sitesindeki Near Earth Asteroid Tracking projesi tarafından keşfedilmiş. Asteroid 2002 AJ129, potansiyel olarak tehlikeli bir asteroid (PHA) olarak kategorize olmasına rağmen, yakın gelecekte gezegenimizle çarpışma tehdidinde bulunmamaktadır.

NASA'nın Pasadena, California'daki Jet Propulsion Laboratory'deki Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi yöneticisi Paul Chodas, "Bu asteroidi 14 yıldır izliyoruz ve yörüngesini çok doğru bir şekilde biliyoruz" dedi. "Hesaplamalarımız, 2002 AJ129 asteroidinin 4 Şubat'ta veya gelecek 100 yıl boyunca herhangi bir zamanda Dünya ile çarpışması ihtimali olmadığını gösteriyor."

Dünyamızdan 4,2 milyon kilometre yani Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 10 katı kadar uzak bir mesafeden geçmesi beklenen astreoid hakkında  bazı bilim insanları ise astreoidlerin dünyamıza yaklaştığı kısımlarda  gezegenimizin çekirdek akışını bozacağını ve ciddi felaketleri doğuracak iklim değişikliklerini başlatacağını, depremlerin ve volkanik olaylara da neden olabileceğini belirtmektedir.

Gerçekten dünyamıza büyük bir göktaşı çarpacak olsa insanlık ne yapabilir? National Geographic TV tarafından hazırlanan “Sonun Başlangıcı” belgesel serisinin aşağıdaki bölümünde insanlığın Dünyadan Kaçışı 'nı izleyebilirsiniz. Dünya'nın sonu insanlığın da sonu olacak anlamına gelmiyor. Uzmanlar olası bir felaket senaryosunda Dünya'dan nasıl kaçabileceğimizi araştırıyor.

Kenan ışık bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol Bey,bugün bir TV kanalında kıyamet saatini göstererek kıyamet saatinin çok yaklaştığını söylediler.Gerçi bu tür söylentiler hiç eksik olmaz.Zenginler,gidecek yer bulurlar.Bu Nuh'un Gemisi mi Uzay Gemisi mi olur!...Bilmiyorum.İlginç bir yazı.Esen kal.

Hüseyin Başdoğan 
 26.01.2018 19:06
Cevap :
Kıyamet Saati, ABD ve Sovyetler Birliği'nin nükleer savaşa girme olasılığı ve silah yarışına girmeleri göz önüne alınarak 1947 yılında ortaya çıkan bir konseptmiş. Kıyamet Saati ilk olarak gece yarısına 7 dakika kala şeklinde ayarlanmış. 1947 yılından bu yana saat birçok kez ileri ve geri alındığı söyleniyor. Ancak kıyamet kopacaksa sadece dünyada değil herhalde bütün evrende kopacak. O zaman insanların bir yere kaçacak durumları olmayacak. Teşekkürler Hüseyin bey. Saygılar, selamlar...  26.01.2018 23:28
 

Boşuna olmasa gerek yeni yaşam alanları araması insanoğlunun. Demek ki bir tehlike anında parası olanlar, gücü yetenler binecek uzay gemisine ve kurtulacak yok olmaktan. Bizim gibilerin de ruhuna el fatiha okunacak sanırım Erol Bey...:) Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 22.01.2018 16:04
Cevap :
Parası olan her yere gider de Ayşegül hanım, ahirette para geçmiyor işte. Ancak çok zengin olanlar, kendilerine çok güzel mezar yaptırırlar. Bir de şu var, insan ne kadar yaşarsa yaşasın sonsuza kadar yaşayamıyor işte. Teşekkürler. Saygılar, selamlar..  22.01.2018 19:12
 

Olasılıkları olmuşçasına insanları tedirgin etmekte bazıları ustalar tek amaç nemalanmak olsa gerek. Filmler yapılıyor genelde korku filmleri. Rahatsız etmekten haz duyanlar da var. Meteor düşmesi olayları kanıksandı, farklı göktaşları inceleniyor ama sonuca ulaşılmıyor. Bazen düşündüğüm oluyor acaba dünyadaki bilim diğer gezegenlerden daha geride mi diye. Her şey olacağına varır, bazı durumları değiştirmek insan oğlunun gücünün dışında ise o zaman beis yok, selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 21.01.2018 0:46
Cevap :
Geçmişte bir yazımın içerisinde bilinmeyen bir gök cisminin (UFO) bir meteoru parçalama videosu paylaşmıştım Yurdagül hanım. Evrende bizden başka canlılar bulunması olasılığı fazla. Belki bizim bilgimiz dışarısında bu varlıklar dünyamızı koruyor da olabilirler. Günümüzde geçmişte hayal edemediğimiz teknolojilere günümüzde tanık oluyoruz. Gelecek ne getirir bilinmez. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  21.01.2018 13:11
 

Bu konuda epey film de çevrildi dostum, hazırlıklıyız valla:) Korku senaryolarından kimler nemalanıyor bilmiyorum; ama hatırlarsınız, üç beş sene önce de dünyanın sonu geliyordu ve sadece Şirince kurtulacaktı:) Bence felaket senaryolarıyla algı yönetimi hedefleniyor ve sonrasında da film şirketleri birbiri ardına filmler yapıyor! Başka da bir cİngÖzlük gelmiyor aklıma. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 20.01.2018 9:35
Cevap :
Filmler konusunda haklısınız dostum. İnsanlar her konuda rant çıkaracak bir şeyler buluyorlar. Bakın Yıldız Savaşları serisi, ne kadar çok tutuldu. Dünyada Yıldız savaşları, ülkemizde ise Recep İvedik gibi filmler kapalı gişe oynuyor. :) Bizim nasıl olsa dünya umurumuzda değil. Teşekkürler. Sevgiler, selamlar...  20.01.2018 15:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3195
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster