Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '06

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1058
 

Felsefe Nedir?

Felsefe Nedir?
 

Bu yazı bugünlerde herkesin filozof kesilmesine karşı çıkıştır, haykırıştır. Herkesin kendince içini doldurduğunu sandığı felsefenin bu kadar kolay yapılabilir, ya da başka bir deyişle ayağa düşürülmesinin altında yatan aslında felsefenin insanlara düşünmeyi öğrettiği için tehlikeli olduğu, dolayısıyla herkesçe güya yapılmasının sağlanmasıyla da yarattığı tehlikenin bertaraf edilmesi midir?

Felsefenin ne olduğuna ilişkin, bence, en iyi tanımlardan bir tanesi Prof.Dr.Betül Çotuksöken'in tanımıdır: "Felsefe, öncelikle varolan, düşünme, dil arasındaki ilişkileri ve dolaylı olarak da, bu alanların herbirini 'kendince' inceleyen bir etkinliktir. Filozofların ortaya koyduğu düşünceler herşeyden önce, varolan, düşünme, dil arasındaki ilişkilerin incelenmesine ilişkindir. Bu ilişkilerin incelişi, çözümlenişi, hemen her filozofta bir özgünlük içinde, bir farklılıkla ortaya çıkar..." Bu tanımlama felsefenin işlevsel özelliğini ortaya koymaktadır. Aslında felsefe herşey üstüne bir düşünme etkinliğidir. Ancak bu düşünme etkinliği herkesin her istediğini istediği gibi söylemesi de değildir. Felsefenin kendine özgü bir dili vardır, düşünsel etkinliğin yani felsefenin rasyonel bir çerçeve içinde teorik ve sistematik bir temellendirmeyle yapılması birçok filozof tarafından kabul gören bir yaklaşımdır. Eline her kalem alanın soyut kavramlarla bir şeyler yazması asla felsefe değildir.

Felsefenin ne olmadığını son günlerde en güzel ortaya koyan Doç.Dr.Çetin Veysal'dır: "Felsefe herkes tarafından yapılabilir olduğu varsayılan bir etkinliktir. Oysa böyle midir? Örneğin; 'Hukukun uygulama alanlarında pozitif hukukun kurallarının uygulama koşulları, kuralları ve ilkeleri herkesçe gerçekleştirebilir mi?' ya da 'Bir belediye bandosunda herhangi bir insan klarnet, obua ya da çello çalabilir mi?' ya da 'Bir torna atölyesine giren herkes atölyedeki her işi yapabilir mi?' sorularına verilen yanıtla, 'Felsefe herkesçe yapılabilir bir etkinlik midir?' sorusuna verilen yanıt aynıdır, yani hayır. Denmektedir ki, felsefe yaşama ilişkindir ve herkes de yaşadığı için yaşadıkları hakkında akıl yürütür, yazabilir ve konuşabilir! Ancak, bunun için yaşam hakkında bilgi sahibi olunmalıdır ve bilgi aracılığıyla da fikir ortaya atılmalıdır ki, felsefe yapılabilsin. Tabi bilgi derken, enformasyon ve gerçek bilgi arasındaki farkın gözardı edilmemesi de çok önemlidir. Çağdaş felsefenin en temel özelliklerinden biri de pozitif bilimlerin bulguları üstüne yeni açılımların ve soruların oluşturulması ve yanıtlanmasıdır.

Bu yazıyı niye mi yazma ihtiyacı duydum? Blog kategorileri içinde felsefe çok aktif görünmekle beraber ben henüz pek felsefe yazısı göremedim de ondan.

Son söz olarak şunu da diyebiliriz: Felsefe, iki bin beş yüz yıldan beri hem doğuda hem de batıda dizgesel bir bütünlük içindedir. Büyük, önemli bir gelenektir. Felsefenin aslında soruları özlüdür. Ayrıca her yanıt yeni bir sorudur. Philosophia perennis, sonsuz felsefe...

Kaynakça

Kimin (N)için Felsefe?, heyamola yayınları, 2006-İstanbul

Felsefe Nedir? Karl Jaspers, Say yayınları, 2001-İstanbul

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Serhatt bey, gerçek anlamda felsefeyi belki felsefe okuyanlar veya bu işi meslek edinmişler kadar bilmiyor olabiliriz. Bilgece yazmak iddiasında bulunmuyoruz. "kendi adıma konuşuyorum", Ayrıca insan yaptığı işi seviyor ,mutluluk duyuyorsa ,ve yaptığı işi başkası ile paylaşıyorsa ,bundan daha mutluluk duyulacak şey olabilirmi? Zannedersem milliyetblog'ta yazı yazan arkadaşların "belki" bir çoğu sadece amatörce düşündüklerini dile getirmek bir iki satırda olsa yazıya döküp mutluluk duymalarıdır. Ayrıca yazdığımız yazıların hangi katagoriye girmesini sadece yazılı olan başlıklarda seçerek ve de yazının o konu başlığına yakışıcağını düşünerek yazıldığını düşünüyorum. Yinede gözlemleriniz ve bilgileriniz için teşekkürler.

Erhan Sirekin 
 18.01.2009 22:22
Cevap :
Aslında benim eleştirim her arka arkaya sıralanan sözlerin felsefe olmadığına ilişkindi.  19.01.2009 10:55
 

yazıyı okuyunca aklıma, yazarını hatırlayamadığım bir kitap geldi "felsefe bir sır değildir"... 2007 de üye olduğumda bende doğru dürüst bir felsefe yazısı görmemiştim. Ama Berk Yüksel en iyi yazan yazar, okumanızı öneririm. sevgiler..

Ruksan İLDAN 
 17.01.2009 15:53
Cevap :
Kendisini en kısa zamanda okuyacağım.Teşekkür ederim.  18.01.2009 19:41
 

Valla bence fizlozofluğun en iyi tarifini Aristo yapmış "Aristo'ya sormuşlar evlilik nasıl birşeydir diye oda 'valla demiş karınız iyiyse mükemmel olursunuz ama iyi değilse filozof olursunuz" başka bir şey söylemeye gerek yok :)

Eray Alyn 
 27.12.2006 16:32
Cevap :
peki.  27.12.2006 19:37
 

tepe tepe kullanınız....:))sağlıcakla kalın. not:aristokrat-bujuva-sosyetik felsefe adında bir akım geliştirmekte yarar var.çünkü istekler çoğalıyor.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 26.12.2006 17:14
Cevap :
Teşekkür ederim. Gerçi felsefe bir kişinin kullanımına ait özel bir disiplin değildir. Sadece her yazılanın felsefe olamayacağını belirtmiştim. Felsefe arka planında ciddi bir bilgi birikimi olması gereken sistematik ve teorik bir bilim dalıdır. Sanırım burada yapılan felsefe işin retorik, ya da daha ileri giderek flotis vocus yanı diyebiliriz. Sizce?  26.12.2006 19:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 1134
Toplam mesaj
: 114
Ort. okunma sayısı
: 1765
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Emekli Deniz Öğretmen Subayım. Felsefe ve yabancı dil eğitimi üzerine çalışmaktayım. Yazmak ise b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster