Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
580
 

Felaketlere yol açanlar bedelini de ödemelidir

FELAKETLERDEN DERS ALMAYAN ALMAYA NİYETLİ OLMAYAN SİYASİLER YÖNETİCİLER.

Bu görüntülerin sorumlusudur. Ve derhal istifa etmelidir.

Ülkeye, topluma ve vatandaşına karşı verdiği zarardan, olan can ve mal kayıplarından sorumlu tutularak yargılanmalıdır...

Yaşadığı ve yönetimine talip olduğu yönettiği ülkenin coğrafyasını bilmeyen geçirdiği, zarar gördüğü, büyük yıkımlara neden olan doğal olayları/afetleri bilmeyen, araştırıp önlem almayan yöneticiler bu görüntülerden sorumludur.

Tarih boyunca deprem sel vb. doğal afetlerden büyük zarar gören Anadolu coğrafyasının afet geçmişini araştırmadan önlem alınması yönünden hiç adım atmayan veya bu afetler bilinipte yine önlem alınmadıysa, önlemleri almayanlar toplumumuza acı çektirenler, toplumu kahreden bu görüntülerin sorumlularıdır.

Yakın tarihimize bakıldığında.

Depremden; Erzincan, Bingöl, Dinar, Kocaeli, Marmara, Düzce, Adana illerimizde yaşanan ve felakete dönen depremlerden.

Sellerden; Giresun, Rize ve bugünlerde yaşadığımız İstanbul ve Trakya bölgesindeki yerleşim merkezlerimizde felakete dönen sellerden hiç ders alınmamıştır. Eğer ders alınsaydı hiç birini yaşamazdık.

Kentleşme de önce fiili durumlara siyasi rant ve oy uğruna göz yumulacak ve yasallaştıracaksın sonradan yasallaşmış gecekondudan şehir yaratacaksın. Türkiyenin bütün şehirlerinde durum aynıdır. Ve makyaj hizmetlerin sonucu budur.

Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu boşaltım sistemi olan dere yataklarını imara açacaksın, tehlikeli bir deprem coğrafyasında bulunan ülkemizde depreme dayanıklı yapı tasarımında bilimsel kriterleri hiçe sayarak meslek kayırımı yapacaksın. Onlarca genelge çıkartacaksın ve onlarca genelge birbirine zıt, çelişkili anlaşılmaz olursa, Sonuç bu olur.

Doğa olaylarının felakete dönüşmesinde sorumlu kim veya kimler.

- Doğanın milyonlarca yılda oluşturduğu boşaltım sistemleri olan dereleri imara açan, imar izni veren, yapılan inşaatlara iskân izni veren belediye başkanları, bürokratları,

- Deprem ve afet yasalarını bir türlü meclise getirmeyen siyasi iktidar, ilgili bakanlık,

- Meslek Şovenizmini ülke ve kamu yararının önünde tutan bürokratlar. Yeteneksiz birikimsiz yöneticiler,

- Belediye başkan adaylarını, meclis adaylarını belirlemede kriter koymayan siyasi partilerdir. Afetlerle ilgili kurumlarda yeteneksiz bilgisiz, kendi sözünden çıkamayan bürokratları göreve getiren, ülkenin kaderi haline getiren siyasi iktidarların anlayışıdır. Toprağın altına dönüştüğü mekânlardır şehirler. Ve bu altının rantı uğruna, oy uğruna riske teslim edilen yatırımlardır bu felaketler.

Doğal olayları afete çeviren, can ve mal kayıplarına neden olan bu anlayıştan vazgeçmeyen siyasi iradedir sorumlu olan. Doğa yaşayan bir varlıktır. Kendi yasalarına göre yaşamını sürdürür. Ve bildiğini okur. Ülkeyi idare edenlerin görevi, bilimin ve aklın ışığında önlem almaktır.

-Deprem olduğu zaman felaket olur.

-Yağmur yağdığı zaman felaket olur.

-Kar yağdığı zaman felaket olur.

-Yağmur yağmadığı zaman felaket olur.

. Peki, sizin göreviniz nedir. Hangi hizmetleri yapmışsınız. Bir şey olmaz anlayışı, ileriyi görmeme, siyasi oy hesapları, Rant hesapları doğanın karşısında iflas etmiştir. Bedel ağır ödenmektedir. Buna yol açanlarda bedel ödemelidir. Doğaya cahilce rant uğruna meydan okumanın bedelidir bizi kahreden, ölüme götüren bu görüntüler.

Ve ülkemize yakışmayan görüntüler. Sizin yakışmadığınız gibi.

Acıları unutun. Ders almayı. Önlem almayı unutmayalım.

Acıları, önlem almayı, ders almayı da unutan; Yöneticilerin ve sorumluların istifa ve yargılanma mekanizması işletilmelidir.

Sel felaketinden yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın acılarının paylaşıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Melih BAKİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Melih bey merhaba; Çoktandır yazılarınızı göremiyoruz çok mu meşgulsunuz ?... Bu gün tv de konuşmanız vardı faydalandık. selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 21.11.2010 22:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1188
Kayıt tarihi
: 13.11.06
 
 

Adana Yumurtalık ilçesi'ne bağlı Yeşil Köyde doğdu.. İlkokulu doğduğu köyde, Orta, Lise öğrenimin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster